Szombathelyi közgyűlés, 2010. február: a többség, a kisebbség és a költségvetés

2010.02.26. 14:02

A közgyűlést követő sajtótájékoztatók középpontjában a város 2010-es költségvetése állt, annak ellenére, hogy nem is tárgyalták ezt a napirendet.

városháza

Foglalkoztak még a MÁV-ingatlanokkal és Csónakázó-tó környékét érintő fejlesztési pályázattal.

A polgármester a költségvetésről

Ipkovich György polgármester (MSZP) a költségvetéssel kapcsolatban elmondta, hogy bár voltak előzetes egyeztetések, nem tárgyalták tegnap a költségvetést. Jó hír viszont, hogy március 11-én egy, csak ezzel foglalkozó közgyűlést tartanak. Az időpont azért fontos, mert március közepéig el kell készülni a költségvetésnek, hogy az állami juttatásokat megkaphassa az önkormányzat. Addig átmeneti gazdálkodás szerint működik a város, csakúgy, mint az év első két hónapjában.
 

Döntöttek arról is, hogy a Paragvári úti iskolát indítja a város egy kistérségi felújítási pályázaton.
 

A polgármester a napirend előtt felmerült újabb kórházzal kapcsolatos problémákkal kapcsolatban megjegyezte: az korábbi fideszes megyei vezetéssel együtt tudott dolgozni a város, a mostanival nem, megszűnt a koordináció is. Most az borzolta fel a kedélyeket, hogy a szombathelyi egészségügyi szakközépiskolában képzésben részesülő fiatalok után a gyakorlati helyül szolgáló Markusovszky kórház benyújtott egy hárommillió forintos számlát, valamint felmondott annak a két nyugdíjasnak, aki a háziorvosi rendelőkben vettek vért a betegektől. Annak érdekében, hogy a betegek érdeke ne sérüljön, ezután a város maga alkalmazza a rendelőkben a vérvételhez szükséges személyzetet.

szombathelyi városháza

Vizsgálódnak

Két vizsgálatot is szükségesnek tart a polgármester. Az egyik a kopogtatócédulás-étkezési jegyes ügy (ebben a rendőrség is vizsgálódik), a másik pedig annak kivizsgálása, hogyan történt pontosan a Savaria Rehab-Team munkavégzése egy külső cég alvállalkozójaként a Szova egyik házfelújításán.

A MÁV-ingatlanokkal kapcsolatban azt hangsúlyozta Ipkovich György, hogy kedvező lehetőség nyújthat a megvásárlásra a Magyar Fejlesztési Bank. Nem szabad kihagyni, mert ha a tulajdonos úgy dönt, akkor akár be is zárhatja a Haladás-pályát

Az aljegyző, Nagy Tibor azt tartotta fontosnak elmondani, hogy a tegnapi közgyűlésen felmerült problémával kapcsolatban (a szociális osztály aktáinak állítólagos vándorlása, és adatok kiszivárgása), nem jelenti azt, hogy gazdátlanul hevernek akták, szabályozott rendje van annak, hogy ki és milyen körülmények között nézhet bele az iratokba.

Nemény: jobb a rossz, mintha nincs

Nemény András a szocialista frakcióvezető azt jegyezte meg, hogy a februári közgyűlés színvonalában nem különbözött az előzőektől. A költségvetéssel kapcsolatban pedig azt, hogy a legrosszabb költségvetés is jobb, mint ha nincs költségvetés.

A MÁV-ingatlanok ügye szerinte politikailag nehezen kezelhető kérdés, de annak ellenére, hogy a Szova menedzsmentje nem javasolta a közgyűlésnek, hogy vegye meg, Nemény úgy tartja, nem lesz ez rossz üzlet, a 600 milliós befektetés megtérül.

Egy kolléga azt kérdezte, hogy nem lehet-e ugyanez a sorsa ennek az üzletnek ugyanez, mint az ipari parkosnak, meg a buszpályaudvarosnak, ebben a két ügyletben ugyanis több mint kétmilliárd forint áll évek óta. Nemény azt válaszolta, hogy a buszpályaudvar értéke ma több mint volt, és remélhetőleg egy-két éven belül befektetőre talál.

Gyimesi: hátha ingyen is megkapjuk

Az Együtt Szombathelyért Egyesület (ESZE) képviselője, Gyimesi József szerint az az oka, hogy nincs költségvetés, hogy a jobboldalon nincs szándék, viszont itt a többség, a baloldalon van törekvés, de nincs meg a támogatottság. Tehát város működőképességét akadályozza, hogy a városvezetés kisebbségben van. A MÁV-ingatlanok megvásárlásával szerinte nem kell sietni, hátha ingyen is hozzá lehet jutni egy olyan következő kormány idején, amelyik nem nyers anyagi érdekeket nézi.

Fidesz: már a hitelt is hitelből…

A Fidesz és a Pro Savaria Egyesület közösen tartott sajtótájékoztatót. Molnár Miklós (Pro Savaria) a költségvetéssel kapcsolatban kifejtette, hogy a városnak semmilyen más ötlete nincs a kiadások finanszírozására, mint a hitelfelvétel vagy kötvénykibocsátás. Ez viszont azt jelentené, hogy jövőre még nagyobb lenne a kamatteher.

A városvezetés által most tervezett ötmilliárd forintos hitelből kétmilliárd a működési hiány, másfél milliárd a már meglévő hitel törlesztése, másfél pedig olyan uniós projektek önrésze, amelyek nem térülnek meg. Molnár szerint nem kerülhető el hitelfelvétel, az viszont már vita tárgya, hogy ez mekkora lehet.

Marton Zsolt, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője szerint amíg a megnyugtató választ nem tud adni a városvezetés arra a kérdésre, hogy az állami finanszírozás csökkenéséből adódó egymilliárd forintos bevételkiesést honnan kívánja pótolni a városvezetés, addig a költségvetést nem szabad elfogadni.

.