Shizuka – Belépő a mágikus szobába

2011.07.06. 15:09

Mayer Petra, ahogy leül velem szemben az egyik gyorsétteremben az Astoriánál, hétköznapi lánynak tűnik. Amíg fel nem nyitja a laptopját.

Mayer Petra Shizuka

Mayer Petra, ahogy leül velem szemben az egyik gyorsétteremben az Astoriánál,
hétköznapi lánynak tűnik. Amíg fel nem nyitja a laptopját.

Mayer Petra, ahogy leül velem szemben az egyik gyorsétteremben az Astoriánál, hétköznapi lánynak tűnik. Amíg fel nem nyitja a laptopját... Petra, azaz ahogy a progresszív elektronikus zene rajongói és művelői egyre jobban ismerik, Shizuka szombathelyi lány, két éve él a fővárosban, DJ-ként járja a világot, összehozott egy lánybandát, zenét szerez... és nagyon büszke mindkét nagyapjára.

- Épp most jövök a Nemzeti Múzeumból, megnéztem Liszt Ferenc zongoráját – fújja ki magát az asztalhoz érve Mayer Petra. – Liszt Ferenc évére csináltam egy remixet, saját stílusomban dolgoztam fel a Magyar rapszódiát.

Mayer Petra Shizuka

Nemrég volt az A38 hajón a Talentométer című zenei verseny, ahol ezzel a felvétellel már nem mint DJ, hanem mint producer vettem részt, és a top 10-ben végeztem, pontosabban végeztünk, hiszen az unokatestvérem, Zsuzska is részese volt a munkának.

Shizuka vs. Liszt - Hungarian Rhapsody by Shizuka LIVE ACT.

Ő egyébként 14 éves kora óta énekel. Feldolgoztuk a White Weddinget is, ezzel sikerült bejutni a döntőbe. Az utóbbi időben látástól vakulásig ezzel és a próbákkal töltöttem az időmet. Tovább szeretnénk vinni ezt a projektet, terjeszkedni külföldre is – a kapcsolataim megvannak még a DJ-s múltamból. A ''live act'' annyiban más, hogy úgy van berendezve a színpad, mintha egy stúdióban volnánk, elég egy laptop, amin vannak a zenei alapok, illetve egy program, amihez külső midi vezérlők és mikrofon csatlakoznak. 2006 óta írok zenéket, vannak saját szerzeményeim, illetve megrendelésre is dolgozom.

A klubok mennyire nyitottak erre?

Több országban volt szerencsém fellépni, van több rendezvény, amire újra kapok meghívást, ez elég bizonyíték a nyitottságra. Hazánkban is több helyen játszottam már, Szombathelyen az A Clubban rendszeresen, Balaton és Budapesten az A38.

Mayer Petra Shizuka

Egyébként nagyon telített a zenei piac, nagyon egyedit kell alkotni ahhoz, hogy visszahívják az embert. Én ezért fordítok nagyobb fgyelmet a produceri munkákra. Külföldi előadók már sokan zenélnek így, Magyarországon is egyre többen játszanak ilyen felállással, de nem oly elterjedt, főleg a lányok körében. DJ van már sok, hiszen az könyebb műfaj, elég megérezni, hogy az ütemek együtt szóljanak, míg itt ismerni kell, hogy épül fel a zene, ismerni kell a zenei programot, effekteket... Létezik szakirodalom is,

igaz, én is csak négy év után vettem meg a programhoz tartozó könyvet, addig nem merült fel probléma – és végül ezt (is) magamtól oldottam meg.

Tanultál zenét, jártál például zeneiskolába?

Kislányként jazzbalettoztam, tanultam funky táncot, showtáncot, a ritmusérzékem ezekhez köthető. Nincs zenei előképzettségem. Az elektronikus zene fiatal diákkoromban kezdett el nagyon érdekelni. Két fiúval gyakoroltam együtt, ők ma már szintén producerek. Először csak magunknak zenéltünk, számítógépeket kötöttünk össze, próbálgattuk a lehetőségeket... Diszkózni a Papayában kezdtem el, ott tanultam meg az alapokat, aztán szereztem be saját cuccot, és autodidakta módon tanultam ki a szakmát.

Az első komoly nyilvános fellépésem 2007-ben volt, rá egy évre már játszottam Bécsben, Görögországban, 2009-ben eljutottam Thaiföldre is. Görögországban saját rádióműsorom is volt, és a kiadók közül is először görögökkel kezdtem el dolgozni, majd argentín és ausztrál kiadókkal.

Mayer Petra Shizuka

Vagyis külföldön előbb megismert a közönség, mint itthon.

Az oldalam külföldi nézettsége a mai napig nagyobb, mint a magyar. Most azon dolgozom, hogy Magyarországon is jobban megismerjék a zenémet. Sikerült bejutnom több rádióba. Igazából nagyon sok múlik azon ebben a szakmában, hogy mennyire vagy képes promotálni, eladni magadat. Én mindent magam csinálok. A zenélés azonban még kevés a megélhetéshez, több civil munkahelyem is van, ékszerekkel foglalkozom.

Mellette visszük ezt a közös felállást Zsuzskával, ami egy igazi csajos projekt: minden ''gépezet'' mögött nők állnak. A formáció neve Magic Room (=mágikus szoba), ez volt a címe a rádióműsoromnak is, amely sajnos megszűnt, amikor az adó is megszűnt... A Balkan Fanatik énekesnője, Ferenczi Szonja MC-zik, Horváth Zsuzsa vokálozik, a vizuális effektekért Sztojanovics Andrea a felelős. Rövid időn belül szeretnénk tovább bővíteni a csapatot, és szeretném minél ismertebbé tenni, hiszen hasonló csapat a világon is ritkaságszámba megy.

A pasikat nem riasztja el mindez?

Dehogynem! Ezért vagyok egyedül, mert így tudok dolgozni. Nehéz olyan embert találni aki elfogadja ezt az életstílust.

Kiskorodban is fiús lány voltál?

Crossmotoroztam 8 évesen, görkoriztam, és az extrém sportok érdekeltek, de annyi balesetem volt, hogy egyszerre elhatároztam, inkább a művészeti vonalon folytatom, hiszen még a zene volt az, ami érdekelt. Alsós iskolás koromba festettem a Szombathelyi Képtárban, Vértesi Péternél.

Mayer Petra Shizuka

Az egyik nagypapám villamosmérnök volt, nála ismerkedtem meg tiszta, tökéletes hangzással, minden vagyonát audio-technikára költötte. A másik nagypapám volt a megyei főépítész, tőle örököltem a kultúra szeretetét. Sajnos már meghalt. Május 25. a születésnapja, az ő emlékére ilyenkor mindig tartok egy "kultúrnapot". Szeretnék olyan sikeres lenni, mint ő.

Hamarosan megyek Olaszországba, egy fiataloknak szóló, magyar kultúrát népszerűsítő programban veszek részt. Almásy Leslie 56-os fotóit és a nagyapám épületeinek képeit vetítem majd, népzenei feldolgozásaimmal kombinálva.

Mi lesz a következő nagy dobás?

Augusztus 20-án a CLR Records kiadó tagjai előtt fogok warm up-olni. Tervezünk egy Magic Room partit Szombathelyre; Ausztriába továbbra is folyamatosan járok. Bécsben és Wiesbadenben nagyon szeretik a zenémet.

.