És jelölték Az év fája versenyre, a cáki kocsányos tölggyel együtt.
Tavaly örömmel adtunk hírt arról, hogy egy őrségi fa, a szattai öreg hárs sikerrel átjutott Az év fája című verseny azon rostáján, amely a döntőbe vezet.
Végül a tizenöt döntős fa közül a tatai Öreg-tó partján álló platánfáról gondolták azt a szavazatukat online szavazás keretében leadók, hogy a legerősebb közösségi háttérrel rendelkezik.
Idén két Vas megyei fa is „indult” a megmérettetésen.
A versenyre bárki nevezhet fát, azt azonban zsűri bírálja el, hogy melyik lesz az a tizenöt, amely a döntőbe jut. Az ítészek fő célja, hogy felhívják a figyelmet a természetvédelem és a közösségek kapcsolatára.
2015-ben körülbelül hatvan fát neveztek.
Összesen három díjat osztanak ki: az Év fáját a közönség választja meg online szavazással, a Hős fa címet a zsűri osztja ki, valamint még egy fa kap különdíjat az Országos Erdészeti Egyesülettől. Hős fa az lehet, amelynek élete vagy természetes környezete, élőhelye veszélyben van, és megmentéséért a jelölők sikeresen küzdöttek vagy küzdenek.
A szavazást október 18-án vasárnap éjfélkor zárja a szervező Ökotárs Alapítvány, a végeredményt ezt követően a hivatalos díjátadó alkalmával teszi közzé.
A hazai Év fája részt vesz a jövő év elején rendezett európai versenyben is, amelynek győztese az Európai év fája címet nyeri el.
A Szentgotthárdi platán és a Cáki kocsányos tölgy azonban nem jutott a döntőbe.
A történetük viszont talán érdekli olvasóinkat, ezért az alábbiakban bemutatjuk őket.
Szentgotthárdi platán – a fa, amely pozitív energiákkal tölt fel
Szentgotthárdot III. Béla király alapította 1183-ban. Az ő adományozása révén a ciszterek apátságot alapítottak a településen. Mintagazdaságuknak köszönhetően a település hamar virágzásnak indult.
A város központjában felépített monostort 1391-ben Zsigmond király Széchy Miklós nádor fiának adományozta. Az épületet a XV. század második felében várkastéllyá alakították. A várkastély mellé építtette Széchenyi György kalocsai érsek azt az új korabarokk stílusú templomot, amelyet a XVll. század végén Marian Reutter prior magtárrá alakíttatott át.
A XVIll. század elején Szentgotthárdra ismét visszatértek a ciszterciták, akik felépítették azt az új barokk stílusú műemlék kolostorépületet, melyben ma a polgármesteri hivatal található.
A szentgotthárdi cisztercita apátság épületegyüttesét nagy kert övezte. Ma ez városi közparkként funkcionál. Feltételezhetően a nevezett fa ültetése is ciszter szerzetesek munkája. Csak egy része védett. Dóczy József 1832-ben írt a kertről. Gyümölcsfákat és "gyertyánalagutat", vadgesztenye sétálóutat említ. Akkor volt a kertben kertészlakás, üvegház, kút, virágoskert, és konyhakert. A dinnyét melegágyban nevelték. Egy 1993-ban végzett dendrológiai gyorsfelmérés 13 féle fenyőt és 46 féle lombos fa és cserjefajt tárt fel.
A kolostorkertet kezdetben valószínűleg inkább mezőgazdasági céllal hasznosították.
A park kialakítása és a ma is megtalálható idősebb fenyők telepítése valószínű a XIX. század elején kezdődött és a század második felében tetőzött. Ebben nagy szerepe volt a vasútvonal kiépítésének is, mert így már 1872-től vasúton érkezhettek a távoli tájak egzotikus növényanyagai.
A kolostorkert legidősebb, méretüket is tekintve jelentősebb fenyőpéldányai a simafenyők. A lombos fafajok figyelemre méltó példányai között vannak platánok (1,50-1,80 törzsátmérővel), de kislevelű hárs (1,0 m), a magas kőris (1,40 m), valamint vörös tölgy (1,20 m) törzsátmérője sem szokványos átlagméret.
A nevezett juharlevelű platánfa becsült kora 200 év, magassága közel 35 méter.
A fában valóságos gyógyító energia rejlik, a természet energiája árad belőle - a fák ugyanis igen erős pozitív aurával rendelkeznek, amellyel képesek kitisztítani, feltölteni az emberi energiamezőt is.
Egy óra a fa közelében, és elszívja a negatív gondolatokat és pozitív energiával tölt fel.
Cáki kocsányos tölgy
Története ismeretlen, de minden időben nagy figyelmet kapott és kap ma is.
A falu játszóterének nagy ékessége. Jelenleg is védik, gondozzák. Kora 50 év, magassága 20 méter.
(Fotók: evfaja.okotars.hu)