Hirdetés

Hirdetés

tudomány

Kiderítették, miért nem finomak a bolti paradicsomok (szavazással)

2017.02.02

Kitekintő

Valamiért még nyáron is csak nehezen lehet igazán élvezetes paradicsomot kapni. Ennek okát vizsgálták a Floridai Egyetem kutatói, akik múlt héten közölték kutatási eredményüket a Science tudományos folyóiratban.

Ami a kiskutyáknál beválik, az a nagyoknál nem

2017.01.11

Hasznos

A kölyökkutyák izgalmasnak, játékra hívónak találják a hozzájuk intézett gügyögésszerű beszédet, a felnőtt egyedek azonban közömbösek maradnak - állapították meg francia szakemberek.

Így változtatja meg a terhesség a nők agyát

2016.12.20

Aktuális

A terhesség alatt a nők agyának bizonyos részein csökken a szürkeállomány, ami segíti az  alkalmazkodást az anyasághoz, valamint az anya és gyermeke közötti kötődés kialakulását - derült ki egy új tanulmányból.

Bajsz István (1935-2016) emlékére

2016.11.29

Mozaik

82 éves korában végleg távozott dr. Bajsz István kandidátus, főiskolai tanár, a Szombathelyi Tanárképző Főiskola Technika Tanszékének alapító tanszékvezetője. Végső búcsúztatása november 25-én volt Szombathelyen a Jáki úti temetőben.

Lefagyasztathatta holttestét egy halálos beteg brit lány

2016.11.18

Aktuális

Röviddel halála előtt engedélyezte egy brit bíróság egy gyógyíthatatlan rákbetegégben szenvedő, azóta elhunyt lánynak, hogy lefagyasztathassa holtestét annak reményében, hogy később felolvasztják és meggyógyítják. A döntés történelmi jelentőségű a brit joggyakorlatban.

Halálba kergeti a rákos sejteket egy új szer

2017.01.23

Aktuális

A programozott sejthalál serkentésével pusztítja el a daganatokat az a kísérleti gyógyszerjelölt, melynek sikeréről a tekintélyes Nature tudományos lap számolt be - közölte az MTI-vel hétfőn a Magyar Tudományos Akadémia (MTA).

Sikerült megoldani annak rejtélyét, hogy az anyák miért inkább baloldalt ringatják az újszülöttjeiket

2017.01.10

Kitekintő

Sikerült megoldani annak rejtélyét, hogy az anyák miért inkább baloldalt ringatják az újszülöttjeiket. A kutatók szerint ez a pozíció aktiválja a gyermek jobb agyféltekéjét, amelynek nagy szerepe jut a kommunikációt és a kötődést segítő agyi funkciókban.

Sok nőnek reményt ad: a világon először született így gyermek

2016.12.15

Aktuális

A világon először született baba olyan petefészekszövet felhasználásával, amit még az anya gyerekkorában fagyasztottak le és ültettek vissza később a nő szervezetébe - tudósított a BBC hírportálja.

Ki hitte volna, hogy a kutyák erre is képesek

2016.11.23

Napirenden

A kutyák is képesek "mentális időutazásra", azaz olyan múltbeli eseményekre is képesek emlékezni, amelyek esetében nem számíthattak arra, hogy egyszer majd fel kell idézni azokat - igazolták innovatív kísérleteikkel az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Etológia Tanszékének és a Magyar Tudományos Akadémia (MTA)-ELTE Összehasonlító Etológiai Kutatócsoportjának tudósai.

Ez a valóság: fiatal emberek vére idős egereket fiatalított meg

2016.11.16

Mozaik

Idős egereket fiatalítottak meg fiatal emberek vérplazmájával amerikai kutatók, az állatoknak javult az emlékezőképességük, kognitív funkcióik és fizikai képességeik is. A módszert jelenleg Alzheimer-kórban szenvedő embereknél próbálják ki a szakemberek.

.