Szombathely katolikus templomai (2. rész)

2015.08.13. 11:06

Mély szippantás a történelem levegőjéből.

Előzmény:

Szombathely katolikus templomai (1. rész) - Történelem, művészet és lelki béke egy helyen.

Sorozatunk a város templomait veszi egyesével górcső alá (először a katolikusokat, majd a többi vallásét), bemutatva történetüket, építészeti stílusukat és a hozzájuk kapcsolódó érdekességeket.


8. Oladi Szentháromság-templom (Márton Áron utca 55.)

Fotó: nagyvofely.hu

Olad községnek régen nagyon rossz állapotban lévő temploma volt, amit aztán le is kellett bontani. Az 1790-es években épült a Szentháromság tiszteletére, klasszicista barokk stílusban a ma is látható épület. 1801-től lett önálló plébánia, előtte ugyanis a Székesegyházhoz tartozott. A templom kicsinek bizonyult, ezért 1933-ban kibővítették egy Szent Sír kápolnával. Az épület alatt római vízvezeték húzódik - az egykori Savaria vízellátását szolgálta -, ami kibővítve ma zárt altemplomként és temetkezési helyként működik. Az oladi lakótelep kiépülésével azonban ez a templom sem bizonyult elég nagynak, helyette építették az előző sorozatban már bemutatott (Fatimai Szűz Mária tiszteletére és Batthyány-Strattmann László emlékére) a jóval nagyobb és modernebb imahelyet.


9. Petőfi-telep (Sorokmajor) Jézus Szíve iskolakápolna (Halastó utca 37.)

Fotó: nagyvofely.hu

Petőfi-telepen sokáig működött egy kétosztályos elemi iskola, amit aztán 1948-50 körül államosítottak. Míg iskola volt, addig vasárnaponként az egyik osztályteremben tartották a szentmiséket. Majd az iskola megszüntetésével (a gyerekeknek azóta be kell járniuk Szombathelyre tanulni) az egyház visszakapta az ingatlant és igazi templommá alakíttatták 1997-ben. Akkor egy tornyot is kapott a templom, sőt 2014-ben közösségi házat építettek mellé.


10.Szent Norbert zárdatemplom (Petőfi Sándor utca 37.)

Fotó: katolikusokeloforuma.network.hu

Az 1906-ban épült zárdatemplomot 2013. október 16-án kívül-belül felújították. A kezdetben a domonkosok, majd a premontreiek temploma ma a szombathelyi egyházmegye székesegyházi főplébániájához tartozik. 2012 óta az egyetemi lelkészség temploma, ahol a főiskolásoknak és egyetemistáknak is szerveznek lelki programokat.

Kapcsolata az egyetemmel:

A Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központ és a Szombathelyi Egyházmegye 2011-ben alapította meg a Szombathelyi Katolikus Egyetemi Lelkészséget, egy évvel később, 2012-ben az egyházmegye megalapította a II. János Pál pápáról elnevezett szakkollégiumát, hogy lehetőséget biztosítson – az egyetemi oktatással párhuzamosan – a szakkollégistáknak arra, hogy a csapatmunka közösségi örömeit megtapasztalják, a tanulmányaikat magas szinten művelhessék és hitben gazdagodjanak, amelynek elsődleges tere a Szent Norbert-templom. Az egyetemi lelkészségnek és a szakkollégiumnak vitathatatlanul ez a templom a lelke, a közös halmaz, ahol a szakkollégisták és a nem szakkollégista egyetemisták találkozhatnak Istennel és egymással – írta a templomról Gaspari Gábor szolgáltatási koordinátor.


11. Szőllősi Jézus Szíve templom (Szőlős utca 38.)

Fotó: nagyvofely.hu

A templomépítés története:

1997. szeptember 1-én új plébánosa lett a községnek (Dr. Horváth Lajos), aki kihirdette, hogy új templomot kell építeni a híveknek. Mivel a szükségkápolna telke kicsinek bizonyult, ezért a városi önkormányzat 1998 őszén egy 4.020 m2-es telket ajándékozott a szőllősieknek. Az új templom alapkövét 2000. június 12-én tették le. Végül a munkálatok befejezése után a templomot 2005. január 29-én szentelhették fel.

Az új templomról:

500 m2 alapterületű, 500-600 hívőt tud befogadni. A torony magassága 42 m, a toronyóra automatavezérlésű. Harangjátékában, délben és este a lourdes-i ének csendül fel. Az altemplom közszolgálati célokra készült. Különféle rendezvények, közösségek, az ifjúság, egyesületek, egyházközségi gyűlések számára alakítottak itt ki helyiségeket. A templom padozata gránit. Az oltár, az ambó, a tabernákulum, a keresztelőkút, a húsvéti gyertyatartó és a virágtartók carrarai márványból készültek. Az oltárszekrény ajtaján Jézus és az emmauszi tanítványok bronzalakjai, az ambón pedig a négy evangélista ugyancsak bronzból készült szimbólumai láthatók.


12. Újperinti Segítő Szűz Mária templom (Erkel Ferenc utca 3.)

Fotó: itthon.hu

Története mindössze húsz évre nyúlik vissza, tehát egy új és modern templomról van szó. A segítő Szűz Mária tiszteletére szentelték fel és róla is nevezték el. Azonban korábban már volt itt egy templom, ami Szent Máté apostol nevét viselte; ebben működik jelenleg a plébánia, vagyis a közösségi ház. Az új templom stílusa modern, szép kivitelezésű, ezt tükrözi a belső berendezés is. Közössége nagyon összetartó, az gyerekektől az idősekig minden korosztály részt vesz a helyi vallási életben.  


13. Zanati Szent László templom (Külsőzanati út 158.)

Fotó: blog.xfree.hu

Szombathely zanati részén emelt Szent László római katolikus templomot legkorábban 1592-ben említi egy püspöki birtok összeírása. Ebben az urbáriumban említést tettek arról is, hogy a templomot Szent László királyunk tiszteletére és a Szeplőtelen Fogantatás dicsőítésére építették.

Kétszáz év elteltével a Zanati templomot a közkedvelt és nagy tiszteletben álló püspök, Szily János a saját vagyonából felújíttatta. Az építési munkálatokat a zseniális osztrák építész Hefele Menyhért irányította, a templom szép oltárképét Dorffmeister István festette. A templom a mai külsejét 1888-ban egy a Brenner János tervei alapján készült átépítés során kapta, ekkor a belsőtere neogótikussá vált. A régi templomból csupán a padsorok és az oltárkép maradt fenn.Legutóbbi felújítása 2000-ben, a millennium évében történt meg.


14. Sarlós Boldogasszony Székesegyház nagytemplom (Mindszenty tér 1.)

Magyarország harmadik legnagyobb templomát, a Szombathelyi Székesegyházat, a lebontott vártemplom és várpalota helyén Szily János püspök építtette. A mai Berzsenyi Dániel tér melletti római maradványokra épült templom Hefele Menyhért fő műve. Alaprajza latin kereszt, megnyújtott szentélyrésszel, rövid kereszthajószárnyakkal. Itt ismételte meg Kunc Adolf és Eötvös Loránd a Föld forgását bizonyító ingakísérletet. A II. világháborúban a várost ért bombatámadás során a Székesegyház súlyosan megsérült, a csodálatos mennyezeti freskóknak és oltárképeknek csak csekély hányadát sikerült megmenteni. A Székesegyház szakaszos restaurálása napjainkban is tart.

Sarlós Boldogasszony tiszteletére emelt templom stílusát tekintve klasszicizáló barokk. A homlokzatot két karcsú torony fogja közre. Külső homlokzatát négy toszkán és négy ión oszlopok tagolják. A pilléreken: Mózes, Keresztelő Szent János, Szent Péter és Szent Pál szobrai. Ezeket és a főoltár két oldalán álló szobrokat is Philipp Prokop osztrák szobrászmester készítette.

Források:
olad.martinus.hu
szollos.martinus.hu
martinus.hu
szombathely.hu
Vendrey Gábor atya

 

.