Szombathely templomai (3. rész)

2015.10.13. 13:55

Protestánsok, zsidók, adventisták és baptisták.

Előzmények:

Szombathely katolikus templomai (1. rész) - Történelem, művészet és lelki béke egy helyen.

Szombathely katolikus templomai (2. rész) – Mély szippantás a történelem levegőjéből

Szombathely templomai (3. rész)

Sorozatunkban eddig Szombathely katolikus templomainak történetét mutattuk be, most a többi valláson a sor. 


Szombathelyi Református Közösség temploma (Károlyi Gáspár tér 7.)

Szombathely templomai (3. rész)

Fotó: szombathelypont.hu

1928 őszén a református gyülekezet telket igényelt a várostól. A város vezetése a Horthy Miklós téri pásztorházak telkét adományozta a gyülekezetnek, és elrendelte azok lebontását. Hosszas tárgyalások után a város képviselőtestülete kimondta a végszót: és 1932-ben megkötötték az ajándékozási szerződést. Ebben benne foglaltatott, hogy a telket minél hamarabb be kell építeni, és a felépítendő épületnek illeszkednie kell a térhez, harmóniát kell alkotnia a Faludy Ferenc gimnáziummal (ma ez a Tanárképző Főiskola!).

Először a parókia építését kezdték meg, amit 1934-ben át is adtak. Ezt követően kezdődött a templom építése, amelyre toronnyal együtt kérték meg az engedélyt, bár már akkor is jelezte a gyülekezet, hogy anyagiak hiányában valószínűleg a torony építése elmarad. A kétszintes templom épület 1939-re készült el. Ugyanebben az évben Medgyasszay Vince dunántúli püspök fel is szentelte. A templom belső festését Biczó Ilona és férje készítette. A bibliai motívumokat keverték a magyar népi festészet elemeivel. A templom sértetlenül vészelte át a világháborús bombázásokat, utolsó nagy felújításon 1988-ban esett át. A templom tornyának építése akkor tényleg nem valósult meg, azonban a gyülekezet márciusi bejelentése szerint egy éven belül ez megváltozik, és végre tornyot kap a templom.


Szombathelyi Evangélikus Egyházközség temploma (Körmendi út 2.)

Szombathely templomai (3. rész)

Fotó: szombathely-lutheran.hu

A ma is látható szombathelyi evangélikus templomot neoromán stílusban, 1896-ban építették Ludwig Schöne építész tervei alapján. Közel fél évszázadig a reformátusok és az evangélikusok közösen használták a templomot.

A XX. század végén, az akkor már közel száz éves templom felújítására létrejött Szombathelyi Evangélikus Templomért Alapítvány. A felújított templom felszentelése 1996. augusztus 25-én volt, az eredeti felszentelésnek (1896. augusztus 25.) pontosan 100. évfordulóján.


Szombathelyi Zsinagóga (Batthyány tér 9.)

Szombathely templomai (3. rész)

A monumentális, akkortájt modernnek számító szombathelyi templom Magyarország első tornyos zsinagógáinak egyike. Stílusa a romantikából az eklektikába fonódó kor építészeti elemeit ötvözi.

A templom külső díszítőelemei a keleti világot is idézik. A sokszög alakú hagymakupolás két torony, a csipkézett oromzatok, a kis bástyák, a gótikus ablakok és a nyerstégla homlokzatok együttese reprezentatív külsőt eredményezett. A templom szomszédságában paplakot, irodát, tanácskozótermet, később még iskolát is építettek.

A zsinagógát Ludwig Schöne bécsi építész tervei alapján 1880-ban építették. A jelentős egyházi épületek Vas megyei tervezője mellett Kirchmayer Károly neve is szerepel az engedélyezési terven.  A Zsinagóga 1975-től - belső átalakításokkal - hangversenyteremként áll a város polgárainak a szolgálatában. Falai között a Szimfonikus Zenekar előadásain kívül a Bartók Szeminárium nyitókoncertjei, karmesterversenyek, valamint egyéb rangos rendezvények zajlanak.


Adventista Egyház Vas megyei gyülekezete (Szelestey László utca 15.)

Szombathely templomai (3. rész)

A gyülekezet megalakulásának története:
Közösségük létrejöttének közvetlen előzménye a 19. századi nagy adventmozgalom, ami felekezetközi és az egész világra kiterjedt volt. Ennek a mozgalomnak a következményeként alakult meg 1863-ban, USA-ban a Hetedik Napot Ünneplő Adventista Egyház. Hamarosan misszionáriusokat küldtek szerte a világba, így Európába is. 1998-ban ünnepelték egyházuk magyarországi fennállásának 100. évfordulóját.

A háború után Szombathelyen, Nagysimonyiban és Ostffyasszonyfán gyülekezetek alakultak. Ezek a határ közelsége, elköltözés, házasodás és elhalálozás következtében az 1980-as évekre megszűntek. Ennek ellenére néhány adventhívő mindig is élt Vas megye területén. Jelenleg egy olyan közösség dolgozik, amelynek 28 elkötelezett, és mintegy 10-15 barátkozó tagja van. „Bízunk benne, hogy közösségünk egyre fejlődik, és sok ember találja meg segítségünkkel élete értelmét – Jézust” – írják magukról.


Szombathelyi Baptista gyülekezet (Szent Márton utca 38.)

Szombathely templomai (3. rész)

A gyülekezet megalakulásának története:
Sokáig Szombathely volt az egyetlen megyeszékhely Magyarországon, ahol nem volt baptista gyülekezet. Egy ideköltözött fiatal házaspár lakásán kezdődtek el a házi bibliaórák 1997 februárjában. Rendszeres baptista istentiszteleteket 1998. húsvétjától tartanak vasárnaponként a Szombathelyi Képtárban. Gyülekezetüknek jelenleg negyven bemerített (baptizált), úrvacsorázó tagja van. A gyermekekkel az igehirdetés ideje alatt – életkoruknak megfelelő – korcsoportokban foglalkoznak. Ők mintegy harmincan vannak. Az érdeklődőkkel, látogatókkal együtt 80-90-en vannak egy vasárnapi istentiszteleten. Alkalmaik családias jellegűek, és mindenki számára nyitottak.

Források:
szombathelyref.hu
szombathely.hu
gyulekezetek.adventista.hu
baptistaszombathely.hu

.