Szombathely korábban is a bankok városa volt: kiállítás a Berzsenyi könyvtárban

2011.03.31. 08:33

Az utolsó előtti napon sikerült megcsípnünk a Berzsenyi Dániel Könyvtár kiállítását, amely a szombathelyi bankok és pénzintézetek fénykorát mutatja be.

Szombathelyi bankok kiállítás

Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy Szombathely csak utóbbi időben vált a kereskedelem és pénzintézetek felvonulási terepévé.

Szombathelyi bankok kiállítás

A valóság ezzel szemben az, hogy már az egykori Savariát is észak-itáliai (főleg aquileiai) kereskedők alapították, aki pedig sokallja a bankokat, annak figyelembe ajánljuk a megyei könyvtár éppen ma záródó tárlatát, melyet szinte az utolsó pillanatban csíptünk meg - elrontottuk na -, így ajánló helyett afféle összefoglaló nekrológot prezentálunk.

A földszinti nagyterembe zajlott kiállítás anyaga nemcsak a helyiség falait, de – ha jól számoltunk – 11 tároló-szekrényt töltött meg.

Szombathelyi bankok kiállítás

A hivatalosan a „Krajczártól a fillérig : szombathelyi pénzintézetek" című anyag az 1867-1950. között működött szombathelyi bankokat, takarékpénztárakat mutatja be megalakulásuk időrendjében: az 1867-ben létrejött Szombathelyi Takarékpénztár Rt.-től az államosításig, a Postatakarék és az OTP Bank megnyitásáig.

Mintegy 25 intézményről van szó, melyek mindegyiknek külön tablót szenteltek a kiállítás készítői.

Szombathelyi bankok kiállítás

A korabeli sajtóban megjelent cikkeket böngészve beleolvashatunk az alapító okiratokba, az első közgyűlésekről szóló tudósításokba, a pénzintézetek reklámjaiba, álláshirdetéseibe, de találunk felhívást századfordulós nyereményjátékokra is. A könyvtár gyűjteményében található zárszámadásokban megnézhetjük kik voltak az igazgatóságok, felügyelő bizottságok tagjai, tanulmányok segítségével megismerkedhetünk az egyes pénzintézetek történetével, tevékenységével, valamint láthatunk korabeli és mostani képeslapokat, fotókat az egyes épületekről.

Szombathelyi bankok kiállítás

A könyvtári dokumentumokat eredeti részvények, papírpénzek, fémpénzek egészítik ki. És bár bankrablásról nem találtunk híradást, találtunk nagy port felverő sikkasztást az 1900-as évek elejéről, melynek részleteit szintén megosztjuk a tárlat látogatóival.

Kiknek köszönhetjük?

A kiállítás készítői Szalainé Bodor Edit és Zsámpárné Szalay Mária voltak, az összeállításában közreműködött Horváth József nyug. Könyvtáros, Kőszegfalviné Pajor Klára és Semei Ferenc saját képeslapjaikkal és fotókkal járult hozzá a kiállításhoz, melyet március 10-én Banga Lajos okleveles közgazdász nyitott meg.

Néhány érdekesség a kiállításból:

  • A tárlaton kb. 25 pénzintézetet jelenik meg, melyek közül vannak, amelyek csak pár évig működtek, és vannak olyanok, melyek az államosítással szűntek meg.
  • A bemutatott 80 év alatt számos bank cserélt épületet, avatott újonnan épült székházat. 1913-ban az Egyházmegyei Takarékpénztár költözködése igazi szenzáció volt. A Szily János utca 22. számú épület elfoglalásakor az Arnheim-gyár mérnöke nem merte vállalni a felelősséget, hogy a 30 métermázsás páncélszekrényt a lépcsőkön vigyék fel az emeletre, félve attól, hogy az leszakad, így azt a kibontott emeleti ablakon át csúsztatták be a helyiségbe.
  • Szombathelyi bankok kiállítás
  • A Szombathelyi Takarékpénztár Rt. 1913. szeptemberében foglalta el újonnan épült palotáját a Horváth Boldizsár téren (ma: Fő tér, volt Centrum Áruház). Az épülettel kapcsolatos kuriózumok közé tartozott, hogy kb. egymillió koronába került, valamint a bankhelyiség üveg alatt az udvarban volt. Este 2500 gyertya világította meg a helyiséget pazar látványt nyújtva. A bank páncélszobája a maga méteres vastagságú acél-beton falaival a föld alá épült, a trezorba vezető vasajtó 40 métermázsa súlyt nyomott.
  • Szombathelyi bankok kiállítás
  • Az 1885-ös alapítású Vasmegyei Általános Takarékpénztár Rt. páncélterme szintén egyedülálló volt a korabeli sajtó szerint. "A vasipar csudáit szemlélheti szinte az ember ebben a szobában annak több métermázsa nehéz, hatalmas vasajtajától kezdve az utolsó páncélszemig, a melyekből falai állnak. Sem fúrás, sem robbantás által ennek a szobának tartalmához férni nem lehetne. Még folyékony robbantó anyag elhelyezése, beöntése is teljesen ki van zárva. . Általában elmondható és konstatálható, hogy a pénzintézet értékeit őrző berendezések elpusztíthatatlanok s ha a hatalmas palotát tűz vagy földrengés tennék is semmivé, ezek a vasbútorok sértetlenül megóvnák a pusztulástól azt, amit azokba zárnak."
  • Az alakuló ülésekről szóló cikkeket olvasva rengeteg ismerős névvel találkozhatunk, akik jelentős tisztséget töltöttek be a város közéletében. A Szombathelyi Mezőgazdasági és Hitelbank Rt. (utolsó kép) alapítóinak 1897-es gyűlésén többek között részt vett Ernuszt Kelemen egykori főispán, Edelmann Sebő korának jeles pedagógusa, tudósa, Gothard Sándor mezőgazdász, Gothard Jenő, a herényi csillagvizsgáló létrehozója, Rosenberg Gyula országgyűlési képviselő, gróf Széchenyi Tivadar, Széll Ödön földbirtokos, ill. Pohl Sándor, a Pohl gépgyár vezetője.
  • Mzőgazdasági bank

Forrás: Berzsenyi Dániel Könyvtár

.