Szombathelyi Trianon-emlékhely, közösségi kivitelezésben …

2011.11.21. 20:03

Valóságos szoborparkocska nőtt ki a földből Szombathelyen a 18-as honvéd út 7. számú ház mellett. Előbb kereszt, aztán turul, aztán egy kőbe vésett nemzetőr címer, apró, hegycsúcsokat formázó kövek, 56-os hősök, elesettek kivégzettek emléktáblája. Koszorúk, mostanában mécsesek. Trianon emlékhely civil kezdeményezésben…

Az emklékhely nyáron

Valóságos szoborparkocska nőtt ki a földből Szombathelyen a 18-as honvéd út 7. számú ház mellett. Előbb kereszt, aztán turul, aztán egy kőbe vésett nemzetőr címer, apró, hegycsúcsokat formázó kövek, 56-os hősök, elesettek kivégzettek emléktáblája. Koszorúk, mostanában mécsesek. Trianon emlékhely civil kezdeményezésben…

Az ember hajlamos meglepődni, ha egyik napról a másikra a gazból, pontosabban a gaz helyén, egy park peremén, a járda mellett kereszt, turulmadár, egyéb kőinstallációk nőnek ki a földből, ráadásul minden különösebb csinnadratta nélkül.

Az emklékhely nyáron
Az emklékhely nyáron

Júniusban avatta a Nemzetőrség és a vele együttműködő civil szervezetek és két párt az általuk létrehozott Trianon-emlékhelyet, amely nagyobbrészt megyei tulajdonú ingatlanon épült.

Az emklékhely nyáron
Az emklékhely nyáron, közelről

Engedély a várostól kellett volna hozzá – ha eléri a törvényben meghatározott magasságot az építmény, de nem érte el, így a városi önkormányzat építéshatósága nem illetékes a mini szoborpark ügyében, és nincs is olyan szervezete, amelyiknek dolga lenne dönteni az ügyben.

Az emlékhely most
Az emlékhely most

Úgy tűnik, az egyedüli illetékes a Nemzetőrség, akinek vezetőjét, dr. Csorba Boldizsárt kérdeztük az emlékhely létrejöttének hátteréről.

Milyen megfontolásból hozták létre az emlékhelyet?

Amikor ez a kormány került hatalomra, és a figyelem középpontjába kerültek az elcsatolt országrészek, feltűnt, hogy Szombathelyen nincs keresztje Trianonnak. A nemzetőrökkel összeraktuk a pénzt, és fából megcsináltattuk a keresztet, ami – ezen sokan csodálkoznak – egy T betű.

Miért T betű?

T mint Trianon, Trianon a mi keresztünk. Amikor elkészült a kereszt, bementem a polgármesteri hivatalba, és kértem neki helyet: az első helyszín, amit megjelöltem, a Március 15. tér volt, a Lenin-szobor helyén, a második azzal szemben, a harmadik pedig a Pelikán-parkban bármilyen helyen. Elzárkóztak, mondván, hogy korai felállítani, majd a város is állít egyet. Szerintünk viszont halasztást nem tűrt halasztást az ügy. Közöltem, amennyiben nem adnak területet, itt a házam mellett, a házmesterjárdán fogom felállítani. Így történt. Őszintén szólva, égett az arcom, hogy ide kellett tennünk a keresztet.

Ez magánterület? A térképen úgy látszik, mintha a háza melletti telek az a megyei önkormányzaté lenne.

A házmesterjárda az én tulajdonom, a mellette lévő terület valóban a megyei önkormányzaté, amelyik a kórháznak adta használatba, ettől viszont mi kértük használatba, és meg is kaptuk. Papír van róla. Ezután leköveztük a járda melletti részt, azon egyedül a turulmadár áll…

…. meg a nemzetőrség címere.

Azt bármikor odébb lehet tenni…

Igaz. De én úgy tudom, a megye nem akar foglalkozni ezzel a kérdéssel.

Ha foglalkozik is vele, akkor meg kell nézni: az a néhány négyzetméter, ami egy gazos, elhanyagolt terület volt, vagy az, ami mi állítottunk oda: melyik értékesebb? Az erősebb viszi a gyengébbet. Ha kell, megvesszük, azt a pár négyzetmétert… Nem vagyunk gazdag emberek, de a köveket az elcsatolt országrészekről hoztuk ide, és ahogy van pénzünk, úgy bővítjük az emlékhelyet…

Nem először keveredik vitába a várossal emékműügyben…

Szerettük volna az 56-os áldozatok emléktábláját felállítani a temetőben, Ipkovich Györgytől ígéretet is kaptunk kétmillió forintra, aztán mégsem állíthattuk fel, még az előző városvezetés megvonta az engedélyt, helyette az az átlőtt vaslemez lett az emlékmű.

Lehetnek, sőt vannak is, akiknek szemet szúr, hogy meglehetősen eklektikusra, vegyesre sikeredett ez a kis szoborpark itt a belváros közepén…

Igaza van, tökéletesen. Adtak rá helyet? Adhattak volna rá helyet? Adhattak volna mondjuk Bogáton. Ott nem tűnt volna fel senkinek. Most viszont sokan látják, megállnak előtte, a gyerekek megsimogatják a turulmadár fejét, tudnak 56-ról, Trianonról. Ezt mi a városnak állítottuk, hogy emlékezzenek az emberek, nem magunknak, mi e nélkül is emlékezünk… Mi ezt az ügyet Szombathellyel lezártuk.

Kerül-e még valami a szoborparkocskába?

Már elkészült, csak felállításra vár a Mindszenty-kereszt, amely emléket állítana az egyház vezetőjének, és Szombathely bombázásának emlékére egy carrarai márvány obeliszk. Ezek már készen vannak. Tervben van, a megemlékezés a magyar holocaustról, a kommunizmus áldozatairól.

 Az emlékhely most

A megye álláspontja:


A Vas megyei közgyűlés elnökét megkérdeztük, mi az álláspontja az emlékhellyel kapcsolatban. Kovács Ferenc azt válaszolta, hogy „A Vas Megyei Önkormányzat nem kíván állást foglalni a 18-as honvéd út 7.szám alatti háznál felállított emlékhellyel kapcsolatosan. Úgy gondolom, hogy Szombathely Megyei Jogú Város feladata eldönteni, hogy városépítészeti szempontból megfelelőnek tartja-e a Trianon-emlékhelyet, és tesz-e ez ügyben lépéseket. A Vas Megyei Közgyűlés elnökeként azt nem kívánom minősíteni.”

 

.