Nyíltvízi úszó Eb - Aranyérmes Rasovszky Kristóf 25 kilométeren

Úszó Eb

MTI

2018.08.12. 17:47

Rasovszky Kristóf aranyérmet szerzett 25 kilométeren a nyíltvízi úszók Glasgow-ban rendezett Európa-bajnokságának vasárnapi zárónapján.

A 21 éves versenyző fantasztikus hajrával, 4:57:53.5 órás idővel csapott célba, Székelyi Dániel 5:03:34.6 órával a 14. lett.
Rasovszky történelmi sikert ért el, ugyanis ő az első nyíltvízi úszó, aki Európa-bajnokságon mindhárom távon a dobogóra állhatott. A Balaton Úszó Klub sportolója szerdán 5 kilométeren arany-, csütörtökön 10 kilométeren pedig célfotóval végül ezüstérmes volt.

...10. SÖMENEK ONON KATALIN 5:28:28.0

A 21 éves Rasovszky Kristóf  fantasztikus hajrával, 4:57:53.5 órás idővel csapott célba, Székelyi Dániel 5:03:34.6 órával a 14. lett.

A mezőny helyi idő szerint reggel 9 órakor ugrott a Loch Lomond, nagyjából 16 Celsius fokos vizébe, ráadásul folyamatos eső és szél is nehezítette a futamot. Tizenkilencen vágtak neki a távnak, amely tíz 2,5 kilométeres körből állt. A verseny háromnegyedéig gyakorlatilag teljesen együtt úszott a mezőny, amelyet a legtöbbször Rasovszky vezetett.

Öt kilométerrel a vége előtt még mindig Rasovszky állt az élen, ekkor a legjobbak láthatóan valamivel nagyobb tempóra kapcsoltak. Négy és fél óra elteltével az utolsó körhöz érve is Rasovszky vezette a mezőnyt, Székelyi bő kétperces hátránnyal a 15. volt.

A cél előtt 1250 méterrel, az utolsó frissítő pontnál a francia Axel Reymond állt az élre - az élboly ekkor már nem lassította magát ivással -, Rasovszkynak öt másodperc volt a hátránya a negyedik helyen.

Az utolsó hajrát a magyar úszó nyitotta meg, és két testhossz előnyre tett szert, a különbséget pedig folyamatosan növelte. Láthatóan ezúttal a célba érkezésnél nem akarta a benyúlásra bízni a döntést. Az utolsó métereken nagyot hajráztak a riválisok, Rasovszky ellenben teljesen elkészült az erejével, az előnye azonban kitartott, és megszerezte második aranyérmét is Glasgow-ban.

A nők tíz perccel később ugrottak a hideg vízbe, ketten, a 2015-ben Kazanyban világbajnoki ezüstérmes Olasz Anna, illetve Sömenek Onon Katalin képviselték a magyar színeket. Előbbi a hatodik, utóbbi a tizedik helyen csapott a célba.

A női verseny elképesztő befutóval zárult, nagyjából két méterrel a cél előtt még úgy tűnt, hogy az olimpiai bajnok holland Sharon van Rouwendaal az 5, a 10 kilométeren és a váltó tagjaként begyűjtött aranyérme után itt sem talál legyőzőre, az olasz Arianna Bridi viszont fantasztikus utolsó métereivel, egyetlen tizeddel hamarabb benyúlva győzött.