A Szent-Györgyi nem úszta meg

2011.05.26. 20:22

A Közgyűlés elhatározta, hogy a Szent-Györgyi Albert Középiskolát 2011. július 31. napi hatállyal jogutódlással megszünteti. Beszámolónk második része.

Puskás Tivadar az oktatási kérdésekről szóló előterjesztés felvezetőjében azt mondta, hogy reméli, hogy a változtatások az oktatás színvonalasabbá válik, és finanszírozható is lesz.

Czeglédy Csaba szerint a polgármesternek nem lehet teljes rálátása arra a folyamatra, ami az elmúlt időket jellemezte, és megvezetik azok, akik azt mondják, hogy ezek szükséges lépések. A képviselő szerint a szakképzési támogatásból is kevesebb bevételük lesz. Eddig egyébként a gépipari kapta a legtöbb ilyen forrást. A nézők soraiból taps fogadta azt a javaslatot, hogy várjanak egy évet, amíg eldől, milyen módosítások lesznek a közoktatás szabályozásában. A polgármester azt mondta, hogy a városvezetés sem önmagának, sem a város közösségének nem akar rosszat, de „úgy néz ki, nem tudunk várni” hangzott el.

Marton Zsolt ismertette az oktatási bizottság javaslatához képest benyújtott módosításokat: a három szakképző iskola Szombathelyi Műszaki Szakképző Iskola és Kollégium néven egyesül. Nem támogatja a Horváth Boldizsár Szakközépiskola és Kereskedelmi és Vendéglátói Szakképző Iskola és Kollégium egyesülését. 1. A Közgyűlés elhatározza, hogy a Szent-Györgyi Albert Középiskolát 2011. július 31. napi hatállyal jogutódlással megszünteti, az osztályok más intézményekben folytatják tanulmányaikat.

Horváth Zoltán (LMP) szerint nem lehet jelentős összeget spórolni az intézkedésekkel. Meglátása szerint azok, akik a Szent-Györgyibe jelentkeztek volna, nem fognak elmenni szakközépiskolába, inkább nem önkormányzati vagy vidéki gimnáziumban tanulnak tovább. Emlékeztette a polgármestert arra az ígéretére, hogy nem zárnak be iskolát. Puskás Tivadar viszont azt mondta, arra tett ígéretet, hogy az egészségügyi képzés nem fog megszűnni. (Az egészségügyi főiskolára kerül.) Az oktatási bizottság módosító javaslata hogy a három tagintézménnyel kellene létrehozni, a Puskás tagintézmény lenne, így lenne egyensúly a három intézmény között. . Balassa Péter egyetértett Horváth Zoltánnal, de hiányolja az egyeztetést.

Rettegi Attila az oktatási bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy reménykedtek abban, hogy lesz alternatívája a Szent-Györgyi megszüntetésének, veszteség az iskola megszüntetése, de megértik, hogyha a város megtakarítást akar elérni.

Németh Kálmán szerint a város költségvetését nem oldja meg tervezet, ő is azt javasolta, hogy várjanak egy évet, ezen a véleményen volt Horváth Attila is. Németh Kálmán szerint a mikrovállalkozások iparűzési adójának visszaállításában látja a finanszírozás lehetőségét. Sági József szerint viszont, hogy nem lehet tudni, hogy mi lesz a törvénymódosításában, egyáltalán lesz-e törvénymódosítás

A Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Kovács Vince szerint a gazdaságnak az a véleménye, hogy az gimnáziumokba jobban meg kell válogatni a gyerekeket. A szakképzési rendszer viszont nem jó, szakácsok dolgoznak a multiknál a szalagokon. A vállalkozások képviselője pragmatikus, a munkáltatók igényeit előtérbe helyező hozzászólása nem tetszett az ellenzéknek.

Egy darabig még felhánytorgatták, hogy ki mit mondott és tett az előző iskolabezárásokkor, majd 14 igen, 6 nem arányban az előterjesztést elfogadták. Bár délelőtt leszavazták az ellenzéki pártok javaslatát, hogy a közgyűlés írjon ki népszavazást a tárgyban, Czeglédy Csaba arról tájékoztatta a közgyűlést, hogy tudomása szerint délután hivatalosan kezdeményezte a referendumot.

.