A szombathelyi képviselők 2015-ös vagyonbevallása

2015.02.02. 09:04

Persze, hogy ön is szeret a zsebükben kutakodni.

És ki devizahiteles? Ki dolgozik Ausztriában? Kinek van antik bútora? A képviselői vagyonnyilatkozatokból szemezgettünk.

Hétvégén felkerültek a szombathely.hu-ra a városvezetők és az önkormányzati képviselők vagyonnyilatkozatai.

De ezt megelőzően még volt némi véleménykülönbség a csütörtöki közgyűlésen. A korábbi nyilatkozatok ugyanis lekerültek a honlapról. Legalábbis a baloldaliakén kívül, mert ők szóban kérték, hogy az övéik az összehasonlíthatóság kedvéért maradjanak ott. Annak ellenére, hogy azokat egy jogszabály szerint vissza kell adni a képviselőknek - legalábbis Károlyi Ákos aljegyző így értelmezte a rendelkezést. Végül abban maradtak, hogy a kormányhivatal állásfoglalását kérik a kérdésben.

Úgyhogy az összehasonlítás helyett úgy döntöttünk, kiválasztunk néhány témakört, ezek alapján kutakodunk.

Szombathelyi közgyűlés

Járművek

A 21 képviselőből hatnak, Ágh Ernőnek, Balassa Péternek, Czeglédy Csabának, Horváth Somának, és Puskás Tivadarnak és Szuhai Viktornak semmilyen jármű nincs a nevén.

Czeglédy feltüntette a vagyonnyilatkozatában, hogy a Human Operator Zrt. (amely igazgatóságának ő az elnöke) a rendelkezésére bocsátott egy 2008-as Audi S8-at, ezt használja. Puskás Tivadarnak pedig jár a szolgálati autó. Szuhai Viktornak nem csak autója nincs, de lakása és banki megtakarítása sem, így nem csoda, hogy az ő nyilatkozatában a legnagyobb az áthúzott részek aránya.

Két alpolgármesternek a személyautón kívül  is van jármű a nevén. Koczka Tibor az egyik, ő 1999-ben vásárolt egy Toyota Hiace kisbuszt, majd 2005-ben egy másik Toyotát, egy Corolla Versót, Molnár Miklós 2006-ban KIA személyautót, 2010-ben pedig Ford Galaxy egyterűt vett.

Ugyancsak ketten vannak azok, akik a jelek szerint szeretnek motorozni: Illés Károly és Kelemen Krisztián is rendelkezik egy-egy kétkerekűvel, mindketten Yamahával.

Illés Károlyt azért is érdemes kiemelni, mert ő az, aki legutóbb vásárolt személygépkocsit, konkrétan 2014-ben egy Volkswagen Passat-ot.

A korábbi közgyűlés autós ügyeiről tavaly őszel írtunk.

Ingatlanok

A legtöbb szombathelyi lakást Czeglédy Csaba birtokolja. Az elsőt 2006-ban, az utolsót 2012-ben szerezte. Kettőnek csak felerészt a tulajdonosa.

Fiatal kora ellenére Horváth Soma is több ingatlant (két lakást, illetve üzlethelyiséget, felerészben egy garázst, szintén résztulajdonosként egy balatongyöröki üdülőt) mondhat magáénak. Igaz, ezek többségét örökölte.

Puskás Tivadar sok szántó, erdő tulajdonosa, ezeket 1997-ben örökölte, és legfeljebb ötven százalékban az övé. A nevén van még egy 174 négyzetméteres lakóház (1998-as vásárlás) fele.

A rekorder Molnár Miklós, akinek több – öt pótlapnyi - erdő, kert, gyep, rét, gyümölcsös, szőlő, szántó van a nevén. Az elsőt 1993-ban, az utolsót 2007-ben vásárolta.

 

Műalkotások

Hárman tüntettek fel a vagyonnyilatkozatukban műalkotásokat.

Kecskés László antik bútorokat, festményeket és herendi porcelán készletet birtokol öröklés és vásárlás révén. Balassa Péter antik bútorokat, képeket, ónémet tálalót, asztalt és zongorát vásárolt, Molnár Miklós pedig 1996-tól folyamatosan herendi porcelán készleteket és antik bútorokat gyűjt.

 

Értékpapírok

Takátsné Tenki Mária rendelkezik a legkevesebb értékpapírral, összesen 30 ezer forintot érnek.

Puskás Tivadarnak is van némi részvénye, 390 ezer forint értékben.

Kecskés László értékpapír számlák révén bő 35 millió forint felével - és valamivel több mint 50 ezer euró és 4,2 millió forint életbiztosítással - rendelkezik. (Van még a bankszámláján félmillió forint és 11 ezer euró, de ezeknek csak a fele az övé.) Koczka Tibornak és Illés Károlynak is jelentős értékpapír-vagyona van. Nagy összegekről van szó.

 

Jövedelmek

Tudták, hogy Ágh Ernő a GYSEV forgalmi koordinátora? Ezért a tevékenységért havi bruttó 360 ezer forintot kap. (Az alábbiakban is bruttó összegeket adunk meg.)

Czeglédy Csaba a Human Operator Zrt. igazgatósági elnökeként havi 2,4 millió, ügyvédként 200 ezer, a Haladás Sportkomplexum Fejlesztő Kft. felügyelő bizottsági elnökeként pedig 100 ezer forintot keres havonta.

Kecskés László a Markusovszky kórházban havi 594+382, Veszprémben, Sopronban és Zalaegerszegen konzíliumot végző orvosként összesen havi 125 ezer forintot kap.

Puskás Tivadar polgármesteri munkájával havi 747 ezer 900 forintot keres, a Pécsi Tudományegyetem docenseként pedig 120 ezret. (Takarékbetétben 13,6 millió forint megtakarítása van.)

Tóth Kálmán az unterwarti Intersparban havi 1436 euróért dolgozik (saját számítása szerint ez körülbelül 446 ezer Ft), Balassa Péter mellett neki is van köze a sporthoz, kosárlabda játékvezetőként esetenként 18 ezer forint üti a markát, a Telenornak bérbe ad egy ingatlant évi 550 ezer forintért, képviselőként pedig 200 ezret kap.

Ha már Balassa Péter: a jobbikos politikus a Répcelaki SE vezetőedzőjeként havi 62 500 forintot, költségtérítésként pedig 53 368 forintot keres, és még értékesítési vezetőként is dolgozik, mindössze 20 ezer forintért havonta.

Takátsné Tenki Mária egyéni ügyvédként havi 180, a szombathelyi Távhő FEB-tagjaként 140 ezer forintot kap. Egy lakását pedig havi 47 ezer forintért adja ki.

Molnár Miklós alpolgármesterként havi 673 ezer 100, költségtérítésként 100 ezer 965, a SZOVA FEB-elnökeként 140, földbérletből pedig évi 1,5 millió forintot keres.

Szuhai Viktor az egyetlen a képviselők között, aki csak a tiszteletdíjából él, igaz, a vagyonbevallásában megjegyezte, hogy „egyéni vállalkozás folyamatban”.

 

Egyéb

Ágh Ernő nevén számos erdő, szántó, rét, szőlő stb. van, ezek legtöbbjét árverésen vásárolta.

Ipkovich György az egyetlen devizahiteles képviselő, 3640 svájci frank és 3,3 millió forinthitele van.

Horváth Soma foglalkozása jelenleg egyetemi hallgató. További információk nincsenek erről.

Nemény András a képviselői tiszteletdíján kívül csak eseti jövedelmet írt a vagyonbevallásába, de konkrét összeget nem. Azt viszont tudjuk, hogy 960 ezer forint megtakarítással rendelkezik (takarékbetét), 2 millió 700 ezer forint pénzintézeti számlakövetelése és 2 millió 500 ezer forint pénzkövetelése van, ezen kívül pénzintézetnek 15 millió 150 ezer forint felével tartozik.

Kántás Zoltán a Vasivíz fürdővezetője, amiért havi 459 ezer 400 forintot kap, felügyelőbizottsági tagságért pedig 50 és 55 ezer forintot.

Kopcsándi Józsefnek 6,9 milliós jelzáloghitel tartozása van.

Kelemen Krisztián takarékbetétben 900 ezer forintot tudhat magáénak, más szerződés alapján fennálló pénzkövetelése 1,5 millió forint. Pénzintézet felé 1,2 millió forinttal tartozik, fele részben egy 2 millió 10 ezer, harmadrészben egy 4,94 milliós tartozás adósa.

Molnár Miklós 37,9 millió forintot takarított meg, készpénzvagyona 1 millió 450 ezer forint, számlakövetelése körülbelül 14 millió forint.

Szuhai Viktornak magánszeméllyel szemben 4 milliós követelése van, pénzintézetnek 25 ezer euróval és 100 ezer forinttal tartozik.

Illés Károly pénzintézettől bő 7 millió forintot és több mint 9 millió forintnyi devizát követel. Más szerződés alapján fennálló pénzkövetelése majdnem 12,5 millió forint.

A vagyonbevallások egyik tanulsága egyébként az, hogy az alpolgármesterek meglehetősen jó anyagi helyzetben vannak. De igaz ez a korábbi alpolgármesterre, Czeglédy Csabára is. Míg Puskás Tivadar jelenlegi, illetve Ipkovich György korábbi városvezető a papírok szerint sokkal szerényebben él.

További részletek

.