Uniós forrásból fejleszti a közösségi közlekedés feltételeit a GYSEV Szombathely-Szentgotthárd között

2010.09.15. 20:55

Több mint 626 millió forintos beruházással, az Európai Unió 532 millió forintos támogatásával fejleszti a közösségi közlekedés feltételeit a GYSEV a Szombathely és Szentgotthárd közötti vasútvonalon - tájékoztatta az MTI-t közleményében a vasúttársaság.

A projekt támogatási szerződését szerdán írták alá Körmenden, ahol Schváb Zoltán, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közlekedési helyettes államtitkára a rendezvényen arra hívta fel a figyelmet, hogy vasútbarát kormányt képviselt az ünnepségen, amely vissza akarja adni a vasúti közlekedésnek azt, amit az elmúlt évek során, hibás döntések alapján elvettek tőle.

Kijelentette: a kormány összhangot kíván teremteni a közösségi közlekedés szereplői között, harmonizálva a térségek ezen szolgáltatásait. Ebben a törekvésben a GYSEV Zrt.-nek kiemelt szerep jut, amelyet a kormány elkötelezett módon kíván erősíteni.
Dávid Ilona, a vasúttársaság elnök-vezérigazgatója azt hangsúlyozta: a többféle közlekedési eszközt és módot kombináló pályázat nemcsak a GYSEV életében jelent mérföldkövet, hanem reményei szerint az érintett kilenc település hétköznapjait is megkönnyíti.

Abban bíznak, hogy az korszerűsítések után az utazóközönség minél nagyobb számban visszatér a vasúthoz, a leginkább környezetkímélő közlekedési formához - hangsúlyozta.

Szándékuk szerint a beruházások végeztével a teljes GYSEV- vonalon a jelenlegi 60-80 kilométerről óránkénti 120 kilométerre emelkedik a pálya sebessége, a menetidő pedig csökken.

A fejlesztésbe bevont települések Szombathely, Egyházasrádóc, Körmend és Körmend-Horvátnádalja, Rátót, Rönök, Balogunyom, Csákánydoroszló, Csörötnek, Szentgotthárd.

A projekt részeként gépkocsiparkolókat, kerékpártárolókat, buszöblöket, buszfordulókat, buszvárókat alakítanak ki a vasútállomások környékén.

A beruházás keretében Körmenden egy olyan intermodális közlekedési csomópontot épül ki, amely magában foglal egy új gyalogos aluljárót, a vasútállomás várótermének felújítását, közös Volán-vasút menetjegypénztárt, közös információs irodát és közös utas-tájékoztatási rendszert, valamint megépül egy új Volán buszpályaudvar is.

Fontos feladatnak tekinti a projekt az egyes állomásokon a lakosság közlekedési eszközeinek elhelyezését arra az időre, amíg az utasok egy másik közlekedési eszközt vesznek igénybe. Ez összhangban van az érintett települések fejlesztési stratégiájával, a Vasi Volán fejlesztési elképzeléseivel és a kormányzati irányelvként megjelölt vasútfejlesztéssel is - ismerteti a közlemény.

.