Radikális változások a Savaria Karnevál lebonyolításában: a diadalív árnyékában

2010.12.21. 11:23

Az olvasói reakciók már az első hírmorzsákra elindultak, így nem árt tisztázni a részleteket.

Mérei

Hétfőn délután három szombathelyi nagyrendezvény jelenéről és jövőjéről számoltak be a szervezők a kulturális bizottság előtt. A legnagyobb változások a Savaria Történelmi Karnevál körül várhatók. Az olvasói reakciók már az első hírmorzsákra elindultak, így nem árt tisztázni a részleteket.

Jelen van „a szombathelyi kulturális élet krémje” – így jellemezte Sági József bizottsági elnök a hétfői kulturális bizottság hétfői ülését, ahol a döntéshozókon kívül valóban szép számmal megjelentek a helyi intézményvezetők, sajtómunkások és érdeklődők.

Az érdeklődés oka leginkább az első napirendi pont volt, mely során három nyári szombathelyi nagyrendezvény vezetői számoltak be a 2011-es terveikről.

Lamantin Jazz Fesztivál

Tímár Péter egyesületi elnök beszámolójából az derült ki, hogy bár ezt a fesztivált is sújtja a nehéz gazdasági helyzet, köszönhetően a támogatóknak és a szervezőknek a rendezvény nagyjából a szokásos módon – táborral, világsztárokkal stb. zajlik majd nyár közepén.

Mediawave

Jóval több bizonytalanság érezhető a Győrből Szombathelyre költözött Mediavawe körül. Hartyándi Jenő fesztiváligazgató örömmel számolt be arról, hogy a 2010-es rendezvény egyértelmű szakmai és sajtósiker volt, ugyanakkor megjegyezte, hogy nem teljesen elégedettek az eredménnyel, mivel a helyi közönség még fogadta be teljesen a rendezvényt, nem szokta meg, nem ismeri a friss, nemzetközi minőségi programokat.

Gondnak ígérkezik a rendezvény finanszírozása is. A durván 80 milliós költségvetési fesztiválba 20 millióval száll be a város, 60 millió külső forrásból érkezett. A pályázati lehetőségek beszűkülésével az utóbbi összeg bizonytalanná vált, ami számos kérdést vet fel.

Bár Hartyándi nem mondta ki, az elhangzottakból arra lehet következtetni, hogy a zenei vonalon készülnek a kiadások visszafogására. Ugyanakkor erősíteni kívánják a filmes szálat, és szeretnék kihasználni az új épületek (Savaria mozi, színház stb.) adta lehetőségeket is.

Mérei

Savaria Történelmi Karnevál

A legnagyobb változások a Savaria Karnevál körül várhatók. Mérei Tamás egyesületi elnök a karnevál új kuratóriumának megalakulását úgy jellemezte, hogy „most vagy soha” helyzet állt elő ahhoz, hogy több mint egy évtized után alaposan újragondolják Szombathely legnagyobb és legismertebb nagyrendezvényének ügyét.

A legjelentősebb - és minden bizonnyal a legnagyobb visszhangot - kiváltó változás a karnevál fizetőssé tétele lesz.

Mielőtt ismertetnénk a részleteket, nem árt, ha felidézzük: a karnevál fizetőssé tétele nem új ötlet. Bár a nézők számára nyilván vonzóbb, ha valami ingyenes, szakmai berkekben már évek óta szinte konszenzus van a körül, hogy a továbblépésnek szinte ez az egyetlen módja.

Néhány évvel ezelőtt a korábbi kuratóriumi elnök már kész tényként jelentette be a beléptetőkapus, jegyárusításos verziót, de aztán – feltehetően politikai megfontolások miatt – szép csendesen elfelejtődött a nekirugaszkodás.

A karnevál egyébként mindig is ingatag gazdasági lábakon állt, csak ez a "mellékszál" valahogy mindig elveszett a győzelmi jelentések között, vagy hogy stílszerűek legyünk, a diadalív árnyékában. (A témáról három évvel ezelőtt hosszan beszélgettünk dr. Szele Györgyi kurátorral. Mindenképpen érdemes elolvasni.)

Így aztán nem árt, ha figyelmesen meghallgatjuk, hogy milyen megfontolások állnak a rendezvény belépőssé tételének szándéka mögött, különös tekintettel arra, hogy az ingyenes sose ingyenes, mert valakinek fizetnie kell azt is.

Mérei beszámolója szerint a fizetőssé tétel mellett nagy súllyal esik latba, hogy eddig gyakorlatilag nem lehetett tudni, hogy hányan is vettek részt a fesztiválokon. Az ez irányú becslések vagy igazak vagy nem (valószínűleg erősen túlzók), mindenesetre amíg az ügyben nem lehet tisztán látni, addig egyetlen komoly szponzort sem lehet megkeresni. (Az OTP és Szerencsejáték Zrt. neve hangzott el példának.)

Mérei a belépődíjak nagyságára a „rendkívül csekély” jelzőt használta, konkrétan annyit mondva, hogy azok a tervek szerint ezer forint alatt lennének, a szombathelyiek és a nagycsaládosok további engedményeket kapnának.

A belépőjegyek egyben nagyobb neveket idecsalogató, látványosabb, színesebb karnevált is magukkal hoznának. Ez utóbbi ügyben elképzelésekből és látványtervekből nincs hiány.

Diadalív

Ilyen például, hogy a Thököly utcában egy nagy beléptetőkapu, egy diadalív épülne (lásd a mellékelt látványtervet), amelynek a teteje egyben kilátóként szolgána. A többi belépőpontokon „bástyák” létesülnének, a karneváli helyszíneket magas oszlopokon álló római istenek dobnák meg hangulatilag.

A karnevál új vezetősége orvosolná azt a problémát is, mely szerint a karnevál csak néhány napig tart.

Az új kuratórium elképzelése szerint már a rendezvény előtt hónapokkal a karnevállal kapcsolatos látványos tevékenységek vennék kezdetüket, például időkerék, római gálya és vízátemelő berendezés épülne.
 

Korábban:

.