Szombathelyi apróságok (2.): Oszlopok városszerte

2010.02.17. 20:38

 A teljesség igénye nélkül mutatunk be most néhányat, a művészeti alkotásoktól kezdve egészen a hétköznapi tárgyakig.

A sorozat folyatódik. A szobrok után most egészen más szemmel jártuk a várost, keresve az apró jellegzetességeket. Így kerültek a célkeresztbe az oszlopok A teljesség igénye nélkül mutatunk be most néhányat, a művészeti alkotásoktól kezdve egészen a hétköznapi tárgyakig.

A Mária-oszlop

A szombathelyi régi temető (Szent Márton út) temetőjéneka bejáratát díszíti. A szobor Hudetz József alkotása. A mester nagyon szép tornyos díszítésekkel, áttört kődíszekkel tette érdekessé munkáját. Stílusa: neogótikus. A talapzaton látható felirat: Mária mindnyájunknak édes anyja könyörögj érettünk.

Oszlopok Szombathelyen

A Fő téri Szentháromság-szobor

Bár a mai alkotás szoborként ismert, kevesen tudják, hogy elődje egy Szentháromság-oszlop volt, amelyet az 1711-es pestisjárványra emlékezve emeltek. Ez az alkotás tűzvészben megsemmisült. A jelenlegi szobor szintén Hudetz János alkotása (Mária-oszlop), véglegesen 1938-ban készült el. 2000. november 12. óta a mű véglegesített helye a város Fő tere. Időközben a város egyik szimbólumává vált.

Oszlopok Szombathelyen

Oszlop a körforgalomban

A zsinagógánál (a Zrínyi utcánál) kialakított körforgalom közepén néhány éve egy műantik oszlopot helyeztek el. Az alkotóját nem sikerült kinyomoznunk, művészi értéke is bizonytalan, viszont kétségkívül jellegzetessé teszi a teret, aminek hangulata majd a közeli, újjáépített Iseum után lesz teljes. Az oszlop felbukkan az Ocho Macho zenakar Savaria Kingston Town című videoklipjéban is.

http://static.regon.hu/odp/al/image/oszlop-zrinyi.jpg


2. világháborús emlékmű

A szombathelyi Március 15. téren, az SZTK épülete előtt áll a 2. világháborús hősök emlékére készült áldozati emlékmű, amely Párkányi Péter szobrászművész alkotása. A szobor 1995-ben készült. A kissé kopottas tér – a szobor mellett - egyrészt arról nevezetes, hogy leginkább megőrizte a szocialista időszak leheletét, másrészt arról, hogy itt tartják a városi ünnepségek jelentős részét.

Oszlopok Szombathelyen

A Kresz-parkot jelző oszlop

Aki nem szombathelyi, annak mondjuk: az úgynevezett Kresz-park (más néven Brenner Park) a városközpontból kissé kijjebb található, de még így is elérhető egy 15-20 perces sétával. Különösen a gyermekes családok figyelmébe ajánljuk a barátségos, nyugodalmas helyet, a hintázás mellett ugyanis remekül el lehet sajátítani a gyerekekkel a közlekedés alapszabályait. Most csak egyetlen tárgyat  emeltünk ki innen, hogy illeszkedjen a tematikus összeállításba: íme a vasúti átjáró oszlopa.

Oszlopok Szombathelyen

(Ráadásnak: ha nem is oszlop, azért több mint említésre méltó a víztorony, ami a parkban található. Sajnos az épület ma már nincs kihasználva, még csak nem is műemlék, viszont hangulatával dominálja a környéket, és nagyon hangulatos ücsörögni alatta.)

A város címere az utcai lámpákon

Oszlopnak oszlopok, sok is van belőlük, de csak annyira műalkotások, mint a Kresz-parkos tábla. Elmegyünk mellettünk nap mint nap, és talán még az sem tűnik fel, hogy a város címerét viselik. Olykor megérdemlik, hogy vessünk rájuk egy pillantást, és nemcsak akkor, ha éppen kiégett belőlük az égő.


Források: vendegvaro.hu, utikonyvem.hu, szombathely.varosom.hu
 

.