Megugrott a kéménytüzek száma Vas megyében

2016.01.21. 10:11

2016-ban már négy esetben történt kéménytűz a megyében - számol be róla a Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság.

Január 8-án Csepregen szórt szikrákat a kémény, 18-án Sárváron áramlott vissza az eltömődött kémény miatt a nagymennyiségű füst a lakásba. Kedden délelőtt Celldömölkön szintén a kandalló kéményében lerakódott égéstermék tömítette el a kürtőt, és nyomta ezáltal vissza füstöt a lakótérbe, majd este egy csényei családi ház kandallójának kéményében kapott lángra a felgyülemlett szennyeződés, korom.

A kéménytüzes, füstmérgezéses esetek és szén-monoxid-mérgezések többsége kellő odafigyeléssel megelőzhető lenne.

A szén-monoxid-mérgezést legtöbbször a tüzelő-, fűtő-, és egyéb berendezések, úgy mint a páraelszívó, illetve a kandalló helytelen használata, a karbantartás és az ellenőrzés hiánya, vagy a helyiségek nem megfelelő szellőztetése okozza. Éppen ezért különös fontos a kémények rendszeres ellenőrzése.

Illusztráció. Fotó: Mihádák Zoltán (MTI)


Mit tanácsol a katasztrófavédelem?

A szén-monoxid színtelen és szagtalan, így jelenléte nehezen észlelhető. Jellemzően a tüzelőberendezésen keresztül vagy a nem megfelelően működő kéményből, nem kellően tömített kályhából, kandallóból, füstcsőből, kazánból, illetve az elszennyeződött fürdőszobai „átfolyós” vízmelegítőből áramlik vissza a légtérbe.

Érdemes otthonainkba szén-monoxid-érzékelő készüléket beszerelni, hiszen nagy segítséget nyújthat a gáz jelenlétének felfedezésében, mi több, sokszor életet menthet. Nem helyettesíti azonban a rendszeres karbantartásokat, felülvizsgálatokat!

A kémények ellenőrzését Vas megyében két szolgáltató végzi, ezek féléves ütemterv szerint járják be a megye településeit, sormunka keretében ellenőrzik a kémények állapotát és szükség esetén végrehajtják a kémények tisztítását. 

A kémények ellenőrzése során a szakemberek megtisztítják azokat a bennük lerakódott koromtól, szennyeződéstől. Hiszen fontos, hogy a kémény, füstelvezető olyan állapotban legyen, hogy az megfelelően be tudja tölteni a rendeltetését.

A gázkészülékek és a gázkazánok esetén fontos a műszaki felülvizsgálat és a csatlakozó vezetékek tömítettségének ellenőrzése.

Nyitott égésterű gázkazánok esetén kiemelt szerepe van annak, hogy megfelelő legyen a levegő-utánpótlás, ezért ajánlott fűtés ideje alatt is a szellőztetés. A nyílászárók cseréjét követően a tökéletes égéshez szükséges levegőmennyiség nem minden esetben adott, ezért tökéletlen égés jöhet létre, ennek során pedig szén-monoxid szabadul fel. Műanyag nyílászárók cseréje esetén ajánlatos figyelni arra, hogy a helyiségek levegőcseréjének akár ablakon elhelyezett szellőző nyílások, vagy ventilátor beépítésével ne legyen akadálya.

Fontos, hogy ellenőrzéskor engedjük be a kéményseprőt és tegyük lehetővé számára a kémény tisztítását, ellenőrzését!

.