A Savaria Történelmi Karnevál programjai - 2014. augusztus 22., péntek

2014.08.13. 09:49

Az első teljes nap a Karneválon a pénteki, amikor már minden helyszín bekapcsolódik a forgatagba színes kínálatával. Új helyszínként bemutatkozik a Zsidó udvar és Bazár is. Táncbemutatók, A Lobo Latino, A Tárkány Művek mellett az est sztárvendége Geszti Péter és a Gringo Sztár lesz.

Kattintson a képre a nagyításhoz!

augusztus 22. (Péntek)

TÖRTÉNELMI TÉMAPARK

9.30 Kapunyitás – Tábori élet 18.00-ig várja az érdeklődőket a Történelmi Témapark, ahol I. századi és késő római, germán katonai hagyományőrzők táborai mellett gladiátorok és a középkor lovagjainak, valamint kevésbé lovagias martalócainak táborait is megismerhetjük. Az arénában Savaria alapításának idejétől egészen a XVII. századi harmincéves háború idejéig felvonulnak a különböző korok gyalogos és lovas vitézei, bemutatva felszerelésüket, haditechnikájukat, harcászatukat, megidézve nagy idők nagy csatáinak emlékét is…

10.00 Időutazásunkat a római kori katonai hagyományőrző csapatok seregszemléjével indítjuk. A Legio XV. Apollinaris II. Cohorsa, a Legio I. Adiutrix és a Collegium Gladiatorium, a Terra Dacica Aeterna és a Legio V. Macedonica és a Legio Leonum Valentiniani a tribün előtt.

10.15 Magyarország legnagyobb létszámú római katonai hagyományőrző egyesülete 1999 óta kutatja és idézi meg Savaria első lakosainak, az Apollóról elnevezett XV. Legionak, és ezzel természetesen elsősorban a római hadművészetnek a  történetét. A szombathelyi csapat előadásában az I-II. század római haditechnikája és hadviselése elevenedik meg.

10.30 Ezen időszak egyik legjelentősebb katonai eseménye kétségtelenül Trajanus dákok ellen vívott háborúja volt. Ezek egyben Róma szinte legjobban dokumentált hadjáratai is. Romániából érkezett vendégeink, a Terra Dacica Aeterna Egyesület tagjai ennek a háborúnak az idejét és a benne harcoló szarmata dák harcosokat és az ott harcoló V. Makedóniai Legiot elevenítik meg.

11.00 A germánok elleni háborúk a II. században – Trajanus a II. században egy borzalmas bosszúhadjáratban gyakorlatilag kiirtja a dákokat. Pannónia keltáit is jórészt romanizálják, mégsem sikerül tartós békét teremteni. A birodalom határain túl egy kemény, büszke nép folyamatosan, ekkor már századok óta veszélyt jelent Rómára. Az egymással is folyamatosan háborúzó, laza szövetségben élő törzsek, mint az alemannok vagy a markomannok ma általában csak germánként ismertek. A 2. sz. végétől ezek a törzsek egyre gyakrabban ütköznek meg a limest őrző római legiókkal és az eddigre főként germán segédcsapataikkal. Ekkor vívja Marcus Aurelius a Gladiátor című filmből is ismert markomann háborút a mai Bécs környéki harcmezőkön. Ennek egy kis ütközetét elevenítik fel az Északi Gárda, a Legio I. Adiutrix, a Savaria Legio Egyesület, a Csallóközi Lovasíjászok, a Terra Dacica Aeterna és a Collegium Gladiatorium harcosai.

11.20 Az Úr 2000. esztendejében, az újkori Karneválok kezdetén két tábor várta a Ferences kertben a nagyérdeműt. A Savaria Legio erődje, és egy a Kárpát medencét a X. századra teljes egészében meghódító, nomád íjfeszítő nép hagyományait kutató és megjelenítő egyesület tábora. A nép a magyar, az egyesület pedig a Magor Íjász Hagyományt Őrző Egyesület volt. Idei műsorukban is a honfoglaló magyarok életmódja és harcászata elevenedik meg. Táboruk a Kalandvárban tekinthető meg.

11.45 A magyar lovas népként érkezik a Kárpát--medencébe, és lovas kultúráját még sokáig őrzi. A félelmetes lovastudás szolgáltatta az Árpádok hadainak erejét is. Ehhez pedig rengeteget kellett gyakorolni. Ilyen lovas harci gyakorlatokat mutat be nekünk a tehetséges fiatal történész és végzett kovácsmester, Haramza Márk.

12.15 Árpád-kori haditorna varég és normann harcosokkal – A magyarok haditechnikájának átalakulása István alatt döntő mértékben felgyorsul. A nyugati, nehézgyalogos és nehézlovas harcmodor veszi át a nomád könnyűlovas, lovasíjász egységeken alapuló taktika helyét. Az átmenet azonban nem teljes, az Árpád korban is szerepet kapnak még a befogadott nomád népek könnyű lovas seregei csakúgy, mint a keleti és nyugati harcmodort egyesítő, hozzánk Keletről, de a Kijevi Ruszba eredetileg a messzi Észak-Nyugatról érkező varégok. István testőrségében is szolgálnak ennek a normann népnek fiai. (A varég ógörögül vikinget jelent). A XI-XII. századba kalauzol el bennünket a Nyugati Gyepű Pajzsa Egyesület, az Északi Gárda és a Fekete Nap Történelmi Társaság műsora.

12.40 Tábori élet

13.00 Időutazásunkat a rövid szünet után lovas programmal folytatjuk. Az arénában Haramza Klára, Márk húga, aki ügyességi lovas gyakorlatokat mutat be tűzzel és zászlóval.

13.20 Csallóközi Lovasíjászok – buszkasi – Eleink nemcsak gyakorolni és harcolni, de játszani is szerettek lovon. Kedvelt játékuk volt a buszkasi, amelynek során egy kecske tetemét kellett elorozni egymástól a vágtató lovasoknak. A játék a kazah sztyeppéken ma is él még. Régi barátainknak köszönhetően a Csallóközben is – némileg szelídített formában, hiszen mi mellőzzük a jobb sorsra érdemes szarvas négylábút.

13.40 Gladiátoredzés – A lelátók előtt Európa legnagyobb létszámú és egyik legismertebb gladiátorcsapata, akik nélkül elképzelhetetlen a Savaria Történelmi Karnevál. Az idén 20. születésnapját Savariában ünneplő Collegium Gladiatorium Hagyományőrző Egyesület harcosai meghódították már a brittanniai, az ibériai, germán és dalmát arénák nézőinek szívét, de újra és újra visszatérnek zajos sikereik egyik első helyszínére, a savariai arénába. A gladiátorok látványos edzésén megtudhatjuk, hogyan készülnek ezek az acélos izmú szörnyetegek a szombati gladiátorjátékokra, és közben ráadásul még a II század legvégén a császári trónért marakodó hadvezérek intrikáiba is bepillantást nyerünk.

14.00 Kassai Lajos lovasíjász és tanítványai – Hogy pontosan mi okozta Róma bukását, és vajon melyik tényező volt fontosabb, azon máig vitáznak a történészek. Abban azonban mindenki egyetért, hogy az egyik döntő ok a hunok megjelenése volt. A hunok és a többi lovas íjfeszítő nép hadisikereinek titkát sokan elemzték már. De a gyakorlatban csak kevesen próbálták ki... Kevesen tudják ma, hogy mi tette szinte legyőzhetetlenné a lovasíjászokat – ezeket a kis egységekből szervezett nagy csapatban harcoló, a parancsokat fegyelmezetten végrehajtó, rugalmasan reagálni képes harcosokat. Kassai Lajos egy ilyen ember. A lovasíjászatnak mint harcművészetnek az újrafelfedezője és apostola, sokszoros világrekorder és lovasíjász világbajnok.

14.20 Róma bukását követően Pannóniában történelmi léptékkel mérve úgy váltják egymást a népek, mint változékony időben a napot a felhők az égen. A VIII-IX. században megjelenik egy új, fegyelmezett, rendkívül jól szervezett, fejlett vasművességgel és meglepően magas tárgykultúrával rendelkező lovas nomád nép, mely végül a X. században sikerrel meg is szállja az egykori római provinciát is. A honfoglaló magyarok kultúráját kutatja és jeleníti meg a szombathelyi Bulcsu Vezér Hagyományőrző Egyesület. A Kalandvárban táborozó felkészült harcosaik nemcsak az íjjal, de az ostorral és a fokossal is jól bánnak.

14.40 A gyalogos harcosok a honfoglalást követő években játszanak nagyobb szerepet, de a magyar seregek fő erejét még sokáig a lovasíjászok adják. Vajon milyen lehetett magyar eleink lovas harcos felszerelése. Ezt kutatja az Őrségből érkezett Őr-Nyék Hagyományőrző és Harcművészeti Alapítvány. Előadásukban egy honfoglaláskori lovas felszerelésének lehetséges rekonstrukcióját, és annak használatát ismerhetjük meg. Az előadás után bátran lehet kérdezni és vitázni is, akár a csapat Kalandvárban található táboránál is.

15.00 A nomád, könnyűlovas, illetve lovasíjász harcmodorra épülő hadviselést hazánkban végül a XIII-XIV. századtól végleg felváltja a nehézpáncélzatú lovagi harcmodor. A XIV-XV. század lovagi párviadalainak és tornáinak korába visz bennünket a Csehországból érkezett Memento Mori Hagyományőrző Egyesület.

15.30 A végvári harcok kora – A jól képzett cseh és német lovagok közül számosan harcolnak a Hunyadiak zászlaja alatt. Hiába dacol azonban Hunyadi János majd fia, Mátyás király sikerrel a törökkel, nemeseink széthúzásának és kisebb részben a szerencsétlen külpolitikai helyzetnek köszönhetően a rendkívül jól szervezett és vezetett, túlerőben levő oszmán hadak felőrlik az anarchiába süllyedő Magyar Királyság haderejét. 1541-ben az ország másfél évszázadra három részre szakad, és a végvári harcok kora következik. Ezt a kort idézik meg a sárvári Nádasdy Hagyományőrző Bandérium, a körmendi Batthyány Bandérium, a Csobánc alól, Gyulakesziről érkezett Gyulaffy László Hagyományőrző Bandérium és a Kőszegi Darabontok. Leszen az arénában török lesvetés, puskáknak és álgyúknak durrogtatása és török-magyar bajvívás.

 

16.00 A török idők végét Magyarországon részben a magyar végvári vitézek, de nem kisebb részt az osztrák udvar zsoldjában álló nyugati zsoldosseregek hozzák el. Ezeknek a harmincéves háborúban edződött zsoldosseregeknek a gerincét a muskétások adták. Hazánk egyik legigényesebb történelmi hagyományőrző társulata, a Mare Temporis Alapítvány jelenetében egy kisváros kapitánya muskétásokat toboroz. Ám nincs könnyű dolga, mert a hadra fogható legényeket a harcnál jobban érdekli a zsold, s mindaz, amit azon megszerezhetnek – a jóféle erjesztett nedűk és a kikapós menyecskék. A vidám percek alatt a nézők megismerkedhetnek XVII. század második felének jellemző fegyvereivel – muskétákkal, különböző kardokkal, pajzsokkal és egyéb felszerelésekkel.

16.30 Hogy felfegyverzett elődeink esze nemcsak háborúságon járt annak idején, hanem mulatozni is szerettek, azt már láttuk. Az igazi mulatságok pedig elképzelhetetlenek voltak mutatványosok nélkül. Ezúttal Szombathely testvérvárosából, a bajorországi Kaufbeurenből érkezett Artistica Anam Cara artistái szórakoztatják a nagyérdeműt.

17.00 A letűnt korok hadszínterein fontos szerepet töltöttek be a zászlók. Ezeket követték már a legiok is, de jeleikre mozdultak a középkor vitézei is, a reneszánsz Itáliában pedig egészen kifinomult jelrendszer alakul ki. Ennek mesterei aztán igazi művészetté avatják a zászlóforgatást, ami így megjelenik a civil ünnepeken és mulatságokon is. Ezt a hagyományt újítják fel és őrzik a szegedi Pavane Egyesület zászlóforgatói.

17.30 Tábori élet

18.00 Kapuzárás, felkészülés a felvonulásra

FOrum Színpad

14.00 Seherezádé – Az 1001 éjszaka meséi

Az Attitude Balettiskola előadása

16.00 Fresco Ballo zászlóforgatók

17.30 Fanfara Komplexa

Autentikus moldvai-csángó népzene új stílusú dallamokkal vegyítve.

21.00 Geszti Péter és a Gringo Sztár

Geszti Péter és két gyönyörű hangú énekesnője – Gereben Zita és Sapszon Orsolya – mellett további profi zenészek alkotják a Gringo Sztár zenekart. Az együttes egyfajta „kozmopuritán” popzenét játszik, ami reggae, jazz, rap, pop, elektronikus zenék, ska és balkáni népzene egyvelegéből áll össze. A dalok így sokszínűek, egy valami közös bennük: a vidám, nyári hangulatú dallamok és a fülbemászó „gesztisen” komoly mondanivalót rejtő szövegek.

22.30 Mare Temporis – Örömtüzek…

Tüzes artistamutatványok

Borok Utcája

15.00 Mesterek és Tanítványok

A 30 éves Boglya Zenekar és tanítványainak népzenei koncertje.

18.00 A Savaria Történelmi Karnevál Bora és Tortája versenyek eredményhirdetése

A Borverseny díjazott borászainak, valamint a legfinomabb születésnapi torta megalkotójának köszöntése és díjazása.

20.00 Karak zenekar

A zenekar a brit gitárzene, a magyar népzene és az alternatív rock elemeit egyesíti a dalaiban.

22.30 Ferenczi György és a Rackajam

A világ egyik legjobb szájharmonikásaként kitüntetett zenész, a Rackajam együttessel 2005-től közösen játszik fúziós zenét, amiben fontos szerepet tölt be a magyar népzene és világzene. Akusztikus hangszereken adják elő a blues klasszikusokat és saját hangszerelésű dalaikat. Számos esetben magyar költők verseit választják dalszövegül, hogy ezzel is népszerűsítsék a költők versbe szedett gondolatait és a magyar irodalmat.

SÖRTÉR

16.00 Tárkány Művek

Jazz-be oltott balkáni ízek, sanzonos hangulatok és népdalok.

18.00 Coffeeshock Company

Az Ausztriából érkező zenekar tagjai 2010 óta döngetik Európa színpadait SuperSkunkRockReggae stílusban. A soknemzetiségű Burgenlandban felnőtt zenészek német, angol, horvát és olasz nyelveken adják elő dalaikat, amelyekben a rock- és reggae- mellett a rap- és funk stílusok is teret kapnak az aktuális témákat boncolgató szövegek kísérőzenéjeként.

20.30 Djabe

A Djabe Magyarország elsőszámú jazz/world fusion zenekara. 19 éves fennállása alatt számos hazai, valamint nemzetközi díjat és elismerést szerzett. Egyedi zenét játszanak, melyben a jazz keveredik a magyar és a világzene különböző elemeivel. A Djabe afrikai ashanti nyelven szabadságot jelent, ami az ő felfogásukban a zenei stílusok és hangszerelések szabad keverését jelenti.

Kalandvár

10.00-tól Ludibundus – játszótér gyermekeknek és szüleiknek, Felhővadász, Tintaló cirkusz, Tekergőtér – asztali játékok kicsiknek és nagyobbacskáknak, Aranyos szegelet – X. századi magyar játszóház, Kézműves műhelyek, Gyöngyösi Wekingek, Vásártér, Játékos tűzoltók, lovagoltatás és íjászat, A levegő vitorlásai – a Szombathelyi Repülőklub repülőgép-bemutatója

11.30 Kacagó koncert – Levente Péter műsora

Társasjáték 4–104 éveseknek. Égbőlpottyant szerepjáték jelmezek, díszletek nélkül, szárnyaló képzeletünk és játékos kedvünk mégis benépesíti a színpadot és a nézőteret egyaránt. 

14.00 Egérparádé – egéridomár: Gulyás Laci vándormuzsikus – Vándormuzsikusként és a Langaléta Garabonciások gólyalábas vezéreként járja az országot-világot, szórakoztat kicsiket és nagyokat népmeséivel, muzsikáival, igazi vásári mókával. Táltos paripáján hegyek, völgyek, csillagok közt kalandozik, s repíti magával játszi közönségét. Ezúttal egércsapatával várja a parádéra kíváncsi közönséget.

16.00 Rumedli teveparádé – a TeátRumi Társulás gólyalábas műsora

Hatlábú teve? Nem is egy, de rögtön három: Papateve, Puputeve és Pepeteve, a legkisebb. S hogy el ne kóricáljanak a karneváli forgatagban, Budr el Zsudur, a bájos teveidomár gardírozza őket. Két púpjuk közé harmadiknak hegyesbajszú törököt kapnak. Mindezt másfélszeres életnagyságban, ahogy a gólyalábasokhoz illik. Hja kérem, ilyen a mutatványos élet!

18.30 Vásártér – Kovács Géza bábjátéka

Művészetek utcája

10.00 Nyitott galéria – Művészet az utcán...

Az Isis Galéria művészeinek bemutatkozása, művészeti technikák bemutatása, találkozás a művészekkel alkotás közben, nyitott műterem, kézműves-foglalkozások.

Udvardi Erzsébet Kossuth- és Munkácsy-díjas festőművész kiállítása látható az ISIS Galériában (Kossuth L. u. 19.). A Karnevál ideje alatt az elmúlt évben elhunyt festőművésznő festményei 10.00–24.00 óra között tekinthetők meg.

Bemutatkozó művészek:

Balogh István Péter festőművész – akril technika bemutatása, minitárlat; T. Takács Tibor festőművész – szobrok, képek, kerámiák; Mészáros Szabolcs festőművész – pasztell technika bemutatása; Szántó István festőművész – akvarelltechnika bemutatása, városképek; Dávid Éva – keramikusművész – itáliai reneszánsz és habán kerámiák; Varsányi György keramikus – japán stílusú kerámiák; Schéffer Anna keramikusművész – maszkok, vesszős tálak; Pesthy Zsuzsa népi iparművész – ékszerkészítés (gyermekfoglalkozás); Varga Erika (Kukutyin Fajátékbolt) kézműves – nemezelés, nemez játékok készítése; Magoss M. Adél – egyedi rajzok, festmények, miniatúrák; Csipler Vanda formatervező művész, Csipler Dóra alkalmazott grafikus – egyedi grafikák, nyomatok; Ruzsa Kata kézműves – gyermekfoglalkozások: római (kerámia) pénzverde, korongozás, festés, rajzolás; Nagy Emese tervezőművész – egyedi bőrkiegészítők, táskák, pénztárcák; Tóth Annamária – egyedi bőrkiegészítők, táskák, pénztárcák; Sebestyén Mária népi iparművész – kerámiák, madársípok bemutatása; Kajdócsy Mónika – üvegékszerek; Szabó Daniella festő, ruhatervező – egyedi tervezésű textilruhák; Szabó Ákos – grafika; Szkladányi Annamária – meseillusztráció, mesekönyvek; Szekér István – ikonfestés bemutatása; Varga Rubin – intarziakészítés bemutatása; Linka Sándor fajáték tervező, intarziakészítő – logikai játékok játszóház (az átjáróban); Szita Viola – selyem-, textilfestés technika bemutatása; Bukics Anna ötvös – ezüstékszerek, tűzzománc faliképek; Kaptár Kézműves Műhely – házi festésű gyapjú és fonal, nemezelés, fonás rokkán; Császár Magdolna ötvösművész – egyedi tervezésű iparművészeti üvegékszerek; Siklósi Eszter és Fenyvesi Attila Aszter Tűzzománc Műhely – kreatív ékszerek készítése, látványműhely; Koller Csilla – „amalfi” textilbaba készítése; L. Vadász Katalin Dodó – grafika, grafikai nyomatok; Marschek Joci – roggyasztott üvegékszerek; Dani-Szabó Eszter textilművész – arc- és csillámfestés; Dani Zsolt kézműves – látványtérkép készítése; Kalmár Magda és Ármos Roland keramikus – figurális kerámiák; Szabó Zoltán grafikus – karikatúra, karakterrajz; Ék Erzsébet – történelmi öltöztetős papírfigurák; Chemez F. Alexandra – népi szalma- és levendulafonatok, fa- és üvegékszerek; Mák Dóra – egyedi készítésű textiltáskák; Korponay Csilla keramikus, népi iparművész – raku kerámia; Óh Zsuzsanna keramikus, népi iparművész – kerámiák; F. Fülöp Katalin ötvös, ékszerkészítő – drótékszerek ásvánnyal (bemutatás, foglalkozás); G. Kapás Krisztina, Gaál Ferenc – egyedi készítésű kerámiák, használati tárgyak, cserépkályha; Fémfaragók – ólomöntés, figurák; Plettler Ferenc – hagyományőrző bőrtarsoly, övtáskák, övek; Charism’-Art (Markos Zsuzsa) – nemzeti és népi motívumokkal díszített ajándéktárgyak; Klempa – S. Ibolya – ékszerek (kerámia, fa, gyöngy); Nikoletta – Inda (Nekeczki Nikolett) – egyedi női ruhák, kézművesruházat, övek, táskák; Jelképtár – őseink hitvilága, népvándorláskori ékszerek; Trinkl Ferenc grafikus, festő és grafikus technikák bemutatása, Aranymosás gyerekeknek  – A legügyesebbek jutalmat kapnak, kristályékszer-készítés.

11.00 Utcazene – Trombita duó

A szombathelyi Művészeti Szakközépiskola diákjainak előadásában.

Közreműködnek: Mihályfi Márk trombita, Futó Kovács Szandra trombita

12.00 Egérparádé – Gulyás Laci vándormuzsikussal

13.00 Még itt vagyok... verseimben élek, csak a rímek zenélnek

Stekovics Baráth Irén versei, gondolatai. Közreműködik Stekovics Anna

14.00 Campanella–Kummer Táncegyüttes

XVI–XVII. századi táncok eredeti feldolgozásban és korhű ruhákban a Bolyai János Gimnázium diákjai előadásában. Művészeti vezető: Kummer Zsuzsanna táncpedagógus

15.00 Pusztina – Moldvai csángó gyerekek koncertje

A ma még élő moldvai csángó hagyományokat eleveníti meg a Pusztinai  Magyar Ház gyermekcsoportja.

16.00 Klasszikus zene az utcán

Stankovszky Nóra (hegedű), Molnár Dániel (brácsa), Stankovszky Endre (gordonka) előadásában

17.00 Utcazene – Fúvós kvintett

A szombathelyi Művészeti Szakközépiskola diákjai előadásában

Közreműködnek: Szabady Ildikó fuvola, Polonyi Noémi oboa, Düh Zsófia fagott, Hercz Balázs kürt, Rápli Péter klarinét

18.00 A szombathelyi Művészeti Szakközépiskola műsora

Közreműködnek: Szabó Dóra fuvola, Paulik Lídia hegedű, Kovács Lili cselló

20.30 Westend Blues zenekar

A szombathelyi Westend Blues együttes az előadásmódjában a Chicago-blues-os gyökerekhez nyúlt vissza, a swing és a funky elemeivel vegyítve a klasszikus blues-hangzást.

22.30 Xandro és barátai – Tűzidomárok

A bajorországi Xandro és a Faszination Feuershow az idei Karneválon új műsorral varázsolja el e perzselő elementum szerelmeseit.

Keleti Udvar

16.30 Táncbemutatók a misztikus Kelet világából

1. Tobischka Kata és az 1001 Tánccsoport

2. Déri Kata

3. Sivatag Hercegnői

4. Bedics Erika

5. Jade Hastáncklub – Vép

6. Kocsis Viki

7. Mira Orient Art– Szombathely (Cerah, Shemehs, Yade, Mithras)

8. Ambrózia Tánccsoport

MEDITERRÁN UDVAR

11.00-tól Mediterrán Zenei Udvar

20.00 Salsa Fuerte Tánciskola bemutatójával összekötött táncoktatás  – Puskás Balázs vezetésével

20.30 Lobo Latino együttes táncmulatsága

Cha-cha-cha, bachata, rumba, salsa, merenque, samba...

I. VILÁGHÁBORÚS HELYSZÍN

10.00-tól egész nap Harci Álláspont: „újoncozás”, katonai alkalmassági vizsgálat az 1868-as Véderő Törvény alapján, jelentkezés a Honvédség állományába, katonai ügyességi feladatok, könyvvásár, a Magyar Honvédség Toborzópontján bemutatkozik a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és I. világháborús hagyományőrző csoportja.

10.00–18.00 Katonatörténeti kiállítás

11.00 Hende Csaba honvédelmi miniszter megnyitja a Magyar Honvédség Toborzópontját, majd A Savaria végnapjai című fotókiállítást. A Benkő Sándor fotóművész fényképeiből válogatott fotókiállítás a Katonatörténeti kiállítás keretében tekinthető meg. A megnyitó után fellép a Magyar Honvédség Légierő Zenekara.

TÖRTÉNELMI DIVATHÁZ

15.00 Korokon átívelő divatbemutató

Zsidó Udvar és bazár
– Curia IudAica

14.30 Hivatalos megnyitó a Város és a Hitközség vezetőivel

15.00 Zsidó hitélet, ünnepek és hagyományok ma

Előadó: Wéber Edina

16.00 Zsidók és a magyar nyelvészet

Előadó: Prof. dr. Pusztay János

16.45 „Sem emlék, sem varázslat” – Radnóti Miklós és Gyarmati Fanni emlékezete

Előadó: Fűzfa Balázs

18.00 Márkus Tibor és Kulhay Géza – jazz két zongorán

19.15 A Fiatal Írók Szövetsége „Mi közöd hozzá?” és Turnébusz kampányainak bemutatása

20.00 Az ég s a föld között – Gyabronka József önálló estje

„Annak ellenére, hogy bizonyos életkoromban színészként nagy sikerek részese voltam, néha mégis hiányérzetem volt. Elhatároztam, hogy átnézem könyveimet, vajon mi okozott nekem valaha szellemi izgalmat. Bosszantott, hogy mindig mások szövegeit mondom a színpadon. És akkor végre megtaláltam a saját szövegeimet. Amik mások szövegei, de legalább megnyugodtam kicsit. Mondatok arról, van-e értelme az egésznek. Ötven percen át.”

21.30 Tzomet klezmer zenekar

A Tzomet zenekar nevének jelentése héberül útkereszteződés. Zenéjük ötvözi a szefárd (az Ibériai-
félszigetről származó zsidó, a mizrahi (közel-keleti zsidó) és a délszláv zenei világot modern groove-
okkal, jazzes elemekkel és rögtönzésekkel. Saját szerzeményeik szintén szerepelnek a műsorban.

SZULTÁNIA KÁVÉHÁZ
(CAFE FREI, Uránia udvar)

9.00–12.00 Jósda, arc-, csillám- és hennafestés

10.00–12.00 Háremfotózás

13.00 Mira Orient Art hastáncbemutató

14.00–18.00 Jósda és háremfotózás, arc-, csillám- és hennafestés

16.30 Mira Orient Art hastáncbemutató

17.00 Keleti táncház

20.00 Török kávézói táncok

Paradiso Dei – Isten kertje

15.45 Kapunyitás: teázó, játszósarok, kézművesvásár, kiállítás, pékség

16.00 Csicseri Zenekar

Megzenésített verseket, ismertebb dalok feldolgozásait szólaltatja meg három hobbizenész

16.30 Bátorságpróba zárásig a pincében

17.00 Doma Bence zenés, verses előadása

„Az Újvilág utca és a Kockacukor zenekarok tagja vagyok. Versek, dalszövegek és zene írásával foglalkozom a tanulás mellett. Törekszem közhelyektől mentes, igaz sorok közvetítésére, melyek segítenek eligazodni a mai kaotikus világban.”

20.00 Radiogramm-koncert

Feldolgozások accoustic hangszerelésben

21.00 Worship Night – Dicsőítő est a Loretto zenekarral

Hazai és külföldi dicsőítő dalok improvizációi szólalnak meg.

smidt múzeum

14.00–16.00 Kő, papír, olló

Képzőművészeti műhely Sztranyák Zsófival, a Smidt Múzeumért Alapítvány támogatásával

16.00 Üdvözlet az Adriáról!

Ingyenes tárlatvezetés (a belépőjegy mellé), vezeti: Kiss Ágnes

17.00 Életre kel(l) a múlt!

Játékos tárlatvezetés gyermekeknek

Iseum Savariense 

10.00 Templomnyitó szertartás – Nílus-víz áldozat

10.30 Vezetés az Isis savariai otthona állandó kiállításban és az Út az Adriához – A Mediterráneum vonzásában című időszaki tárlaton

14.00 Vezetés az Isis savariai otthona állandó kiállításban és az Út az Adriához – A Mediterráneum vonzásában című időszaki tárlaton

15.30 Római étkek és italok – kulináris kalandozások a Borostyánkő úton

17.45 Templomzáró szertartás

romkert

15.00–18.00 Háború és béke Sabariában

A középkori élet békés és háborús mindennapjai – családi program

15.00–18.00 Rendhagyó tárlatvezetés, könyvmustra, fegyvertár, középkori pajzs- és sisakkészítés, középkori pénzverés, festőműhely, hétpróbás vitézi játék, oklevélkészítés.

16.00 Középkori hagyományőrző bajvívás

genius savariensis szabadegyetem

11.00 Irodalom gitárral

Galyas Cintia, Varga Richárd, Varga Bence, Rozmán Kristóf egyetemi hallgatók interaktív verses-zenés műsora

14.30 „Ha eldobod egykor az özvegyi fátyolt…”

Lírai oratórium Szendrey Júlia emlékére; Galyas Cintia, Varga Bence, Rozmán Kristóf egyetemi hallgatók műsora

17.00 Égig érő ballonkabát

Rozmán Kristóf és Varga Richárd egyszálgitáros Radnóti-műsora

.