Magyar Kultúra Napja 2014 Szombathelyen

2014.01.22. 20:50

Szerda este négyen vehettek át kitüntetést. Eláruljuk, hogy kik.

A Magyar Kultúra Napja alkalmából a szerda este Bartók Teremben rendezték meg a szombathelyi díjátadó gálát és ünnepi műsort. Négyen vehettek át kitüntetést.

Csaknem telt ház volt szerda este a Bartók Teremben hét órakor, amikor Erkel Ferenc Ünnepi nyitányával elkezdődött a Magyar Kultúra Napja alkalmából rendezett díjátadó gála. A széksorokban a helyi kulturális és oktatási élet számos meghatározó személyisége helyet foglalt. 

A Magyar Kultúra Napját 1989 óta ünnepeljük január 22-én, annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823-ban e napon fejezte be a Himnusz kéziratát.

A Szombathelyen 2008 óta minden évben megtartott ünnepség alkalmával hagyományosan elismerésben részesülnek azok a szakemberek, akik a város kulturális életében kiemelkedő munkát
végeznek.

"Ez nem piros betűs, de nagyon is jelentős ünnepnap" – mondta ünnepi köszöntőjében Puskás Tivadar, Szombathely polgármestere. "A közösség számára pedig a kultúra erőforrás. Belőle származnak azok az energiák, amelyek egy várost, egy nemzetet fenntartanak, teljesítményre sarkallnak. A magyar kultúra napja tehát egyben az összetartozásunk ünnepe is. A kultúra azonban nemcsak nemzeti identitásunk záloga, hanem egyben gazdaságfejlesztő és társadalomszervező erő is. A kultúra éppen ezért a magyarság fennmaradást jelenti, a kultúra stratégiai ágazat."

magyar kultúra napja szombathely


Egy politikusi beszéd remek alkalom arra, hogy szemügyre vegyük a környezetet. Lám, milyen hasznos dolog a modern technika, nem kell minden rendezvényre külön molinót legyártatni, elég kivetíteni a feliratot. A Magyar Kultúra Napja 2014 fölé egész stílusos ábrát kanyarítottak, ami egyszerre tükröz arisztokrata vonásokat és népies motívumokat.

De vissza a polgármesterhez, aki beszédében visszatekintett az elmúlt év kulturális történéseire:

"Szombathely önkormányzata 2013-ban is sokat tett a kultúránkért. 2013. január elsején a Berzsenyi Könyvtár, valamint a Savaria Múzeum városi fenntartásba kerülésével jelentősen bővült Szombathely kulturális intézményhálózata, az Iseum megnyitotta első állandó kiállítását. A Weöres Sándor Centenárium alkalmából számos programot kínáltak a szombathelyi kulturális intézmények. A színház Weöres Sándor művének bemutatójával és drámapályázattal emlékezett a költő születésének 100. évfordulójára. A Szombathelyi Képtárban kiállítás nyílt. A Berzsenyi Dániel Könyvtár irodalmi konferenciával vett részt a programsorozatban. Újra nagy sikert arattak az Iseumi Szabadtéri Játékok rendezvényei: az Aida, a Jézus Krisztus szupersztár, és a Vásáry 80. A Mesebolt Bábszínházat 2011 után ismét kitüntette a Magyar Bábművészek Szövetsége. 2013-tól az Savaria Filmszínházban minden mozielőadást digitális. Sikeres pályázatot nyújtott be a város az Művelődési és Sportház felújítására, az átépítés idén elkezdődik és 2015-ben befejeződik. Rendeződött az MMIK sorsa is, az ingatlan ingyenesen önkormányzati tulajdonba kerülhet. Változatlanul sikeresek a városi nagyrendezvények: a Savaria Történelmi Karnevál, az Iseumi Szabadtéri Játékok, a Savaria Táncverseny, a Lamantin Jazz Fesztivál, a Szent Márton Hét."


E felsorolás persze impozáns, de nehéz elmenni a polgármester azon hangsúlyos mondata mellett, miszerint Szombathely 2013-ban is "igyekezett megőrizni értékeinket". A kulcsszó itt a megőrizni, és ebben nagyjából benne is van minden, ami az elmúlt évek hivatalosan támogatott kultúráját illetően felidéződik: az alkalomtól függően eltérő mértékben könnyes szemmel múltba révedés kultusza, mintha csak ebből állna az egész.

A díjazottak
A díjazottak


"A kultúra alapvetően közösségi műfaj" – ezt már az első díjazott, Fűzfa Balázs mondta a videóbejátszásban (a kitüntetettekkel-kitüntetettekről a Szombathelyi Televízió készített előzetesen filmetűdöket, ezeket láthattuk a már említett kivetítőn). Fűzfa Balázs arról beszélt, hogy az alkotó emberek úgy alkotnak, hogy azt mások megnézzék, befogadják, és tanáremberként ő is csak azáltal lehet sikeres, ahogyan mondandóját a diákjai a saját mindennapjaikhoz igazítják.
A díjak átadása után a Savaria Szimfonikus Zenekar adott koncertet, Medveczky Ádám vezényletével.

A díjazottak és a hivatalos indoklások

Kiemelkedő Kulturális Munkáért-díj adományozható annak a személynek, aki a kulturális életben több éven át tartó kiemelkedő munkát végzett. A díj kettő fokozatban adományozható. Az I. fokozatot évente egy, a II. fokozatot évente legfeljebb kettő személy kaphatja.

Kiemelkedő Kulturális Munkáért-díj I. fokozat:
Fűzfa Balázs  Nyugat-magyarországi Egyetem docense


Indoklás:
Fűzfa Balázs több tudományos szakmai, valamint kulturális társaság tagja. Folyóiratok főszerkesztője, nemzetközi szakmai kapcsolatai Erdélyhez, Szlovákiához, Burgenlandhoz kötik, ahol rendszeresen tart előadásokat, továbbképzéseket. Vas Megye és Szombathely irodalmi emlékei feltárásának, irodalmi életének aktív szervezője. Irodalom- és élményközpontú, modern pedagógiai munkásságával példaértékű tankönyvet adott közre. Tudományos és szervező munkájával kiemelkedő szerepet játszott a Weöres Sándor Centenáriumi Év előkészítésében.

Fűzfa Balázzsal lapunk a Gazdag Erzsi-emléktábla kapcsán beszélgetett hosszabban.

*****


Kiemelkedő Kulturális Munkáért-díj II. fokozat:
Novák Edina, az AGORA Szombathelyi Kulturális Központ marketingvezetője


Indoklás:
Novák Edina folyamatosan kiváló eredményességgel és magas esztétikai érzékkel közvetíti a kultúrakedvelők felé Szombathely kulturális-közművelődési életét meghatározó információkat. A rendezvények előkészítésében, megvalósításában, utógondozásában munkássága meghatározó. Műsorvezetői teendői emblematikusak. Olyan, a város kulturális életében meghatározó események moderátora volt, mint a Savaria Karnevál, a Magyar Dal Napja, a Szent Márton Ünnep, a Tánc Világnapja a Szentivánéji Vigasságok vagy épp a Magyar Kultúra Napja.

ALON-portré Novák Edináról

*****


Kiemelkedő Kulturális Munkáért-díj II. fokozat:
Vida Gabriella az AGORA Szombathelyi Kulturális Központ munkatársa


Indoklás:
Vida Gabriella folyamatosan magas színvonalon segíti az intézmény titkárságának ügyeit. Kapcsolattartásával segíti az intézmények közötti koordinációt. Precizitásával, elkötelezettségével, munkaköri feladatain túlmenő az  AGORA-t segítő tevékenységével méltán kiérdemli ezt a kitüntetést.

A „Kultúra Támogatásáért-díj” adományozható annak a személynek aki a város kulturális életének fejlődése, egyes kulturális rendezvények, események megrendezése, a kultúra területén tevékenykedő személyek, művészek munkájának segítése lehetővé tétele érdekében kiemelkedő tevékenységével, áldozatvállalásával közmegbecsülésre tett szert. A díjat évente egy személy kaphatja.

*****

Kultúra Támogatásáért-díj
Birkás István, a győrvári Birkás Pálinkafőzde tulajdonosa.

 

Indoklás:
Termékeikkel többször bemutatkoztak  hazai és külföldi kiállításokon melyeken nem csak üzleti lehetőség reményében jelentek meg, hanem pálinkát, mint  a nemzet hungaricumot is igyekeztek megismertetni a fogyasztókkal. Számos szakmai díj tulajdonosa:„Ifjú Gazda”, „Gasztonómiai arany diploma”, „az Év vállalkozója”, Nemzetgazdasági Minisztérium „Magyar Gazdaságért Díja”.

Fontos számára a társadalmi szerepvállalás. Birkás István az elmúlt években több kulturális rendezvény is támogatott, köztük a Magyar Dal Fővárosa rendezvényt, amelynek kiemelt főtámogatója volt.

Lapunk látogatása Birkásék pálinkafőzdéjébe

.