Nyílt lánggal működő berendezés üzemeltetése esetén a rendszeres szellőzésről gondoskodni kell.
Szén-monoxid akkor keletkezik, amikor zárt térben nyílt lánggal működő berendezés üzemel, amelynek környezetében nincs megfelelő levegő-utánpótlás. Ha ilyen bereendezést üzemeltet, az állandó és automatikus szellőzésről gondoskodni kell, nem elég szellőztetni.
A szén-monoxid szintelen, szagtalan, a levegőnél valamivel könnyebb gáz.
Ha elérhető a vízmelegítőnk vagy fűtőeszközünk égéstere, látható a láng, akkor mindenképpen vásároljunk egy jó minőségű szén-monoxid-érzékelőt otthonukba.
Az önálló fűtéssel rendelkező lakásokban, házakban a fűtési szezon kezdetén a gázkazánok esetében a tartós üzem előtt elengedhetetlen az égőtér és a hőcserélő tisztítása.
Ellenkező esetben a por ráéghet a hőcserélőre, emiatt a kazán hatásfoka romlik, tökéletlen égés jön létre, mindez előbb-utóbb a kazán leállásához, rosszabb esetben akár szén-monoxid-mérgezéshez is vezethet.
Szén-monoxid mérgezés esetén teendő: szellőztetés, a gázkazán lekapcsolása.
Vegyes tüzelésű kazánok esetében tilos háztartási hulladékkal, lakkozott, festett vagy nedves fával fűteni.
Nem csak azért, mert mérgező gázokat bocsátanak ki és ezzel károsítják a környezetet, de fokozzák a kéményben a kátrány és a korom lerakódását is. A kémény belső falára lerakódott vastag korom- és kátrányréteg a fűtés hatására izzani kezd, akár meg is gyulladhat, ami lakástűzhöz vezethet.
Ma már a háztartások jelentős részében van szén-monoxid-érzékelő, és a tapasztalatok azt mutatják, hogy ezeken a helyeken kevesebben és kevésbé sérülnek meg.
Célszerű minél több otthonban füstérzékelőt is elhelyezni, mert egy időben jelző berendezés emberéleteket és anyagi javakat menthet meg.