Mit tehetünk legálisan a traffipaxok ellen?

2015.02.09. 17:44

Ahogy lapunk is megírta, megkezdte tesztüzemét a rendőrség 160 vadonatúj hordozható sebességmérője, márciustól már élesben vadásznak a gyorshajtókra. 

Az Origó terjedelmes írásban foglakozik azzal, hogyan lehet legálisan védekezni az új szuper-traffipaxok ellen. 

Lopott autók kiszűrésére, dugófigyelésre és sok egyéb funkcióra is alkalmas lesz a 15 milliárd forintos összköltséggel kiépülő Véda rendszer, fő feladata azonban a gyorshajtók kiszúrása. Akár egy éven belül visszahozhatja költségeit a túlnyomó részben uniós finanszírozással kiépített közúti intelligens kamerahálózat. 

Mit tehetünk legálisan a traffipaxok ellen?

Arra, hogy hogyan lehet védekezni, megelőzni a bírságokat, többféle megoldás létezik. A visszapillantóra akasztott CD-k ideje lejárt, az interneten vagy riasztó- és autóhifi boltokban bőséges a profi holmik választéka.

1. Ma is van értelme a radardetektornak, hiszen a fix telepítésű mérőeszközök ilyen technológiájúak, egyes nyugati országokban pedig ezrével előfordulnak.  

2. Léteznek beépíthető detektorok is, többségét tapadókoronggal szokták a szélvédőre erősíteni, és a szivargyújtóból kapnak áramot. Jellemzően 200-300 méter körül van az észlelési távolságuk, hang- és fényjelzéssel figyelmeztetnek. Fontos a jó zavarszűrő és a városi üzemmód kapcsoló is. Ami probléma lehet, az a fotocellás téves riasztások esete. 

3. A lézeres mérés ellen - márpedig a rendőrség új csodafegyvere ilyen - jó orvosság a lézerblokkoló, amit világszerte a 904 nm-es hullámhosszon használnak, és akár két kilométerről is felismeri a sebességmérést. Bár néha már ilyenkor is késő. Jelezni szabad, de blokkolni nem, holott igazán hatékonyan éppen zavarással működnek e rendszerek.  

Maguk a rendszerek egyre profibbá válnak, garázskapu nyitóval, online adatbázissal és GPS-vevővel is lehet kombinálni őket, sőt az újabbak a szintén radarjelekkel kommunikáló, távolságtartó tempomatokat sem zavarják. 

4. Nem feltétlenül kell radar- és lézerblokkolókkal hazardírozniuk azoknak, akik el akarják kerülni, hogy figyelmetlenségből méregdrága fotót kapjanak. Egyre több tempomat nélküli autóban is alapáron megjelenik a tetszőleges tempóra beállítható sebességhatároló.  

5. Hordozható navigációs rendszereken vagy okostelefonon is futnak olyan programok, amelyek ismerik a környék előírásait, és sebességtúllépésnél azonnal figyelmeztetnek. (Traffi Hunter.) Az iGO és a Garmin programjai például felhasználják a fixen telepített kamerák adatbázisát, és már kilométerekkel előre figyelmeztetik a sofőrt, hogy lassítson. 

6. A traffipaxokkal szemben bizonyos értelemben maga a rendőrség is védelmet biztosít, a honlapján  minden hónapban nyilvánosságra hozza az ország területén tervezett sebesség-ellenőrzések menetrendjét. 

Mit tehetünk legálisan a traffipaxok ellen?

Ez is egyféle védekezés, de gyaníthatóan nem teljesen legális

Vannak tehát megoldások, választhatunk, hogy nekünk, autósoknak mi az, ami megéri, és mivel kívánjuk megelőzni a kéretlen csekkeket.

Az Origó cikke.

.