A Savaria Történelmi Karnevál programjai - 2014. augusztus 23., szombat

2014.08.13. 11:18

A szombati napon tovább folytatódnak a programok: a számtalan helyszín és fellépő közül érdemes megemlíteni a Romkert családi, kézműves, és középkori lovagi programjait, a Kalandvár gyermekeknek szóló játékait és koncertjeit, valamint az estében az Isis Big Band-et és a Barabonto zenekart a Fórum színpadon.

Kattintson a képre a nagyításhoz!

TÖRTÉNELMI TÉMAPARK

9.30 Kapunyitás – Tábori élet 18.00-ig várja az érdeklődőket a Történelmi Témapark

10.00 Időutazásunkat ma is a római kori katonai hagyományőrző csapatok seregszemléjével indítjuk. A Legio XV. Apollinaris II. Cohorsa, a Legio I. Adiutrix, a Collegium Gladiatorium, a Terra Dacica Aeterna, a Legio V. Macedonica és a Legio Leonum Valentiniani a tribün előtt.

10.15 A szombathelyi Savaria Legio Egyesület előadásában az I-II. század római haditechnikája és hadviselése elevenedik meg.

10.30 A Terra Dacica Aeterna Egyesület a dák háborúk idejét, a benne harcoló szarmatákat és dákokat, valamint a Daciában harcoló Legio V. Macedonica névre keresztelt alakulatot idézi meg.

10.50 A Collegium Gladiatorium Hagyományőrző Egyesület – válogató harcok a délutáni jubileumi nagy gladiátorjátékokhoz – az Egyesület idén, méghozzá éppen itt Savariában ünnepli 20. születésnapját.

 

11.10 A fékevesztett öldöklésbe fulladó gladiátorjátékokat sokan a dekadencia mocsarába süllyedő Róma hanyatlásának egyik tüneteként emlegetik. Mindeközben Keleten egy fegyelmezetten harcoló lovas harcos íjfeszítő nép, a már a kortársak által is misztifikált hunok tökélyre fejlesztették a lovasíjász harcmodort és a ráépülő taktikát. Kassai Lajos lovasíjász ezt a harcmodort avatja harcművészeti sporttá. Tanítványaival közösen előadott, évről évre megújuló műsora szépséges, egyben félelmetes emléket állít valamennyi lovasíjász népnek és harcosnak.

11.30 Az Őr-Nyék Hagyományőrző és Harcművészeti Alapítvány egy honfoglaláskori magyar lovas felszerelésének lehetséges rekonstrukcióját és annak használatát mutatja be.

11.45 A X. század első éveire a magyarok elfoglalják gyakorlatilag az egész Kárpát-medencét, átrendezve ezzel a korabeli térképeket. A befolyásukat és területüket vesztett keleti frankok szövetkezve a bajor királlyal és még számos más kisebb-nagyobb nyugati államalakulattal 907-ben egyszer és mindenkorra meg akarják oldani a magyar kérdést. Árpád és fiai vezetésével az egyesített magyar seregek azonban megsemmisítő vereséget mérnek a legalábbis többszörös túlerőben levő német és frank hadakra, akik fél évszázadon át a gyepű közelébe sem mernek jönni. A pozsonyi csatát idézik meg a Csallóközi Lovasíjászok, az Északi Gárda, a Nyugati Gyepű Pajzsa Egyesület és a Fekete Nap Egyesület harcosai.

12.10 Haramza Márk – középkori lovas harci gyakorlatok

12.30 Tábori élet

13.00 Savaria Legio Egyesület, Legio I. Adiutrix – az I–II. század római hadviselése, távolbaható fegyverek – Az előadásból megtudjuk, hogy a skorpiók és a vadszamarak (onagerek) nemcsak holmi állatok, de avatott kezekben ijesztő „tüzérségi” fegyverek voltak az ókorban.

13.15 Haramza Klára szemet és lelket üdítő lovas ügyességi gyakorlatai tűzzel és zászlóval

13.45 A 20 éves Collegium Gladiatorium Hagyományőrző Egyesület előadásában jubileumi nagy gladiátorjátékok várják a publikumot – A provincia legnagyobb, birodalom-szerte ismert Ludusának, azaz gladiátoriskolájának rettegett harcosait Savaria népének ajándékozza a helytartó – nem egy az arénába lépő gladiátorok közül csak a jeles alkalom kedvéért, kizárólag a savariai játékokra készülve fogott újra fegyvert a kezébe, és csak itt látható!

14.30 Kassai Lajos lovasíjász és tanítványainak műsora

14.50 Az Északi Gárda, a Legio I. Adiutrix, a Legio Leonum, a Collegium Gladiatorium és a Csallóközi Lovasíjászok nagyszabású csatajelenete az V. századi hun háborúk korát, a A Nyugat-Római Birodalom végnapjait idézi meg.

15.10 A Bulcsu Vezér Hagyományőrző Egyesület solymászbemutatója – A solymászatnak és a sassal illetve egyéb ragadozó madarakkal való vadászatnak a sztyeppei népek között ma is élő hagyományai vannak. Az egyesület solymászai ennek az ősi vadászati formának a csínját-bínját ismertetik meg a nézősereggel.

15.30 Nyugati Gyepű Pajzsa Egyesület, Északi Gárda, Fekete Nap – Árpád–kori haditorna varég harcosokkal

16.00 Memento Mori – XIV–XV. századi cseh lovagok párviadalai

16.20 A tűzfegyverek elterjedése a XV–XVI. században gyökeresen átalakítja a hadszínterek képét. Mielőtt a lőpor elsöpörné a hagyományos lovagi harcmodort, az még a XV. században felvirágzik. Ezt a kort mutatják be a Zsigmond király által alapított Sárkányos Lovagrend hagyományait megidéző Sárkányos Szövetség Lovagjai. Az utóbbi évek több rangos magyar és nemzetközi történelmi vívóversenyén rendre a dobogón, nem egyszer annak csúcsán végző lovagok a szokásostól eltérően nem koreográfia szerint vívnak, hanem szabad vívást mutatnak be.

16.40 A Magyar Királyság egyik fénykorának Hunyadi Mátyás uralkodását tekintjük. Ebben döntő szerepet játszott a jól fizetett és jól kiképzett zsoldos hadsereg, abban is az elsősorban cseh és német számszeríjászok. Ennek a félelmetes fegyvernek szakavatott kezelői a rendkívül hiteles felszerelésben fellépő Szent Sebestyén Számszeríjász Társaság tagjai.

17.00 Nádasdy Hagyományőrző Bandérium, Batthyány Bandérium, Gyulaffy László Hagyományőrző Bandérium, Kőszegi Darabontok – a török háborúk kora lesvetéssel, tüzérséggel, török–magyar párviadalokkal

17.30 Mare Temporis Hagyományőrző Alapítvány – muskétás toborzó a harmincéves háború idején (XVII. század)

18.00 Kapuzárás, felkészülés a felvonulásra

FOrum Színpad

11.00 Isis Big Band

Vendégművészek: Korponay Zsófi és Szabó Tibor – a Weöres Sándor Színház művészei

15.00 Barabonto Zenekar

Fesztivál-hangulatú szórakozás magyar népzenei, rock, ska, punk és balkáni műfajok egybegyúrásával.

17.00 Romengo – Lakatos Mónika és Juan De Lerida (ESP)

Az Európában a XVI. században megjelenő, majd a szélrózsa minden irányában szétszóródó cigány törzsekkel együtt Móni és Juan ősei is a környező nemzetek nyelvével, zenéjével gazdagították saját kultúrájukat. A Flamenco eleganciája és az oláh cigányzene ereje teszi különlegessé ezt a páratlan cigányduót, amely mintegy a földrészen átívelő hidat verve indul az európai színpadok közönségéhez.

21.00 This is DelaDap (A)

Nem nehéz elképzelni egy olyan helyzetet, hogy egy zene-imádó felsétál a DJ-hez, vagy utánanéz egy rádióadó játszási listáján, hogy ‘mi ez a zene?’ A válasz: ‘Ez DelaDap’, amely egyébként a bécsi székhelyű DelaDap hatodik albumának címe is (This is DelaDap). Tíz új szám fülbemászó refrénekkel és ellenállhatatlan ritmusokkal, ugyanakkor tele apró részletekkel és meglepő zenei örömködéssel. Olyan popzene ez, amely rengeteg zenei dialektust társít és hoz össze a világ minden tájáról.

23.00 Xandro és barátai – Tűzidomárok

Borok Utcája

15.00 Artistica Anam Cara és Szombathelyi Kötélugrók – Középkori mutatványosok bemutatója

16.30 Ungaresca

A néptáncegyüttes az elmúlt időszak alatt számos országos fesztiválon, versenyen vett részt, és nyert el együttesi, szólótáncosi és koreográfusi díjakat. Kísérő zenekar: Boglya Népzenei Együttes.

20.00 Firkin

Amikor a Firkin belecsap a húrokba, kipattan a kelta bulihangulat szikrája. Olyan zenét játszik a Firkin, ami szikrát pattint a térdekbe és a talpak alá, sikolyokat és üvöltéseket fakaszt a torkokból a nagyszínpadoktól a kocsmákig. Ahogy az angol mondaná: firkin is good, firkin‘ good!

22.30 Mókus és a Fabula Rasa Orchestra

A Fabula Rasa muzsikája a hazai és a környező népek folklorjából táplálkozik, továbbá minden olyan zenei stílusból, egészen pontosan a zenéből, mely igaz értékeket hordoz, és amiért szeretettel rajonganak a zenekari tagok.

SÖRTÉR

14.00 Koprive tamburazenekar

A saját szerzemények és a szentpéterfai dalok mellett a magyarországi horvátság zenéje, dallamvilága csendül fel a műsorban.

15.30 Shadox

Instrumentális zene a Shadows zenekar gyöngyszemeivel.

17.30 Peet Project

Funky és pop alapú, jazz-es szabadsággal fűszerezett smooth jazz.

21.30 CimbaliBand

Dalaikban a modern kelet-európai életérzés keveredik a népzenével, viszont mindez természetes formában történik, mert ők egy igazi “multikulti” zenekar. Zenéjük forrásai különböző helyekről fakadnak: magyar népzene, klasszikus zene, jazz, balkáni népzene, rock’n’roll, de két dolog mégis összetartja a bandát, a barátság, és egy igazi varázslatos magyar hangszer: a cimbalom.

23.00 Artistica Anam Cara – A csepűrágók tüze – tűzzsonglőrök, tűznyelők és tűzfújók

Kalandvár

10.00-tól Ludibundus – játszótér gyermekeknek és szüleiknek, Felhővadász, Tintaló cirkusz, Tekergőtér – asztali játékok kicsiknek és nagyobbacskáknak, Aranyos szegelet – X. századi magyar játszóház, Kézműves műhelyek, Gyöngyösi Wekingek, Vásártér, Játékos tűzoltók, lovagoltatás és íjászat, A levegő vitorlásai – a Szombathelyi Repülőklub repülőgép-bemutatója

11.00 Laci királyfi – a MárkusZínház előadása

12.30 Egérparádé – egéridomár: Gulyás Laci vándormuzsikus

Vándormuzsikusként és a Langaléta Garabonciások gólyalábas vezéreként járja az országot-világot,
szórakoztat kicsiket és nagyokat népmeséivel, muzsikáival, igazi vásári mókával. Táltos paripáján hegyek, völgyek, csillagok közt kalandozik, s repíti magával játszi közönségét. Ezúttal egércsapatával várja a parádéra kíváncsi közönséget.

 

14.00 Hangszersimogató és táncház a Boglya Népzenei Együttessel

A Boglya Zenekar kedvenc hangszereit és legkedvesebb dalait hozza el az érdeklődőknek. Virágos jókedvvel, lendületes muzsikával köszönti a Karnevált.

16.00 Dobronka Cirkusz világszám – a Mesebolt Bábszínház előadása

Ó micsoda napok voltak, amikor a Dobronka nevű kisvárosba egy világhírű cirkusz érkezett!  Az álmos utcák egyszerre csak élettel és izgalommal teltek meg: a levegőben narancsvirág, sült gesztenye illata és trombita hangja kavargott, a kisasszonyok szeme szikrázott, a férfinépnek szép kitekerős bajsza nőtt, és az egész világ (mint egy égi körhinta) három napig az éjbe világító sátor körül forgott. Aztán a porondmester az egész cirkuszt eltüntette a varázskalapjába, és Dobronka ismét szürke hétköznapokra ébredt.

18.30 Zsákbamacska – a Kiskalász Zenekar koncertje

A Kiskalász zenekar Bartos Erika, a gyerekek kedvenc mesélőjének versesköteteiből zenésített meg verseket. Az eltelt öt év alatt 3 CD is megjelent, amelyből a Zsákbamacska Aranylemez lett. A zenekar nemcsak a gyerekek és szülők, hanem a szakma elismerését is kivívta, amit bizonyít, hogy a zenekart 2010-ben és 2011-ben Fonogram Díjra jelölték az év Gyereklemeze kategóriában.

Művészetek utcája

10.00 Nyitott galéria – Művészet az utcán...

Az Isis Galéria művészeinek bemutatkozása, művészeti technikák bemutatása, találkozás a művészekkel alkotás közben, nyitott műterem, kézműves-foglalkozások.

Udvardi Erzsébet Kossuth- és Munkácsy-díjas festőművész kiállítása látható az ISIS Galériában (Kossuth L. u. 19.). A Karnevál ideje alatt az elmúlt évben elhunyt festőművésznő festményei 10.00–24.00 óra között tekinthetők meg.

Bemutatkozó művészek: lásd a 19. oldalon.

11.00 Ataru ütőegyüttes

A koncerten elhangzó művek betekintést engednek Japán lenyűgöző világába, és a színpadi produkció egyfajta történelmi, kulturális keresztmetszetet ad, vagy épp utazásra csábít. A látvány, a hangszerek, a fellépők ruházata és a részletesen kidolgozott koreográfia lebilincselő élményt nyújt.

12.00 Utcazene – Trombita duó

A szombathelyi Művészeti Szakközépiskola diákjai előadásában. Közreműködnek: Mihályfi Márk trombita, Futó Kovács Szandra trombita

12.30 A szombathelyi Művészeti Szakközépiskola műsora

Közreműködnek: Szabó Dóra fuvola, Paulik Lídia hegedű, Kovács Lili cselló

13.30 Fresco Ballo – barokk zászlóforgatók

14.00 Utcazene – Trombita duó

A szombathelyi Művészeti Szakközépiskola diákjai előadásában. Közreműködnek: Mihályfi Márk trombita, Futó Kovács Szandra trombita

15.00 Karneváli szerenád – a Nádasdy trió műsora

Közreműködnek: Berki Antal hegedű, Fodor Dániel hegedű, Tóth Péter brácsa – a Savaria Szimfonikus Zenekar tagjai. Barokk, klasszikus és romantikus zenét játszanak a zenebarát közönség számára.

15.30 Mare Temporis – Ezerarcú szerelem – barokk táncjáték

16.00 Ljubičica kórus

A szentpéterfai női kórus a horvát nemzetiségi népdalkincs bemutatását tekinti fő feladatának. Gyakran szerepelnek a helyi tamburazenekar kíséretével is. A kórus vezetője: Kocsis Jolán

17.00 Reneszánsz táncok – BE-JÓ Történelmi Táncegyüttes

Reneszánsz táncokat népszerűsít a kőszegi táncegyüttes, amelyben az együtt táncolás örömét, a mozgáskultúra szépségeit láthatjuk.

18.00 Tarisznyások együttes

Énekelt versek a zenekar által komponált és hangszerelt zenével. Közreműködnek: Kiss Attila ének, Molnár András basszusgitár, Pados Zsolt furulyák, fuvola, ének

21.00 Mi is csináljuk a fesztivált

Táncdalfesztivál a 60-as, 70-es évek dalaiból. Felejthetetlen slágerek Horváth Meggie, Peltzer Géza, Tompa „Bube” István előadásában.

22.00 Tüzes lelkem virága – BE-JÓ Tűztáncosok

Keleti Udvar

10.00-12.00 Tánctechnikai workshop Komáromi Judit Nese vezetésével

14.00 Táncbemutatók a kelet egzotikus világából

1. Mira Orient Art

2. Kelet Varázsa Hastáncformáció – Sopron

3. Bedics Erika – Körmend

4. Shamila és Isis Gyöngyei

5. Just for Fun Linedance Club

6. Lepold Ágnes – Aster és tanítványai – Kőszeg

7. Prima Dance TSE- Szombatehly

8. Freya & Inanna

9. Jade Hastáncklub – Vép

16.00 Táncbemutatók kelet és nyugat egzotikus világából

1. Tobischka Kata és az 1001 Hastánccsoport

2. Déri Kata

3. Sivatag Hercegnői

4. Nadima Rumi Edina

5. Ambrózia Tánccsoport

6. Kocsis Viki

7. Seres Zoltán és a Pharaoh Studio – Budapest

17.30 Ima-mágia: Barsy Laura és Komáromi Judit Nese

MEDITERRÁN UDVAR

11.00-tól Mediterrán Zenei Udvar

20.00 Salsa Fuerte Tánciskola bemutatójával összekötött táncoktatás – Puskás Balázs vezetésével.

20.30 Salsa Fuerte karneváli party

DJ Puskás Balázs

I. VILÁGHÁBORÚS HELYSZÍN

10.00-tól egész nap Harci Álláspont: „újoncozás”, katonai alkalmassági vizsgálat az 1868-as Véderő Törvény alapján, jelentkezés a Honvédség állományába, katonai ügyességi feladatok, könyvvásár, a Magyar Honvédség Toborzópontján bemutatkozik a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és I. világháborús hagyományőrző csoportja.

10.00–18.00 Katonatörténeti kiállítás

TÖRTÉNELMI DIVATHÁZ

15.00 Korokon átívelő divatbemutató az Aréna utcában

Zsidó Udvar és bazár
– Curia IudAica

16.00 A nagy átalakulás a XIX. században: a szombathelyi és a rohonci zsidóság kialakulása és felvirágzása

Előadók: Katona Attila és Gerhard Baumgartner

17.00 Gasztroudvar: Kóser-e a zsiráf steak?

Fűszeres Eszter, a Fűszer és Lélek gasztroblog szerzője

18.30 Ki is Rejtő Jenő? – a Fiatal Írók Szövetségnek rendhagyó irodalomórája

Az író munkásságának és életútjának bemutatása felolvasásokkal, sztorikkal egybekötve.

19.30 Kulhay Géza zongoraművész

Jazzimprovizációk klezmer motívumokkal.

20.00 Gerendás Péter szólókoncertje

SZULTÁNIA KÁVÉHÁZ – CAFE FREI

9.00–12.00 Jósda, arc-, csillám- és hennafestés

10.00–12.00 Háremfotózás

11.00 Mira Orient Art hastáncbemutató

13.00 Mira Orient Art hastáncbemutató

14.00–18.00 Jósda és háremfotózás, arc-, csillám- és hennafestés

16.00 Mira Orient Art hastáncbemutató

16.00 Savaria Legio – Háremrablás

18.00 Keleti táncház

20.00 Török kávézói táncok

21.00 Hol volt, hol nem volt... mi lett volna, ha... – felolvasó színházi előadás

22.00 Révülés – időutazás kultúrákon át

22.15 Mira Orient Art hastáncbemutató

Paradiso Dei – Isten kertje

14.45 Kapunyitás: teázó, játszósarok, kézművesvásár, kiállítás, pékség

15.00 Kobak palánták

16.00 Premontreis diákok adják elő saját verseiket

16.30 Bátorságpróba zárásig a pincében

17.00 Gömbhalmaz alkotói kör

A fiatalokból álló csoport egy éve alakult a miskolci Szöveggyár Tábor kapcsán. Önálló felolvasóestjeik vannak Budapesten, illetve online médiában publikálnak.

18.30 Tóth Dániel gitáros, énekes előadása

20.00 Gabesz akusztik

Ez a „zenekar” mások dalait játssza. Nem úgy, mint egy zenekar a színpadon fényekkel, nagy hangerővel. Csak ül egy sarokban, és elmesél érzéseket dalokkal.

21.00 Worship Night – Dicsőítő est a Loretto zenekarral

Hazai és külföldi dicsőítő dalok improvizációi szólalnak meg.

SZENT MÁRTON TEMPLOM
ÉS LÁTOGATÓKÖZPONT

16.00 A Tihanyi Bencés Apátsági Templom Énekkarának koncertje egyházi művekből

Szólót énekel: Rábaközi Rita, zongorán közreműködik: Bánó Veronika, hegedűn közreműködik: Bakos Regina. Vezényel: Varró Krisztina

smidt múzeum

14.00-16.00 Évezredek lenyomata

Képzőművészeti műhely Sztranyák Zsófival, a Smidt Múzeumért Alapítvány támogatásával

17.00 Üdvözlet az Adriáról!

Ingyenes tárlatvezetés (a belépőjegy mellé), vezeti: Varga Eleonóra

21.30 Barokk galopp

A Smidt Múzeum barokk termétől a város barokk teréig

Iseum Savariense 

10.00 Templomnyitó szertartás – Nílus-víz áldozat

10.30 Vezetés az Isis savariai otthona állandó kiállításban és az Út az Adriához – A Mediterráneum vonzásában című időszaki tárlaton

14.00 Vezetés az Isis savariai otthona állandó kiállításban és az Út az Adriához – A Mediterráneum vonzásában című időszaki tárlaton

15.30 Római étkek és italok – kulináris kalandozások a Borostyánkő úton

17.45 Templomzáró szertartás

romkert

10.00–18.00 Családi programok, kézműves-
foglalkozások, vitézi hétpróbás játékok

11.00 Középkori hagyományőrző bajvívás

16.00 Római kori séta

Jelmezes, tematikus római tárlatvezetés, a romkerti kereskedő és iparos-negyedről

genius savariensis szabadegyetem

09.30 „Itt kezdődött a reformkor!”

Irodalmi séta Szombathelyen Fűzfa Balázs irodalomtörténész vezetésével (találkozás a villamosnál a Smidt Múzeum udvarában)

11.00 Irodalom gitárral

Galyas Cintia, Varga Richárd, Varga Bence, Rozmán Kristóf egyetemi hallgatók interaktív verses-zenés műsora

13.00 Ókor

Baaj Mohamed Ádám és Supán Ádám rapműsora

15.00 „Itt kezdődött a reformkor!”

Irodalmi séta Szombathelyen Fűzfa Balázs irodalomtörténész vezetésével (találkozás a villamosnál a Smidt Múzeum udvarában)

22.00 „Ha eldobod egykor az özvegyi fátyolt…”

Lírai oratórium Szendrey Júlia emlékére; Galyas Cintia, Varga Bence, Rozmán Kristóf egyetemi hallgatók műsora

.