Ki akartuk ugrasztani a nyulat a bokorból a Szent Márton-terv ügyében

2015.05.27. 21:49

De nem nagyon ugrott.

A világért sem akarjuk alábecsülni az olvasóink figyelmét és memóriáját, de érdekes lenne egy felmérés arról, hogy ki és mit gondol ma Szombathelyen, ha meghallja, hogy Szent Márton-terv.

Ugyanis tapasztalatunk szerint még a sajtómunkások is csak a fejüket és a klaviatúrát kapkodják, amikor a politikusok újra és újra bejelentenek valamit, és csak úgy repkednek a milliárdok.

Az őszi lampionos felvonulás végállomása, a Szent Márton-templom

Az őszi lampionos felvonulás végállomása, a Szent Márton-templom

A dolog már csak azért is érdekes, mert jövőre lesz az ünnepi, 2016-os év, amire elvileg 8 milliárd forint van betervezve. Ezek egy része egyházi fejlesztés, a másik viszont világi.

Bár a magyar építőipar tempója sokat fejlődött az utóbbi időben, de kezdünk aggódni a megvalósítások miatt, elnézve méretes listát.

Így amikor néhány héttel ezelőtt azt olvastuk, hogy Soltész Miklós államtitkár Pannonhalmán arra emlékeztetett, hogy

„Szombathely 2,5 milliárd forintot kapott a kormánytól az emlékévhez kapcsolódó - 2015. november 11. és 2016. november 11. között tartandó - programokra és fejlesztésekre, emellett jövőre százmillió forint áll majd rendelkezésre a Szent Márton nevét viselő itthoni és határon túli templomok és plébániák azon programjaira, amelyek a szent emlékének megőrzéséhez járulnak hozzá”,

akkor tollat ragadtunk, és írtunk a minisztériumnak. Gondoltuk, ravaszul kikerüljük az önkormányzatot, és első kézből, az ősforrásból szerezzük be az információkat. A hírverseny, az hírverseny.

Ezeket kérdeztük:

1. Az említett 2,5 milliárd forintról mikor született kormányzati vagy minisztériumi döntés?

2. Hogyan oszlik meg ez az összeg a program különböző elemei között?

3. A város számláján megjelent-e már ez az összeg? Ha nem, akkor mikor ütemezésben érkezik majd?

Azt gondoltuk, hogy most majd jól kiugrasztjuk a nyulat a bozótból. De a nyúlvadászatunk nem túl látványos eredménnyel zárult, ugyanis a Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság válasza ez volt:

A kormány a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia, illetve Szombathely városának kezdeményezésére, Szent Márton püspök tiszteletére, születésének 1700. évfordulója alkalmából a 2016. évet Szent Márton-emlékévvé nyilvánította az 1170/2015 (III.24.) Kormányhatározat szerint. A határozat rendelkezik továbbá arról, hogy a Pannonhalmi Bencés Apátság Szent Márton-emlékévvel összefüggő feladatainak, beruházásainak és programjainak megvalósítását, illetve a Szent Márton-titulusú templomokra vonatkozó beruházásokat és programokat a költségvetés 955 millió forinttal támogatja a felmerülés ütemében.

Ebben a szakaszban a Szombathelyi Egyházmegye fejlesztéseire vonatkozóan a kormány 2014. év végén 2,5 Mrd Ft összegű támogatásról rendelkezett. Így többek között a Püspöki Palota belső renoválását, a Szent Márton templom előtti tér és a Székesegyház felújítását biztosítja.

(A rendkívüli kormányzati intézkedésekre szolgáló tartalékból történő előirányzat-átcsoportosításról, az Országvédelmi Alapból történő előirányzat-átcsoportosításról, a pártalapítványok tartalékának átcsoportosításáról, az Összevont szakellátás jogcím előirányzatának megemeléséről és egyes kormányhatározatok módosításáról szóló 1812/2014. (XII.19.) Kormányhatározat)

Ebből olyan nagyon okosabbak nem lettünk.

De ha már így alakult, akkor végigjátszottuk a meccset.

Megkértük az önkormányzatot, hogy segítsen értelmezni a minisztérium válaszát.

Angyal László a városháza kommukációs vezetője közölte: az önkormányzat nem kívánja kommentálni az államtitkárság válaszait, de arra felhívta a figyelmet, hogy a levél úgy fogalmaz, hogy „ebben a szakaszban”; ez ugyanis magában foglalja, hogy a későbbi szakaszokban újabb fejlesztési források érkeznek majd a Szent Márton-terv keretében.

Mindenkinek köszönjük, aki eljutott idáig az olvasásban.

.