Politológusok szerint a Fidesz-KDNP sikerét vetíthetik előre a vasárnapi önkormányzati választáson a korábbi években mértnél alacsonyabb napközbeni részvételi arányok; a Fidesz szerint a választás eredménye a kormány teljesítményének értékeléséről is szól; az MSZP úgy értékelt, hogy a választók a távolmaradásukkal mondtak véleményt a kormányról; az LMP szerint az alacsony részvétel mindig rossz jel a demokráciának; a Jobbik szerint a kampány lassú, fáradt és csendes volt.
Krekó Péter, a Political Capital elemzője kiemelte: vasárnap az önkormányzati választáson való részvételi arány ,90-es évek óta tartó emelkedő tendenciája fordulhat meg, ami szerinte elsősorban az egyértelmű erőviszonyoknak, vagyis a jobboldal biztos fölényének tudható be.
Filippov Gábor, a Progresszív Intézet elemzője szerint az otthon maradtak legnagyobb részét vélhetően most is a közönyös, illetve apatikus választók adják, de jelentős számban lehetnek közöttük a kiábrándult és motiválatlan baloldali, illetve a pártjukat vesztett liberális szavazók.
Szánthó Miklós, a Nézőpont Intézet elemzője az alacsony fővárosi részvételi adatokat annak tulajdonította, hogy a választók többsége lefutottnak gondolhatta a választást.
Manchin Róbert, a Gallup Intézet európai igazgatója felhívta a figyelmet arra is, hogy az ország legtöbb pontján most kevésbé éles a küzdelem. Példaként említette, hogy a fővárosban sokak számára úgy tűnt, már lejátszott a küzdelem.
Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet szakmai vezetője szerint nem szerencsés, ha a négy vagy nyolc évvel ezelőttivel vetjük össze a részvételi arányokat. Kitért arra, hogy már választásjogi hagyományok is vannak: 1998-ban is magasak voltak az adatok az északkeleti országrészben, és alacsonyak Hajdú-Biharban.
Politológusok szerint a viszonylag nagy számú észak-magyarországi voksok viszont egyértelműen a Jobbiknak kedvezhetnek.
Szijjártó Péter szerint a vasárnapi önkormányzati választás eredménye a kormány teljesítményének értékeléséről is szól. A miniszterelnök szóvivője kifejtette: a választók a szavazatukkal értékelték azokat a lépéseket, amelyeket a kormány tett a nemzeti együttműködés rendszerének felépítése érdekében, értékelték az első gazdasági akcióterv 29 pontját, illetve a gazdaság talpra állításáért tett kormányzati intézkedéseket.
Az MSZP szerint a választók a távolmaradásukkal mondtak véleményt a kormányról a vasárnapi önkormányzati választáson. Török Zsolt szóvivő úgy értékelte, a kormánypártok megfélemlítő politikája és átverései miatt mentek el jóval kevesebben szavazni, mint négy évvel ezelőtt.
Az alacsony választási részvétel mindig rossz jel a demokráciának - mondta az LMP kampányfőnöke. Karácsony Gergely megjegyezte azt is, hogy furcsa módon éppen a legkisebb településeken a legmagasabb a részvétel, pedig a parlamenti választásokon ennek az ellenkezőjét szokták tapasztalni.
Murányi Levente, a Jobbik alelnöke szerint a kampány lassú, fáradt és csendes volt. Bízik abban, hogy pártja az önkormányzati választáson az MSZP előtt végez. A politikus ennél is fontosabbnak tartja, hogy a kormány várható népszerűségvesztésekor az emberek a Jobbik felé forduljanak. Legkésőbb másfél-két év múlva eljön a Jobbik ideje - vélekedett.