Tavaly ötszáz osztrák állampolgár telepedett le Szombathelyen

2015.03.24. 21:48

A szombathelyiek meg Ausztriába járnak dolgozni.

Ez a cikk egészen más lesz, mint amire olvasóink a cím és a felvezető alapján számítanak. Írjuk is, miért.

Kedden délután ülésezett az önkormányzat Bűnmegelőzési, Közbiztonsági és Közrendvédelmi Bizottsága. A négy napirendi pont közül az egyik a Szombathely Megyei Jogú Város Közterület-felügyelet bázisára épülő bűnmegelőzési modellprogram címet kapta. Ez egy nyolcoldalas melléklettel ellátott előterjesztés, aminek lényege távirati stílusban: a megyeszékhelyen az országban elsőként olyan bűnmegelőzési program jönne, amelynek révén a közterület-felügyelet az eddiginél hatékonyabban működhetne együtt a rendőrséggel, a katasztrófavédelemmel, a büntetés-végrehajtással, a polgárőrséggel, a mezőőrökkel és a rendészeti szakközépiskolával, „az állampolgárok szubjektív biztonságérzetének javítása, a közösségi rendészet erősítése és a bűnmegelőzési kultúra fejlesztése” érdekében.

Ha itt már végképp elveszítették a fonalat, és nem is sejtik, mi fog ebből az egészből kisülni, nyugodjanak meg, a hiba nem önökben van. Mindössze annyi történt, hogy a melléklet számos adatot és megállapítást tartalmaz, mi pedig ezek közül szemezgettünk, és írtunk belőlük egy cikket.

Lássuk őket sorban!

  • Szombathely 1990-től megfigyelhető lakosságszám-csökkenése 2014-ben megtorpant, sőt növekedés tapasztalható, hiszen tavaly mintegy ötszáz osztrák állampolgár telepedett le a városban.
  • A városban kedvező a munkanélküliségi ráta, „amelynek elsődleges oka, hogy Ausztria közelsége miatt sokan külföldön vállalnak munkát”. Hiány van viszont a magasan képzett kvalifikált szakmunkásokból, illetve mérnökökből.
  • Az anyag magas színvonalúnak nevezi Szombathely közúti elérhetőségét. „A megyeszékhelyet több fontos országos közút érinti”, a 86-os, 87-es, 89-es számú másodrendű főutak „a település fő közlekedési kapcsolatai az országos törzshálózattal”. Számos út pedig az európai közlekedési hálózat részét képezi.
  • A városba látogató külföldiek száma megközelíti az évenkénti 20 ezer főt, a hazai turisták száma 400 ezer körül van.
  • A közterület-felügyelet működteti „talán az ország egyik legmodernebb térfigyelő rendszerét”, de egyedülálló a gyors reagálású egység is, amely a riasztás után a kamerák segítségével észlelt szabálysértések, bűncselekmények helyszínére ér nappal egy, éjszaka két percen belül.
  • Plusz egy: 2015 a betöréses lopások visszaszorításának éve.

Ha a teljes mellékletre kíváncsi, itt elolvashatja.

Tudta-e,

hogy a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény alapján megyei jogú várossá nyilvánítását kérhette minden olyan város, amelynek lakossága meghaladta az 50 ezer főt? Valamennyi érintett város (szám szerint húsz, köztük Szombathellyel) élt is ezzel a lehetőséggel és meg is kapták a címet. 1994-ben a törvény módosítása folytán lélekszámától függetlenül automatikusan megyei jogú város lett minden megyeszékhely, így Salgótarján, Szekszárd, majd 2006-ban Érd, mert lakossága több volt 50 ezer főnél. A törvény nem rendelkezett arról, hogy a megyei jogú városi címet el lehetne veszíteni, így Dunaújváros, Hódmezővásárhely és Nagykanizsa bár nem megyeszékhelyek és népességük már nem éri el az 50 ezer főt, mégis továbbra is viselhetik azt. 2012. január 1-től új város csak akkor nyerheti el a címet, ha megyeszékhellyé válik, ellenkező esetben még 50 ezer fő fölött sem kaphatja meg ezt a címet.

(Forrás: Wikipedia)

.