Szombathelyi közgyűlés, 2010. május: tavaszi lazulás

2010.05.27. 20:36

Nagyon rázós napirend sem akadt, kivéve egy-két közpénzügyi anomáliát, például némi segélykisírást, kis hűtlen kezelést, túlsúlyos közbeszerzést, ipari parkos profilváltást.

Városháza, szobros

A májusi szombathelyi képviselőtestületi ülés délután egykor kezdődött és rendkívül konstruktívnak bizonyult. Alig volt hosszabb vita, igaz, nagyon rázós napirend sem akadt, kivéve egy-két közpénzügyi anomáliát, például némi segélykisírást, kis hűtlen kezelést, túlsúlyos közbeszerzést, ipari parkos profilváltást.

 
A közgyűlés délután egykor kezdődött, talán ezért, talán mert kampányban kifulladtak a politikusok, vagy csak megunták az örökzöldeket (koldusok, köztisztaság, fűmagasság, kutyagumi satöbbi), a két közgyűlés közötti beszámolót simán elfogadták.
 
Lemondott-e Dobány Lajos?
 
Viszont a napirend elfogadásakor egy személyi vita bontakozott ki, hogy most lemondott-e Dobány Lajos, a Haladás Kft. ügyvezetője vagy nem. Ipkovich György polgármester (MSZP) szerint igen, Czeglédy Csaba alpolgármester (MSZP) szerint nem, mert ő még nem látta ezt írásban. A polgármester bekérette Dobány Lajost, és napirendre tűzte a személyi kérdést.
 
Mérlegen a TISZK
 
A TISZK is a napirend elején szerepelt volna, kétszer is, de mivel nem jelent meg a cég vezetéséből senki, a polgármester ezt a napirendet is hátrasorolta. Így lesznek az elsőből utolsók.
 
Vectra-ügy: sérült
 
Szóba került viszont a Vectra. Szakács Dávid, a jogi bizottság elnöke (Fidesz) kérdezett rá, hol tart a közgyűlési határozat végrehajtása. A polgármester megnyugtatta, folyamatban van az értékbecslés. Szakács Gábor (Fidesz) kérte, hogy addig se használhassa Szabó Gábor alpolgármester (MDF) az autót, nehogy valami sérülés érje. Kaczmarski János jegyző erre közölte, hogy már sérült az autó. Szabó Gábor elmondta, hogy neki papírja van róla (a jegyzőtől), hogy az autót használhatja, és neki eddig senki nem mondta, hogy nem.
 
Vasi Nyugalom és gyermekmegőrző
 
Takátsné Tenki Mária (Fidesz) gyermek-foglalkoztatót szeretne a földszinti ügyféltérbe. Gyebrovszki János (MSZP) szerint ez a harmadikon sem volt kihasználva. Szakály Gábornak (Fidesz) az tűnt fel, hogy a biztonsági szolgálatot a földszinten Szücs Gábor (a megyei közgyűlés szocialista frakcióvezetőjének) a cége látja el. A polgármester nem tud semmilyen szabálytalanságról ebben az ügyben. A jegyző azt mondta, a Rehab-Teamen keresztül hamarosan közfoglalkoztatott ember lesz a biztonsági őr. Gyebrovszki János erre megjegyezte, hogy most már lassan a jegyzői munkát is közfoglalkoztatott fogja ellátni, és ha közfoglalkoztattat vesznek fel őrző-védőnek, akkor a vasinyugalmas embert kell kirúgni. Hát bizony, rögös az út a munkába…
 
Zöldmező
 
A Sárdiér úti iparterület mellé kitehetjük az Európa legdrágább szántóföldje táblát. Két éve küzd a város ezért a címért, amit most - hogy a Szova ZRt. úgy döntött, hogy 2013-ig kiadja mezőgazdasági hasznosításra - sikerült végre abszolválnia. Ezt a közgyűlés megszavazta, egy hosszú és már többször lefutott vita után, mely szerint az adófizetők pénzéből kellene-e iparterületet fejleszteni, pláne, hogy nincs is nekik ilyen.
 
Vasivíz-vezér: még egyeztetnek
 
Napirenden szerepelt a Vasivíz Zrt. közgyűlésének napirendje, ennek kapcsán pedig a Vasivíz ZRt. vezérigazgatójának visszahívására irányuló kezdeményezés. Utóbbi kérdésben még egyeztetnek az érintettel.
 
Új közbeszerzés
 
Az Iseum-útépítés ügyében is egyeztettek, végül is új közbeszerzés kiírása mellett döntöttek. Azért is, mert Szabó Gábor alpolgármester már tájékozódott az RFÜ-nél, ha emiatt késik a beruházás befejezése, annak nem lesz szankciója, ugyanis az RFÜ-nek is érdeke az árak letörése. Szabó Gábor még azt jegyezte meg, hogy ugyanez a pályázó a város egy másik közbeszerzésén bőven belefért a kalkulált költségbe. Itt viszont – egyébként egyedüli pályázóként – harminc százalékkal túllépte azt. Marton Zsolt, Fidesz-KDNP frakcióvezető szerint nem lehet elmenni szó nélkül amellett sem, hogy az Iseum-beruházás kapcsán mindig valami problémával találkozik a testület, és ez mindig többletköltséggel jár. A polgármester szerint ennek oka a régészeti feltárás.
 
Az hivatal nem hibázott – az ügyfél kisírta
 
A jegyző ismertette a segélyügyben lefolytatott vizsgálat eredményét, amely megnyugtató: az adatkezelés jogszabályoknak megfelelően történt, a tisztségviselők jogszerűen tekintettek be az iratokba. Az utalványok pedig jogszerűen kerültek az ügyfelekhez. A polgármester szerint viszont nyitott kérdés maradt, hogy hogyan kerültek ajánlócéduláért cserébe másokhoz. (A jegyző elmondta, az ügyben vizsgálat folyik a rendőrségen.)
 
Az egyedi esetben az akkor hatályos önkormányzati rendelet nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy egy háromszintes, háromszáz négyzetméteres, belső úszómedencével rendelkező lakás tulajdonosa átmeneti segélyként kamatmentes kölcsönt kapjon. Nem is volt egyedi eset, de azóta behatárolták ezt, 110 négyzetméter felett nem kaphat sem segélyt, sem kölcsönt a várostól senki. Szakály Gábor, a szociális bizottság elnöke megjegyezte, a többi esetben lakás-akadálymentesítésre kérték a kamatmentes kölcsönt.
 
Czeglédy Csaba értetlenül állt Szakály kommentárja előtt, hiszen Szakály kebelbarátjáról volt szó - mondta. De azt elismerte, hogy a segély kedvezményezettje arra való hivatkozással, hogy komoly munkát végez a városért, kisírta a városvezetésnél a kölcsönt, kihasználta a jóhiszeműségét.
 
Marton azt az intelmet adta, hogy az lesz a legszerencsésebb, hogyha minden politikus távol tartja magát az egyedi hatósági ügyektől. Czeglédy meg ismerje el a felelősségét, és ne intézze tovább a szociális ügyeket. Ceglédy elismerte a felelősségét.
 
Gyebrovszki János le volt döbbenve, hogy ami hetvenmilliós étkezési jegy kiadásnál nem került szóba, mennyi étkezési jegyet adnak el a segélyezettek kézpénzért féláron.
 
Ezek után viszont azt mondta, hogy nem kellene politikai csatározások oltárán a hivatal jó hírét kockára tenni.
 
TISZK: hűtlen kezelés
 
Estefelé megérkezett a TISZK ügyvezetője, Kovács Andrea, így a képviselők fel tudták tenni kérdéseiket. Oroszvári Péter (MSZP) rögtön meg is kérdezte, mikor derült ki, hogy a cégnél hűtlen kezelés miatt rendőrségi eljárás folyik (ő egy a Nyugat.hu-n megjelent cikkben olvasta), és a FEB-nél volt-e ellenőrzési terv?
 
A gazdasági bizottság (PGB) ugyanezt a kérdést tette fel, hogy a mérlegben szerepel-e az az összeg, ami miatt a feljelentés történt – tudtuk meg Molnár Miklós (Pro Savaria) elnöktől. Azt is elmondta, hogy a mérlegben követelésként szerepel ez az összeg. Németh Kálmán alpolgármester (SZDSZ) szerint egyelőre nem lehet tudni, hogy mennyi pénz hiányzik. Tanulsága is van az ügynek: a nonprofit kft-nél is az elsődleges felelősség az ügyvezetőé. Az is probléma, hogy mindenki tisztában volt azzal, hogy a visszaélés lehetőségét tálcán kínálta a cég akkor, amikor a gazdasági vezető közvetlen hozzátartozója végezte a könyvelést, és a FEB nem minősítette ezt összeférhetetlennek. Ráadásul a gazdasági vezető nem is rendelkezett megfelelő képesítéssel.
 
Szakács Dávid (FEB elnökként) reagált: a FEB elfogadta a mérleget, azzal, hogy amennyiben a vizsgálat további hiányosságot állapít meg, a mérleget vissza kell hozni. A FEB miután tudomást szerzett a visszaélésről, feljelentést tett, és elrendelte a cég fennállásától visszamenőleg a vizsgálatot és a gazdasági vezető felmentését.
 
Rettegi Attila (Fidesz) az oktatási bizottság elnöke nem tartotta helyesnek, hogy nyílt ülésen tárgyalják ezt az ügyet, ugyanis azt a céget érinti, amely város intézményeinek szakképzésre fordítható pénzét kezeli.
 
Molnár Miklós megerősítette, hogy a PGB is azonnal intézkedett az ügyben, mihelyt tudomást szerzett az összeférhetetlenségről, és folyamatosan egyeztet a FEB-bel. A cég megalakulásáig visszamenőleg vizsgálják a működést, mert a gazdasági vezetőt még az előző ügyvezető vette fel.
 
Kovács Andrea elmondta, hogy azokat a pénzeket, amelyek a szakképzésre fizetnek be a vállalkozók, az ügy nem érinti.
 
Előzetes várakozásunk és a néhány üresjárat ellenére a nyílt ülés este hatkor véget ért.

 

.