Pedagógus- és terápiahiány a szombathelyi Aranyhídban – szocialista sajtótájékoztató és elkeseredett szülők

2013.09.20. 13:02

Az önkormányzat sajtóközleményt adott ki a témával kapcsolatban.

 Aranyhír sajtótájékoztató

Szülők is megjelentek azon a sajtótájékoztatón, amit dr. Nemény András országgyűlési képviselő, az MSZP Vas megyei elnöke és Gyebrovszki János önkormányzati képviselő sajtótájékoztatót tartott péntek délelőtt a szombathelyi Aranyhíd Nevelési-Oktatási Integrációs Központnál.

Elkeseredett szülők már tegnap a sajtóhoz fordultak ügyükkel. Szeptember elejétől ugyanis terápiák nélkül maradtak a fogyatékkal élő gyerekek Szombathelyen. Az Aranyhíd, amelyben sajátos nevelési igényű gyermekek fejlesztése, nevelése, oktatása folyik, országos hírű, szakmailag elismert referenciaintézmény.

A tanév kezdete óta tizenhárom szakirányú gyógypedagógus hiányzik az intézményből, tizenhét helyett csak négynek a foglalkoztatása biztosított a KLIK-hez átkerült központban. A szeptemberi tanévkezdés óta nincs logopédia, gyógytorna, tibeti hangmasszázs, gyógylovaglás, kutyaterápia, speciális mozgásnevelés, a súlyosan (halmozottan) sérült gyermekek jelenleg semmilyen terápiát nem kapnak.

Nemény András és Gyebrovszki János


A korai fejlesztést ellátó Pedagógiai Szakszolgálatot kiszervezték az Aranyhídból, ez is nehézséget okoz a terápiák ellátásában. Amíg együtt volt az intézménnyel, az akár már pár hónaposan (például Down-szindrómások) a rendszerbe bekerülő gyerekek fejlődése folyamatosan nyomon követhető volt, egészen fiatal felnőtt korukig.

A szülők elmondták: semmiképpen nem akarnak politikai ügyet, de most már ott tartanak, hogy mindegy, hogy ki segít, csak valaki segítsen. Többen felháborodtak azon, hogy az önkormányzati média nem jelent meg eseményen.

A szocialisták szerint rendszerszintű problémáról van szó, amely már ott gyökerezik, hogy az állam vagyont, intézményeket és feladatokat vett át az önkormányzatoktól.

Azok a szülők, akik az Aranyhídba íratták be a gyerekeiket, korábban nyugodtak lehettek, mert tudták, hogy jó ellátásban részesülnek. (Volt, aki Körmendről emiatt költözött Szombathelyre.) Ma már nincs meg a megfelelő feltételrendszer anyagiakban, pedagógusokban, a gyerekek nem kapják meg azt az ellátást, ami az ő fejlődésükhöz elengedhetetlenül szükséges – hangzott el a sajtótájékoztatón.

 Aranyhír sajtótájékoztató


Ha a Klebelsberg papíron átvette a feladatot, de nem végzi el, akkor nincs más megoldás, mint vissza abba a rendszerbe, amely korábban jól működött, jelentette ki Nemény András. A szocialista javaslat ezért az, hogy már most, a jövő heti közgyűlésen napirendi pontként tárgyalja a város az intézmény visszavételét, illetve első körben a város biztosítsa a pedagógusok foglalkoztatásának forrását.

Miközben a pedagógusok óraszámát 32-re nevelték, a gyerekekkel nem végezhetnek annyi fejlesztő munkát, mint kellene, mert a törvényi előírás szerint 12 órát egyéb feladatokra kell fordítani. Eközben heti 45 órában hiányzik a szakember, fejtette ki Gyebrovszki János. Hozzátette: összesen 700 gyereket, illetve családot érint a kialakult helyzet.

A jelenlevő szülők névvel és arccal egyelőre nem szeretnének a nyilvánosság elé állni, de ha a döntéshozók rövid időn belül nem találnak megoldást, demonstrációt fognak szervezni.

A témával kapcsolatban Angyal László, az önkormányzat kommunikációs vezetője az alábbi sajtóközleményt juttatta el szerkesztőségünkhöz:

Segít az önkormányzat

Az Önkormányzat Oktatási Bizottsága, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ és az Aranyhíd Nevelési-Oktatási Integrációs Központ vezetése tárgyalásokat kezdett annak érdekében, hogy az intézmény változatlan színvonalon tudja folytatni tevékenységét a megváltozott jogszabályi környezetben és a szakszolgálat rendszerének átalakítása után is.

A Szombathelyi Önkormányzat megismerve a szülők és az intézmény problémáit, segítséget kíván nyújtani annak érdekében, hogy a sajátos nevelési igényű gyermekek számára továbbra is biztosított legyen minden olyan lehetőség és szolgáltatás, ami az iskola partnerei, a szülők és a gyermekek megelégedésére szolgált a korábbi időszakban.

Az Önkormányzat teszi ezt annak ellenére, hogy az intézményt érintően sem fenntartói, sem működtetői feladatai nincsenek.

.