Segítséget kap a szociális ágazat

2012.12.21. 10:32

A fenntartható fejlődést és a szociális gazdaság fejlesztését egyaránt szolgálja a SoPro projekt, amely aktuális felhívása a termékfejlesztésben fantáziát látó fiatalokat szólítja meg.



Az Ausztria-Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Programból támogatott Szociális gazdaságban előállított termékek a környezet érdekében (SoPro, regisztrációs szám: L00150) projekt a környezetvédelem és fenntarthatóság elvét valósítja meg a gazdaság, a közszféra és a szociális vállalatok bevonásával. Az elvégzendő feladat nem csekély, hiszen az ország más térségeihez hasonlóan e régióban is fejletlen a szociális (a hátrányos helyzetű embereknek is munkát kínáló) vállalkozási szektor.

Jellemző a képzett humánerőforrás (menedzsmentet is beleértve) és infrastruktúra hiánya, valamint a tőkehiány. További probléma, hogy nem érhetőek el inkubációs és szociális vállalkozásokat fejlesztő egyéb segítő szolgáltatások. A vállalkozások és közintézmények gondolkodásában ráadásul kevéssé van jelen a szociális vállalkozásokkal történő piaci alapú együttműködés (résztevékenységek kiszervezése, megrendelések adása). Ráadásul: az ökológia, a fenntartható fejlődés szemüvegen át nézve sincs túl sok ok a régióban az örömre, az egy főre jutó hulladékmennyiség például az elmúlt öt évben folyamatosan emelkedett, a keletkező hulladék szelektív gyűjtésének szintje viszont továbbra is alacsony (kb. 10-20%). A projekt a két probléma együttes megoldást célozza meg azzal, hogy a szociális gazdaság szereplőit fejleszti és vonja is be gazdasági szempontból is fenntartható, például ipari hulladékból készülő termékek előállításába.

A projekt során a partnerek kidolgozzák a szociális termék-előállítás tanácsadási modelljét, az ismeretek gyakorlati alkalmazását pedig a tanácsadási kézikönyv mellett műhelytalálkozók és felkészítő tréningek is segítik majd. Fontos célként a konkrét termékfejlesztés is megjelenik! Ennek szellemében az aktuális, középiskolások és felsőoktatási hallgatók számára kiírt pályázat már el is érhető (http:www.sozialproduziert.atfilessoprootletpalyazat.pdf). A feladat izgalmas: a fiataloknak ipari hulladékból (például fából, textilből, műanyagból, fémből stb.) kell megvalósítaniuk a termékfejlesztést, méghozzá vállalkozók bevonásával.

Logók alulra
 

.