Hirdetés

Hirdetés

állatok

Mentik a békákat Zala megyében

2015.04.03

Aktuális

Törpevíziló született Nyíregyházán

2015.03.30

Láttad?

Törpevíziló (Hexaprotodon liberiensis) született vasárnap éjjel a Nyíregyházi Állatparkban. Az utódon az ilyenkor szokásos első orvosi vizsgálatot még nem tudták elvégezni a szakemberek, mert az anyaállat nagyon védi a kicsinyét, de a körülbelül öt-hat kilogramm súlyú kicsi szemmel láthatólag jó egészségnek örvend - tájékoztatta Révészné Petró Zsuzsa szóvivő hétfőn az MTI-t. Broutille, a tizenhat éves anyaállat nagyon gondosan, naponta négy-öt alkalommal szoptatja kicsinyét, aki 2-4 hónapos korában kezd majd el fogyasztani a szilárd táplálékot, ami szénából, zöldség- és gyümölcsfélékből áll.   A kicsi nemét még nem tudták megállapítani, a park szakemberei azonban a hím állatnak jobban örülnének, mert a törpevízilovaknál - valamilyen oknál fogva - sokkal több nőstény születik, mint hím.  A faj jellegzetessége még, hogy a párzás után mintegy hét hónappal egyetlen borjú születik. Életének első heteiben a borjú még nem tud messzire menni, így anyja elrejti a sűrűben (elfekteti), és időről időre felkeresi, hogy megszoptassa. A kicsi születési súlya öt hónapos korában megtízszereződik, anyja 6-8 hónapos korában választja el. A törpevíziló az egyik legkésőbb, a 19. század végén felfedezett nagy emlősfaj, rokonát, a nílusi vízilovat már az ókorban is ismerték. Ennek oka, hogy a rejtett életmódot folytató, félénk állat a fehér ember által nem járt nyugat-afrikai esőerdők mélyén él. A kipusztulás szélén lévő, igen ritka vastagbőrű állatfaj az ötször nagyobb, másfél tonnás nílusi rokonával ellentétben már csak nagyon kis területen él. Körülbelül két-háromezer egyed él szabadon, állományát leginkább az erdőpusztítások, az élőhelyek csökkenése és a vadászat fenyegeti. A világ állatkertjeiben kevesebb mint háromszáz egyedet tartanak számon, melyből 140 példány európai állatkertekben látható.

Pocoknyulak márpedig vannak

2015.03.29

Láttad?

Fotó: Li Weidong Li Weidong tudós, természetjáró szerint alig 1000 példány létezhet már csak az ili pocoknyulakból; mindannyian a Tien-san sziklái között élnek, 2800-4000 méter közötti magasságban és az ott található növényekkel táplálkoznak. Létüket nemcsak a globális felmelegedés veszélyezteti, mivel a kis emlősök és ragadozómadarak természetes táplálékai.

A bizalmatlan mosómedve

2015.03.25

Láttad?

Hamarabb jöttek a nyuszik a Skanzenben

2015.03.18

Fókusz

A gyerekek nagy örömére húsvétkor valószínűleg már előbújnak és a simogatásra készen várják a látogatókat.

A tyúk és a beton

2015.04.02

Láttad?

A tyúk és a beton

Kutyatemetés Amerikában

2015.03.30

Láttad?

Az ürge lett az év emlőse

2015.03.27

Láttad?

Az ürge lett az év emlőse

Szerencsétlen sorsú kiskutyák a csomagtartóban

2015.03.25

Aktuális

Ruti kétves lett

2015.03.15

Láttad?

Kétéves lett az első magyarországi állatkertben született borneói orangután (Pongo pygmaeus pygmaeus). A családjával a Nyíregyházi Állatparkban élő, Ruti névre hallgató kölyök 2013. március 15-én kilenc és tíz óra között jött a világra a Zöld Piramis indonéz házában - tájékoztatta az állatkert vasárnap az MTI-t. Az ünnepeltet három doboz gyümölccsel és egy mézeskalács házikóval lepték meg gondozói, az ajándékokat láthatóan nagy kedvvel eszegette a kis orángutánkölyök. A huszonhét éves, Sabatini nevű anyaállat és párja, a huszonhat éves Guru 2010 óta laknak a parkban, velük és a most kétéves kicsivel együtt összesen hét borneói orangután él a sóstógyógyfürdői látványosságban. A kölyök első hónapjait az evés és alvás töltötte ki, félévesen elkezdte önállóan felfedezni a kifutót, egyévesen ügyesen tudott a köteleken közlekedni, kétévesen pedig egyre több szilárd takarmányt fogyaszt az anyatej mellett. A kis Rutira a szülőpár mellett Európa legidősebb sziamang hölgye, Finita is ügyel, aki óriási türelemről tanúskodik, amikor a vörös színű orángutánkölyök elszabadul és elkezdi cibálni az idős hölgy szőrét. Az orangutáncsalád a tavasz beköszöntével hamarosan elfoglalja majd a külső kifutókat, így a látogatók szinte testközelből követhetik a kölyök első komolyabb önálló mozdulatsorait. Fotó: Balázs Attila

.