Rendvédelmi dolgozók tüntettek a fővárosban (összefoglaló)

2011.04.16. 22:59

Jogaikért demonstráltak szombaton a fővárosban a rendvédelmi dolgozók, a Hősök terétől vonultak a Parlamenthez.

A tüntetők nyolc pontban foglalták össze követeléseiket: kiszámítható, tisztes megélhetést biztosító életpálya; a jelenlegi hivatásos állományúak változatlan feltételek melletti nyugdíjba vonulása; a már nyugállományúak státuszának és juttatásainak megőrzése; illetményemelés; az illetményalap és a bértábla legalább az infláció mértékével történő emelésének törvénybe foglalása; a heti 40 órás munkaidő; az egészség megőrzéséhez, rekreációhoz szükséges feltételek biztosítása, valamint a korszerű védő- és munkaeszközök.

Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének és az egész a demonstrációsorozatot szervező bizottságnak az elnöke az Alkotmány utcában többek között arról beszélt: itt az ideje, hogy a politikusok megtanulják, "ne packázzanak" a rendvédelmi dolgozókkal, akik minden eszközzel megvédik jogaikat.
Árok Kornél, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének elnöke szerint már mindent elvettek a tűzoltóktól, csak a korkedvezményes nyugdíjuk és a becsületük maradt.

A rendezvényen felszólaló Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke szerint a civilek "aggódva figyelik" a rendvédelmi dolgozókat, és támogatásukról biztosítják őket.

A fegyveres és hivatásos szervek érdekvédelmi vezetői beszédeikben állományuk helyzetéről panaszkodtak, azt hangoztatva, hogy a "haza védelmében tett szolgálataikat" a kormány "semmibe veszi".

A transzparenseket és szakszervezeti zászlókat lobogtató egyenruhások a beszédek közben (a belügyminiszterre utalva) többször azt skandálták, hogy "Pintér, takarodj!"
A tüntetés délelőtt a Hősök teréről indult, több tucatnyi autóbusz szállította oda az ország különböző részeiből a hivatásos és fegyveres szervezetek tagjait. Elöl a rendőrök, utánuk a polgári védelmisek, a katonák, a vámosok, a börtönőrök és a tűzoltók vonultak. Utóbbiak közül sokan egyenruhát és bevetési védőruhát viseltek a belügyminiszter korábbi tiltó határozata ellenére.

Amikor a rendőri biztosítással vonuló menet elején a két tűzoltóautó a Kodály köröndhöz ért, a menet vége még az Andrássy út elején volt. A rendezvényen felszólalók szerint több mint tizenötezren vettek részt a megmozduláson.
A demonstrálók füstbombákat, hanggránátokat dobáltak az Andrássy úton, és több tűzcsapot annak ellenére megnyitottak, hogy azokat szolgálatban lévő rendőrök védték, mivel az egyenruhát viselő rendőrök nem tanúsítottak ellenállást - látta az MTI tudósítója.

A börtönőrök és a tűzoltók a vállukon egy-egy koporsót is cipeltek, amelyek - mint mondták - "15 éves szolgálati törvényük" temetését jelképezi. A menethez az Alkotmány utca és a Bajcsy-Zsilinszky utca sarkán csatlakoztak a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezetének tagjai is.

A Parlament előtti területre egy kiállítás miatt a demonstrálók nem tudtak bemenni, ezért légvédelmi szirénák hangja mellett, fütyülve, skandálva megkerülték az Országházat. Menet közben több füstbombát is eldobtak.

Az Alkotmány utcában folytatták a demonstrációt, amely a tervek szerint koncerttel és az Országház körüli fáklyás felvonulással folytatódik vasárnap reggelig.
Szakszervezeti vezetők korábban kijelentették: addig folytatják a hétfő óta tartó tüntetéssorozatukat, amíg meg nem állapodnak a kormánnyal.

Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője a tüntetésekre reagálva azt közölte: az új alaptörvény képes lesz arra, hogy megvédje Magyarországot "az olyan súlyos politikai bűnöktől, mint amilyeneket a Gyurcsány-korszak kormányai követtek el". A Széll Kálmán Terv intézkedéseivel pedig "le fogjuk győzni az államadósságot, így Magyarország és a magyar emberek élete is jelentősen könnyebbé fog válni".

Az MSZP arra szólítja fel a kormányt, biztosítsa a rendvédelmi dolgozóknak a választási kampányban ígért anyagi és erkölcsi támogatást, ellenkező esetben maga idézi elő a ma még beláthatatlan következményeket - mondta Török Zsolt, a párt szóvivője.

A Jobbik jogosnak tartja a rendvédelmi dolgozók követeléseit; az ellenzéki párt szerint méltatlan az a helyzet, amelyet a kormány a közszolgálatban az elmúlt év során teremtett.

Az LMP szolidaritását fejezte ki a héten jogaik és szociális biztonságuk elvesztése miatt tüntető munkavállalókkal. Az ellenzéki párt szerint egyetlen kormány sem hozhat átfogó intézkedéseket úgy, hogy ne egyeztessen az érintettekkel. Az Orbán-kormány nem teljesítette a bérfejlesztéssel kapcsolatos választási ígéreteit - áll a párt közleményében.

A HírTv honlapján közölte, hogy a katasztrófavédelem országos főigazgatója szükségesnek tartja a bérek emelését, ezt a szolgálati időhöz igazítanák a tűzoltók új életpályamodelljében. Bakondi György azt mondta: a 2012-es költségvetést már az új képzési és bérezési rendszerrel tervezhetik.

Jogsértések történtek a tüntetésén a fővárosban, elemzésük és a feljelentések elkészítése még folyamatban van - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője az MTI-nek azt mondta, az OKF nem kapott hivatalos értesítést arról, hogy a demonstráción tűzoltók rendbontást vagy szabálysértést követtek volna el, de ha a sajtóban megjelentek bebizonyosodnak, az illetékes parancsnokoknak vizsgálatot indítanak.

Árok Kornél, a hivatásos tűzoltók szakszervezeti vezetője az MTI-nek arról számolt be, hogy a laktanyákban a nap folyamán feltörték olyan tűzoltók szekrényét, akik nem voltak szolgálatban, és így akarták ellenőrizni, ott van-e a védőfelszerelésük.

Kisdi Máté, a fővárosi tűzoltóság szóvivője úgy nyilatkozott, hogy a budapesti laktanyákban ellenőriztek védőfelszereléseket soron kívül, de szekrényeket nem törtek fel.
 

.