Rendkívüli közgyűlés előtti rendkívüli bizottsági ülés Szombathelyen: Ködlovaglás

2011.11.08. 21:25

Kedden délután a szombathelyi városházán együttes ülést tartott a gazdasági és a kulturális bizottság, hogy a képviselők a korábban feldobott témák körül keringjenek. Úgy néz ki, csütörtökön nem lesz semmiféle rendkívüli közgyűlés.

Kedden délután a szombathelyi városházán együttes ülést tartott a gazdasági és a kulturális bizottság, hogy a képviselők a korábban feldobott témák körül keringjenek. Úgy néz ki, csütörtökön nem lesz semmiféle rendkívüli közgyűlés.

Aki figyelemmel követte az előzményeket, nyilván tudja, aki nem követte, az valószínűleg nem ennek kapcsán fog bekapcsolódni a szombathelyi politika rejtelmeibe, de mégis úgy van rendjén, hogy elmondjuk az előzményeket.

Októberben rendkívüli közgyűlést kezdeményezett az MSZP és az LMP, mondván, a képviselők beszéljék át a megye átszervezése körüli fejleményeket, különös tekintettel a közös intézményekre és vagyontárgyakra.

A rendes közgyűlés elé kitűzött tanácskozást azonban ott helyben ellehetetlenítette a jobboldal, mivel nem szavazta meg a napirendet.

Az ellenzéki képviselők már másnap jelezték, még egyszer nekifutnak az ügynek.

Összevolt bizottsági ülés

Neki is futottak. Puskás Tivadar polgármester elviekben össze is hívta a rendkívüli közgyűlést e hét csütörtökre, de ennek forgatókönyve nagyon hasonlatosnak ígérkezik az elsőhöz: a jobboldal által dominált kulturális, illetve gazdasági bizottságok kedden délután megtartott közös ülésükön ugyanis simán úgy szavaztak, hogy nem támogatják az ellenzék által kezdeményezett előterjesztés napirendre tűzését.

A mintegy másfél órán át tartó – jórészt szakmai köntösbe bújtatott politikai - viták során új fejlemények nem történtek, új érvek sem hangzottak el. A szocialisták a már korábban megismert álláspontjukat ismételgették, a Fidesz pedig előszeretettet mutogatott visszafelé az időben.

A baloldal részéről Gyebrovszki János (MSZP), Horváth Attila (MSZP) és Németh Kálmán (SZTKE) amellett érvelt, hogy jó lenne sürgősen és minél többet beszélni a megyei intézmények állami kézbe adásáról, illetve lehetséges átvételéről. Szerintük ez szolgálná ugyanis a szombathelyi érdekeket, melyre a képviselők korábban felesküdtek.

Szerintük aggályos például, hogy az államnak nincs fenntartási kötelezettsége az intézményekkel, így az állam kénye kedve szerint bezárhatja, átcsoportosíthatja a vagyontárgyakat.

Az ő számításuk szerint az elmúlt időszakban Szombathely 5 milliárd forinttal járult ahhoz hozzá, hogy a megyei intézmények minél magasabb színvonalon tudjanak működni a kultúra, az egészség és a szociális ellátás terén.

Kíváncsiak lettek volna arra, hogy jövőre mennyi pénzt szán a városvezetés a közös fenntartású intézményeknek, de erre nem kaptak választ. Ugyanakkor azt ők sem fedték fel, hogy honnan lenne többletforrása a városnak az átvett intézményekre.

A szocialisták szerint ugyanis véget kell vetni a közös finanszírozásnak, és amelyik intézményt lehet, azt át kellene vennie a városnak, majd gyakorlatilag felsorolták az összes megyei kulturális intézményt (Smidt Múzeum, Múzeumfalu, Mesebolt Bábszínház, Savaria Szimfonikus Zenekar, Ungaresca, MMIK, Berzsenyi könyvtár, Szombathelyi Képtár.)

Az átszervezések kapcsán Horváth Zoltán (LMP) egyrészt féltette az önkormányzatiság intézményét, másrészt felvetette: az állam valószínűleg be akar majd zárni intézményeket, átszervezni a vagyontárgyakat, ha nem ezt akarná nem sok értelme lenne mindennek.

Sági József, a kulturális bizottság vezetője a ködlovagok harcának nevezte a vitát, ahol az ellenség csak virtuálisan van jelen, ugyanis – az egyelőre meg nem szülelett törvények miatt - nem lehet látni az egésznek a hátterét, így aztán nem lehet felelős döntéseket hozni.

Összevolt bizottsági ülés

Lazáry Viktor alpolgármester (Fidesz) azt hangsúlyozta, hogy heti, sőt napi jelleggel egyeztetnek a megyei vezetőkkel, így meglehetősen feleslegesnek tűnik erről határozatot hozni, ami az ellenzék másik követelését, a vagyonleltárt illeti, az már javában készül, melyet a jegyző is megerősített.

A Fidesz képviselői egyetlen szóval sem említették, hogy mi a tervük a közös fenntartású intézményekkel, de Lazáry mondataiból – így például abból a megjegyzéséből, hogy az előző városvezetés a megyével párhuzamos kulturális intézményrendszert épített fel – arra lehet következtetni, hogy a városvezetésnek – valószínűleg a financiális okok miatt - nem fáj annyira a foga a megyei intézményekre, mint a szocialistáknak. Sőt feleannyira sem fáj.

A vita során Szakály Gábor tanácsnok(Fidesz) fogalmazott a legsarkosabban. Szerinte a vita színvonalát jól jellemzi az ellenzéki előterjesztés frappáns címe: „Szombathely közigazgatási területén működő megyei fenntartású, illetve un. közös fenntartású intézmények sorsa - ide értve a Markusovszky Kórházat is - a 2012. januárját követően működtetési és vagyoni szempontból, továbbá a Vas Megyei Önkormányzat eddigi működésének várható jelentős átalakulását követően a balatonberényi gyermeküdülő sorsa”

A tanácsnok szerint képmutató a baloldal, mivel a korábbi ciklusokban a megye és a város egyeztetései leginkább arról szóltak, hogy „ki tud kevesebbet adni”. Most a szocialistáknak csak a hisztéria és a politikai zavarkeltés a célja, holott strukturális átalakulások zajlanak a racionálisabb gondolkodás jegyében. „Önök most azt csinálják, hogy állnak dobtárossal a kukoricás előtt, belelövöldöznek, és azt üvöltözik, hogy jön az állam” – élt a hasonlattal Szakály, arra hívva fel a figyelmet, hogy az államnak nem célja, hogy a szombathelyiek rosszabbul éljenek.

A szocialisták láthatóan nem hittek neki.

A délutánra és a vitára Szakács Dávid, a gazdasági és jogi bizottság fideszes elnöke tette fel a pontot, azt javasolva, hogy – mivel semmi többletinformáció nem bukkant fel a múltkori közgyűlés óta - a jelenlevők ne támogassák sem az ellenzék előterjesztését, sem annak napirendre tűzését.

Nem is támogatták.
 

.