Új Széchenyi Terv - Ésszerű újjászervezést ígérnek (összefoglaló)

2011.01.14. 16:51

Magyarország ésszerű újjászervezésének szükségességéről beszélt Orbán Viktor miniszterelnök az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) pénteki bemutatóján. Az MSZP szerint csak a fedőlapot cserélték le.

Magyarország ésszerű újjászervezésének szükségességéről beszélt Orbán Viktor miniszterelnök az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) pénteki bemutatóján.

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerint a terv középpontjába a gazdasági növekedés ütemének gyorsítása, az államadósság GDP-hez mért szintjének csökkentése és a foglalkoztatás jelentős bővítése került. Az MSZP a korábbi szocialista kormányok által készített fejlesztési tervek olcsó, rossz minőségű másolataként értékelte a dokumentumot, míg az LMP a zöld gazdaság fejlesztésére tett ígéretek hiányolja a tervből.

A kormányfő szerint a munkát kell a gazdaságpolitika középpontjába állítani, az Új Széchenyi Terv célja pedig, hogy talpra állítsa a magyar gazdaságot, beindítsa a növekedést, és tíz év alatt egymillió új munkahely teremtését segítse elő.
Kifejtette: Magyarországon jelenleg a munkára képes embereknek csak az 55 százaléka dolgozik, míg az EU-ban ez az arány 65 százalék.

Orbán Viktor hangsúlyozta továbbá, hogy a kormány politikájának középpontjában az újjászervezés áll, ami nem megszorítást jelent. A miniszterelnök szerint ez hozza majd magával a kiadások csökkentését és a bevételek növekedését, valamint ez állítja majd helyre a pénzügyi egyensúlyt, és ezt tartja 3 százalék alatt a költségvetési hiányt, illetve teszi lehetővé az államadósság csökkentését.

Matolcsy György azt mondta, a terv a magyar gazdaságpolitika kiemelt céljait segíti, így a gazdasági növekedés ütemének növelését, az államadósság GDP-hez mért szintjének csökkentését, a foglalkoztatás jelentős bővítését. Kiemelte: az Új Széchenyi Terv segítségével 2014-ig 300 ezer új munkahely jöhet létre.

A tárcavezető szerint 2011-14 között 7 ezer milliárd forint áll majd rendelkezésre a gazdasági fejlődés ösztönzésére, ebből 4 ezer milliárd forintot már lekötöttek, 2 ezer milliárd forint új forrás lesz, és 1 ezer milliárd forintot jelentenek azok a források, amelyet a Magyar Fejlesztési Bank nyújt majd a gazdaságfejlesztésre.
A KDNP egyetért az Új Széchenyi Tervben megfogalmazott célokkal, amelyek közül a foglalkoztatás bővülését tartja a legfontosabbnak - mondta Harrach Péter, a kisebbik kormánypárt frakcióvezetője.

A kereszténydemokrata politikus úgy fogalmazott, a foglalkoztatás bővülése a gazdasági növekedésen keresztül valósítható meg, ezért az egyén és a társadalom szempontjából egyaránt fontos a munkahelyek számának növelése.

Az MSZP szerint az Új Széchenyi Tervvel csak a korábbi fejlesztéspolitika "fedőlapját" cserélték le, mivel az megőrizte a korábbi programok legfontosabb célkitűzéseit, vagyis a foglalkoztatás bővítését és a versenyképesség javítását - mondta Varju László, a szocialisták fejlesztéspolitikai kabinetvezetője.

Az ellenzéki képviselő szerint az Orbán-kormány gazdaságfejlesztési tervének részleteiből szintén nem derül ki semmi újdonság, ugyanakkor olyan fontos akcióprogramok maradnak ki, mint például a leghátrányosabb helyzetű kistérségek, vagy az óvodák és iskolák felújításának támogatása, illetve a gyermekonkológia fejlesztése.

Varju László emellett bírálta a kabinetet, amiért a magyar vállalkozások a kormányváltás óta nem vehetnek igénybe új fejlesztési forrásokat, akik szerinte az Új Széchenyi Tervből is csak legkorábban az év végén juthatnak pénzhez.
Az LMP úgy látja "egyszerű blöffnek bizonyultak" a kormány korábbi, a gazdaságfejlesztésre és ezen belül a zöld gazdaság fejlesztésére tett ígéretei.
Jávor Benedek ellenzéki politikus azt mondta, hogy az Új Széchenyi Terv semmiféle zöld gazdaságfejlesztési prioritást nem tartalmaz, ehelyett "folytatja azt a kommunikációs offenzívát, amit már megszokhattunk a kormány részéről".

A pályázatok itt tekinthetők meg.

.