Tovább csökkent a munkanélküliség Vas megyében

2011.06.16. 13:47

Májusban a gazdaságilag aktív népesség 7,1 százaléka volt munkanélküli.

A szezonális munkák beindulásával tovább csökkent a munkanélküliek száma Vas megyében; május végén 8.387 álláskeresőt tartottak nyilván, az áprilisinál 969 fővel, a tavaly májusinál pedig 2.751 fővel kevesebbet - közölte a Vas Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központja az MTI-vel csütörtökön.

Májusban a gazdaságilag aktív népesség 7,1 százaléka volt munkanélküli, míg áprilisban az álláskeresők aránya meghaladta a 8 százalékot, egy évvel korábban pedig 9,4 százalék volt. A jó idő beálltával egyre több szezonális ágazatban kínálnak munkalehetőséget, így kevesebb ügyfél jelentkezik be a kirendeltségekre és csökkent a nyilvántartást kérők száma is.

A megyében regisztrált 8.387 álláskereső több mint 36 százaléka 45 éven felüli. A nyilvántartásba vett munkanélküliek közel 80 százaléka fizikai állományba tartozik, 42 százalékuk szakképzetlen. A legalacsonyabb, 8 százalék alatti a diplomások aránya.
Az elmúlt egy év adatai alapján a regisztrált álláskeresők 7 százaléka pályakezdő Vas megyében. A májusban regisztrált 600 pályakezdő közel fele általános, vagy szakközépiskolát végzett. A legalacsonyabb, 14 százalék a diplomások aránya, közel 17 százalékuk szakmunkás, 12 százalékuk pedig gimnáziumi érettségivel rendelkezik.
A májusban a nyilvántartott álláskeresők 28 százaléka, mintegy 2.360 fő már több mint egy éve nem dolgozott. Ellátásban a munkanélküliek közel 57 százaléka, mintegy 4.740 fő részesült.

A májusban bejelentett 1.025 új álláshellyel együtt összesen 2.650 üres munkahely volt a megyében. Az üres állások 27 százalékát a feldolgozóipar területéről, 22 százalékát a közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás, 16 százalékát az ingatlanügyek, gazdasági szolgáltatás, 11 százalékát pedig az egészségügy, szociális ellátás területéről jelentették be a gazdálkodó szervezetek.

Az új bejelentések közel 56 százaléka betanított, valamint segédmunkát jelent, míg 24 százaléka szakmunkára, 19 százaléka pedig szellemi munkára irányult. A legnagyobb számban eladó, gyártósori összeszerelő, szabó-varrónő, kőműves, felszolgáló, illetve festő-mázoló munkakör betöltésére várták az álláskeresőket a cégek. Szellemi munkakörökben pénzügyi ügyintézőknek ajánlottak munkát, felsőfokú végzettséggel pedig közgazdász pozícióba várták a jelentkezőket.
 

.