A szociális terület szombathelyi kitüntetettjei 2013-ban (névsor + indoklás)

2013.04.12. 21:34

Hende Csaba és Puskás Tivadar a szociális hét zárásaként jutalmazott hat, kiemelkedő munkát végző személyt.



A szombathelyi Szociális Hét zárasaként pénteken a városházán tüntették ki a szociális szférában kiemelkedő munkát végző dolgozókat – közölte lapunkkal Angyal László,  az önkormányzat kommunikációs vezetője.

Az ünnepségen Puskás Tivadar, Szombathely polgármestere és Hende Csaba szombathelyi országgyűlési képviselője köszöntötte az ünnepelteket.
A kitüntetettek nevét és az elismerés indoklása az alábbiakban olvasható:

„Győrvári Edith –díj”

Béry Géza

A (Nestlé Hungária Kft. logisztikai dolgozója) Székesegyházi Főplébánia Karitász csoportjának vezetője

Hivatalos indoklás: 1983-ban alakult meg a Székes Főplébániai Karitász csoportja 12 fővel, amelynek koordinálását őrá bízták. 1991-ig már rendszeres gondozást végeztek kb. 50 családnál. 1989-ben a romániai események során hatalmas energiával szervezte meg a segélyszállítmányok gyűjtését és szétosztását a városban és környékén és annak szétosztását Erdélyben. 1991 óta az Egyházmegyei Karitász megalakulásától a mai napig csoportvezetőként tevékenykedik.

Teljes elkötelezettséggel áll a rászorulók mellé. Velük való kapcsolata példaértékű. Minden lehető forrást felkutatott és felkutat ma is, hogy minél több adományt tudjon juttatni a rászorulóknak, rendszeresen támogatja őket őszi tüzelősegéllyel, nagyobb értékű húsvéti, karácsonyi csomaggal is. Bizalommal fordulnak hozzá az érintettek, szabadidejében is bármikor rendelkezésükre áll. Az Egyházmegyei Karitász csoportjai közül az általa megszervezett önkéntes csoport tagjai végzik a lehető legszélesebb körű tevékenységet. Azok közé a vezetők közé tartozik, aki személyes elkötelezettségével, példájával, buzdító hatással van környezetére.

Sok önkéntes segítőtársat szervezett be különböző tevékenységekhez. Az önkéntesek közül 2-2 fő, hetente látogatja az Onkológiai osztály kórtermeit, különböző kéréseiket teljesítve vigaszt is nyújtanak a betegeknek. Kapcsolata révén a székesfehérvári Videoton gyárból televíziót, valamint a betegágyuk fölé olvasólámpát is szerzett a lábadozó betegek számára. Karácsonykor, húsvétkor és a Betegek Világnapja alkalmából szeretetcsomaggal ajándékozzák meg őket.

1992 óta megszervezte a siketek lelki gondozását. Kéthavonta jelbeszéddel tolmácsolt istentiszteletek után teával, süteménnyel vendégelik meg a fogyatékkal élőket.

Önkénteseivel rendszeresen látogatják a nagycsaládokat, időseket, egyedülállókat. Segítséget nyújtanak hivatali ügyintézésben, munkahely keresésében, lakásberendezési tárgyak, eszközök beszerzésében és ruhaneművel.

Az egyedül állók és rokkantak (mozgássérültek, vakok, siketnémák) ügyét is magáénak tekintette. Éveken keresztül rendszeresen megszervezte számukra a kirándulásokat, zarándoklatokat. A Székesegyház nagy rendezvényein (Szent Márton napja, a doni elesettek istentisztelete, augusztus 20-a stb.) a szervezés oroszlánrészét civil vonatkozásban ő irányítja. 

Évek során számtalan alkalommal volt szükség arra, hogy a segélyszállítmányok fel- és lerakodásánál önkéntes férfierők segítsenek. Elég volt szólni neki és csak annyit kérdezett, hogy hány emberre van szükség. Ilyenkor pontos időben és megfelelő számú férfierővel megjelent. Sok esetben éjszakákon át rakodott és másnap munkájában lelkiismeretesen helytállt. Minden önkéntes munkáját szerényen, csendesen végezte.

„Pálos Károly-díj” I. fokozat

Dénes Tímea Katalin

A Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ és Gyermekjóléti Szolgálat intézményvezető helyettese

Hivatalos indoklás: A Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskolai diploma megszerzését követően 1995-ben családgondozóként kezdett dolgozni a Szociális Szolgáltató Központban. 2010. szeptember 1. napjától intézményvezető helyettesként tevékenykedik. Tímea emberi értékeket hordozó és megőrző közösségből és családból jött, amelynek hatásai mind a munkamorálban, mind a kapcsolataiban tetten érhetők a mai napig. Az évek során az intézmények, a kollégák, a feladatok és az elvárások sokat változtak. Ezekhez alkalmazkodva rendszeresen tovább képezte magát, hogy az új kihívásoknak is maradéktalanul meg tudjon felelni.  1999-ben újabb diplomát szerzett, egészségfejlesztő mentálhigiénés szakon, továbbá 2003-ban szakvizsgázott az ELTE szociális munka tanszékén. Sokrétű tudásán kívül a szociális területen minden korosztályhoz és társadalmi helyzetű emberhez megtalálta a legrövidebb kapcsolódási pontot, ahonnan elkezdhetett dolgozni velük.  Erkölcsi erejét és személyiségének integritását minden változás idején megőrizte. A sok éves munkában megszerzett tapasztalata segíti abban, hogy vezetőként jó döntéseket tudjon hozni. Nagy munkabírású, jól terhelhető, munkastílusa fegyelmezett. Pontos, precíz, következetes munkavégzés jellemzi. Kollégái sokat meríthetnek tudásából, tapasztalataiból. Kapcsolatait az eggyé válás képessége és a másikat figyelembe vevő attitüd jellemzi, ami több, mint szolidaritás. Ritka szerénysége, bölcsessége és finom, csendes humora sok helyzetet mentett meg és sok kollégát segített tovább egy-egy megtorpanáson.     
   
Tudása, őszinte kapcsolata a munkatársaival, megértő és segítőkész személyisége példa a vele dolgozók számára.

„Pálos Károly-díj” II. fokozat

Galambos Józsefné (Korein Annamária)

Az Egyesített Bölcsődei Intézmény, a Fogaras utcai Meseház Bölcsőde bölcsődevezetője

Hivatalos indoklás: 1980-tól a szakképzettsége megszerzésétől fogva dolgozik a bölcsődei pályán. 1980-1993-ig Szombathely VIII. számú bölcsőde, 1993-1995-ig a Barátság utcai Bölcsőde, 1995-2005-ig a Fogaras utcai Bölcsőde gondozónője. A gyermekeket nagy hozzáértéssel nevelte, gondozta, fejlődésüket, egyéni igényeiket és szükségleteiket biztosította messzemenőkig. Őszinte érdeklődéssel fordult feléjük, segítette, bátorította őket szülői feladataik megvalósításában. Szívesen és aktívan vett részt a bölcsőde által szervezett programokon. A bölcsődében végzett magas színvonalú munkája, elhivatottsága felettesei elismerését is kivívta. Ennek eredményeként 2005 –től a Fogaras utcai Meseház Bölcsőde vezetőhelyettese, majd vezetője lett. Nagy lelkesedéssel, tenni akarással végzi munkáját. Szervezőkészség, hatékony munkavégzés jellemző rá. A váratlan helyzeteket, problémákat jól kezeli. Példaértékűen működik együtt a családokkal, bevonja őket a gyermekük bölcsődei életébe, erősíti szülői kompetenciájukat. Számos bölcsőde-család programot szervez, melyen aktívan és szívesen részt vesznek a kisgyermekes családok. A bölcsőde érdekében kiválóan tudja aktivizálni a szülőket egy-egy közös munkára, a bölcsőde szépítésére, tárgyi eszközeinek gyarapítására. A bölcsődében évekig működő Idősek Klubjával, a szociális étkeztetésben résztvevőkkel, a társóvodákkal partneri, együttműködő kapcsolatot alakított ki. Számos közös rendezvény valósult meg szervezésében.

A bölcsőde bővülését, pályázat keretében történő felújítási munkálatait folyamatosan koordinálta. Szabadidejét, hétvégéit is feláldozta ennek érdekében. Kiemelt figyelmet fordított a szakmunkák minőségi megvalósítására. Egyéni, ízléses, összehangolt, gyermekek számára derűs környezet került kialakításra segítségével.

A bölcsőde szakmai programjának magas színvonalon való megvalósítására törekszik. A hátrányos helyzetben lévő családok kisgyermekei problémáit hatékonyan kezeli, folyamatosan kapcsolatot tart érdekükben. Pozitív életszemlélete, személyisége az általa vezetett intézmény légkörére is jellemző. Igényes a saját munkájával szemen, ezt munkatársaitól is elvárja. Fontos volt számára mindig, hogy a tudását, szakmai ismereteit bővítse. Ennek érdekében Győrben a Magyarországi Egyetem Apáczai Csere János Karán szociálpedagógus diplomát szerzett.

„Pálos Károly-díj” II. fokozat

Kalmár Ferencné (Tuczai Terézia Nóra)

A Szombathelyi Egyházmegyei Karitász Rév Szenvedélybeteg nappali Ellátó szenvedélybeteg segítője (nyugdíjas)


Hivatalos indoklás:1970-től az Állami Egészségügyi Gyermekotthonban gondozónőként közel 30 évig végezte munkáját, ahol értelmileg akadályozott, teljes ellátást igénylő gyermekeket gondozott, sőt sok esetben családtagjaikat is támogatta. Különös figyelmet szentelt azoknak a gyermekeknek, akik családi kapcsolatok nélkül élték mindennapjaikat. Kis ápoltjai nemcsak a gondozónőt látták benne, hanem gondoskodó szeretete sok esetben az édesanyai törődést is pótolta.  1999-től a Szombathelyi Egyházmegyei Karitásznál kezdetben szociális ápoló-gondozó, később vezető ápoló lett.  2002. évtől volt a Hársfa-ház intézményvezetője. A Hársfa-házban eltöltött évek során keresztény lelkületéből fakadó empatikus magatartása a családias légkör kialakítására való törekvése a kliensek és a munkatársak körében is elismerésre talált. Az általa nyújtott segítő kézbe sokan az intézményi jogviszony lejárta után is belekapaszkodhattak, akár egy-egy jó szóról, akár személyes beszélgetésről, akár ügyintézésről volt szó. A ház lakói közül sokan ma is emlegetik az általa készített finomságokat, mellyel rendszeresen megajándékozta őket. Akkor sem riadt vissza, ha „kétkezi” munkával kellett segítenie a rászorulókon, ilyen alkalmak voltak például a kamionpakolások, adománygyűjtések, vásározások és rendezvények előkészületei.

Jelenleg a Rév Szenvedélybeteg nappali Ellátó szakmai munkáját segíti. Pályája során folyamatosan képezte magát. Rendszeresen részt vett a pszichiátriai kongresszusokon, addiktológiai képzéseken, konferenciákon és szupervízión.  Először a szenvedélybeteg-segítő alap, később a közép-, és felsőfokú szakképesítést is megszerezte. Nyugdíjba vonulása óta is önzetlenül segít a Karitász összes intézményében, szakmai tapasztalatát átadva a fiatalabb generációknak a pszichiátriai-, és szenvedélybetegek ellátása területén.

„Szociális ellátás segítéséért –díj”

Kálovicsné Sipos Judit

A Vas Megyei Intézményfenntartó Központ pénzügyi, gazdasági ügyintézője, korábban Vas Megyei Szakosított Szociális Intézet pénzügyi, gazdasági vezetője

Hivatalos indoklás: 1999.06.01. napjától 2012. 05.01. napjáig dolgozott a Vas megyei Szakosított Szociális Intézetben előbb főkönyvi könyvelő munkakörben, majd 2011-től megbízott gazdasági vezetőjeként. Szakmai és vezetői feladatait abban az időszakban látta el, amikor az intézmény életében fenntartóváltás következett be. Az átmeneti időszak rendkívüli feladatellátást és feladatvállalást követelt meg, melynek maximálisan igyekezett eleget tenni. A Vas Megyei Szakosított Intézetben egyedüli pénzügyi felsőfokú szakemberként nagyon sok túlmunkát vállalt és végzett. Sok esetben munkaköri feladatait az otthonában folytatta. Munkáját a precíz szakmaiság jellemezte. Munkatársaival jó kapcsolatot alakított ki. Jelenleg a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Vas Megyei Kirendeltségének állományában teljesít szolgálatot, pénzügyi és gazdasági ügyintéző munkakörben.


Takács Tiborné (Kelemen Katalin)

Az Egyesített Bölcsődei Intézmény, a Fogaras utcai Meseház Bölcsőde szakácsnője

1978-1998-ig adminisztratív munkakörben dolgozott a Latex fonó és szövőgyárban. Ezt követően 1998-2000-ig az Új Ebergényi kastélyszállóban dolgozott szakácsnőként, 2000. évtől pedig jelenleg is az Egyesített Bölcsődei Intézmény Meseház Bölcsődéjében dolgozik, mint szakácsnő. Munkavégzésére jellemző a precizitás, pontosság. Betartja és betartatja az intézményes étkeztetésre vonatkozó előírásokat, szabályokat. Az általa irányított főzőkonyhán nagy adagszámban készül étel a gyermekek, alkalmazottak és szociális étkezők részére. A főzőkonyhára vonatkozó dokumentációt pontosan, naprakészen vezeti. Jó szervezőmunkával, hatékony munkavégzéssel magas színvonalon látja el napi feladatait.

Különös gondot fordít a bölcsődés korú gyermekek étkezési igényeire, az ételeinek minőségére. Gyorsan, rugalmasan hatékonyan oldja meg a problémás helyzeteket.

Nagyon jó kapcsolatot ápol a szociális étkeztetésben résztvevőkkel. A bölcsődében 2011.–ig működő Idősek Klubja gondozottjai nagy megelégedettséggel fogyasztották az általa irányított főzőkonyhán készített házias jellegű ételeket, tésztaféléket, süteményeket.

A bölcsődében tartott rendezvényeken, bölcsőde-család programokon minden esetben aktívan részt vesz, ennek érdekében a szabadidejét önként feláldozza. A rendezvényekre valamint munkatársainak is gyakran készít meglepetés süteményeket. Receptjeit, főzési praktikáit szívesen megosztja másokkal. Intézményi szinten is közkedveltek receptjei, melyeket már sokan kipróbáltak, és rendszeresen elkészítenek. Messzemenően lehet számítani munkájára. Munkatársai bizalommal fordulnak hozzá, segíti őket felmerülő problémájuk megoldásában. Pozitív szemlélete, személyisége a napi rutin feladatok nehézségeit is áthidalja. Munkáját szívvel, lélekkel nagy odaadással látja el, magas színvonalon végzi.


.