Grúz testvérvárosa lett Szombathelynek

2015.02.05. 17:07

Sokkal több közünk van a grúzokhoz, mint gondolnák!

„Jelentem Szombathely városának, hogy 2015. február 2-án, ottani idő szerint 10 óra 30 perckor testvérvárosi szerződést kötöttünk Kutaisi városával” - kezdte a részletekről szóló csütörtök délutáni sajtótájékoztatót Puskás Tivadar.

Mivel Grúziával eddig ilyen jellegű kapcsolata nem volt Magyarországnak, a polgármester megfogalmazása szerint történelmi jelentőségű dologról van szó.

Grúziát egyébként a polgármesteri hivatal által kiküldött meghívóban, és a sajtótájékoztatón is módszeresen Georgiának nevezték a megszólalók. Így hát addig nem megyünk tovább, amíg tiszta vizet nem öntünk a pohárba.

Európa nem szláv nyelveinek többsége (így a régi szövegekben a magyar nyelv is) a Georgia nevet használja. A 19. század legvégén megjelent Pallas nagy lexikonában és a 20. század elején megjelent Révai nagy lexikonában még a Georgia név alatt található csak szócikk, a Grúzia bejegyzésnél annyi áll: „Georgia orosz neve”. A Grúzia elnevezés helyett az állam hivatalos képviselői arra törekednek, hogy a hivatalos kapcsolatok során a Georgia elnevezés váljék újra használatossá. Egyes magyar sajtóorgánumok ennek megfelelően a Georgia elnevezést használják, a köztudatban viszont az ország neve Grúziaként ismert, Georgia pedig az USA egyik államának a neve, amellyel írásban összetéveszthető. A grúz diplomáciának a Georgia magyar nyelvi használatára vonatkozó kérését az MTA Nyelvtudományi Intézete és a Földrajzinév-bizottság 2009. őszi határozata sem támogatta (ezt a 2009. december 14-én és 2010. június 21-én ismét megerősítették), de a döntés a Külügyminisztérium kezében van. Schmitt Pál Szaakasvili 2011. májusi látogatása alkalmából az országot Georgiának nevezte. 2011-ben a georgiai fél ismételt kérései után a Külügyminisztérium arról tájékoztatta a Földrajzinév-bizottságot, hogy a tárca szempontjából nincs akadálya a Georgia/georgiai elnevezések használatának. A Földrajzinév-bizottság tudomásul vette a minisztérium gyakorlatát, de a saját korábbi döntéseit tekinti érvényesnek. És most kapaszkodjanak meg: a Grúziában használt (belső) név: Szakartvelo.

(Forrás: Wikipedia)

Az „egyes magyar sajtóorgánumok” táborát gyarapítva mostantól mi is a Georgia megnevezést használjuk.

Az immár testvérváros Kutaisit (amit hol így írnak, hogy sz-szel) négyezer éve lakják, jelenleg körülbelül 15 ezren.

Grúz testvérvárosa lett Szombathelynek

Utcakép (Fotó: Wikipedia)

Megint csak a Wikipediából tudjuk, hogy Georgia második legnagyobb városa, színhelye lehetett az aranygyapjú legendájának, a 10. század végétől majdnem 150 évig az ország fővárosa volt, az egyik legjelentősebb georgiai oktatási és tudományos központ.

És azt tudta, hogy Puskás Tivadar a parlamentben 2008 és 2014 között, országgyűlési képviselői mandátumának végéig a magyar-grúz baráti tagozat elnöke volt?

Ennek köszönhető, hogy most összegyűlhettünk a sajtótájékoztatón.

Hiszen a testvérvárosi szerződés megkötésének megalapozása akkor kezdődött, amikor a városvezető 2009-ben a baráti tagozat elnökeként találkozott a georgiai nagykövettel. Ekkor vetődött fel a testvérvárosi kapcsolat lehetősége. A nagykövetnek tetszett az ötlet, olyannyira, hogy Kutaisi városát ajánlotta Szombathelynek. A 2012. szeptember 27-ei közgyűlés aztán felhatalmazta Puskás Tivadart, hogy folytassa le a szükséges tárgyalásokat.

Egyébként sokkal több közünk van a grúzokhoz, mint gondolnák!

Puskás Tivadar is beszélt erről a sajtótájékoztatón. A honfoglalás előtti időkre nyúlnak vissza az első fennmaradt emlékek: az Etelközből egy magyar törzs Georgia felé vette az irányt. Az sem elhanyagolható, hogy az első nyomtatott georgiai ABC-t Misztótfalusi Kis Miklós metszette Artsil király megbízásából az 1600-as évek végén. Nemzeti eposzukat pedig Zichy Mihály illusztrálta, ezért „nemzeti festőjüknek” tekintik, Tbilisziben szobrot is állítottak neki, és utcát neveztek el róla.

De vissza a testvérvárosi szerződésre!

Az ügy akkor kapott igazán lendületet, amikor tavaly a Savaria karneválon Kutaisi polgármestere, illetve a tartományi főnök is tiszteletét tette. Ekkor találkozott először a két város vezetője, sőt, ekkorra már a szerződéstervezet is elkészült. Ősszel aztán egy Kutaisi-i orvosküldöttség is részt vett egy szombathelyi orvostani kongresszuson.

A szerződés aláírására tehát néhány napja, február 2-án nagy médiaérdeklődés mellett került sor Kutaisiben.

Megnéztük, van-e valami nyoma ennek a város honlapján, és bizony a címlapon georgiai kollégájával együtt ott van Puskás Tivadar. Sajnos a honlap angol nyelvű része tavaly október óta nem frissült, így nem tudjuk, mit írt az aláírásról szóló cikkben a helyi szombathely.hu. De a képkivágás során fotó felett megtartottuk a cikk címét és felvezetőjét, már csak Misztótfalusi Kis Miklós miatt is.

Grúz testvérvárosa lett Szombathelynek

Szombathelynek eddig 12 európai és 1 ázsiai testvérvárosa volt:

  • Ferrara (Olaszország) 2001 óta
  • Vajdahunyad (Románia) 1990 óta
  • Kaufbeuren (Németország) 1991 óta
  • Kolding (Dánia) 1991 óta
  • Lappeenranta (Finnország) 1983 óta
  • Lecco (Olaszország) 1995 óta
  • Maribor (Szlovénia) 1986 óta
  • Nömme (Észtország) 1997 óta
  • Oberwart (Ausztria) 1991 óta
  • Ramat-Gan (Izrael) 1992 óta
  • Trnava (Szlovákia) 1993 óta
  • Ungvár (Ukrajna) 1991 óta
  • Yantai (Kína) 2007 óta

A szombathely.hu általánosságban fogalmaz a testvérvárosi kapcsolatokat illetően:

Szombathely nemzetközi kapcsolatai fokozatosan épültek ki, és folyamatosan bővülnek. Nagy gondot fordítunk arra, hogy városunkat, és rajta keresztül egy kicsit Magyarországot is, a világ minél nagyobb részén megismertessük. Ezt jelzi a testvérvárosi együttműködések gyarapodása is. Szombathelyi Testvérvárosi Egyesület, azzal a céllal alakult 1992-ben, hogy a hivatalos kapcsolatokon túl a város lakossága közvetlenül is részt vehessen a kapcsolatok ápolásában. Tagjai magánszemélyek, egyesületek, intézmények és gazdálkodó szervezetek, akik számára igyekszik minél nagyobb számban biztosítani a testvérvárosok és országaik, kultúrájuk, gazdaságuk, mindennapi életük megismerésének különféle módjait.

Koczka Tibor alpolgármester a konkrétumokról szólva azt mondta, az első lépés egymás megismerése. A szombathelyiek komoly szándékát jelzi, hogy a turizmusért felelős városvezetőnek egy három-öt napra szóló programcsomagot adtak át.

Grúz testvérvárosa lett Szombathelynek

A Gelati Kolostor Kutaisiben (Fotó: Wikipedia)

A finom sajtokat, zöldségeket, gyümölcsöket, borokat látva nem kizárt, hogy a kereskedelem is elindul a két város között. Kutaisi repülővel körülbelül három órányira található Szombathelytől, ezért akár cégek is letelepedhetnek itt is, ott is. A közeljövőben tervezik, hogy szombathelyi utazási irodák vezetőit Kutaisibe viszik, hogy tájékozódhassanak a turizmusban rejlő lehetőségekről. A magyar delegáció tiszteletére adott műsorban részt vevő néptánccsoport látványos produkcióját pedig szívesen látnák a Savaria karneválon. De az oktatási együttműködésben is vannak lehetőségek, jövő szeptemberben az egyetem angol nyelvű gépészmérnök-képzésében részt vehetnek a georgiai diákok is.

Koczka Tibor a fentiekhez hozzátette: ez még csak a munka kezdete, a városvezetés működő kapcsolatot szeretne kialakítani Kutaisivel.

.