Varga Mihály pénzügyminiszter: a kormány tartja a tervezett hiányt és három napig tanácskozik (összefoglaló)

2010.06.05. 14:52

Varga Mihály szerint konszolidált a magyar gazdaság helyzete. A Miniszterelnökség államtitkára szombaton bejelentette: a 2010-es költségvetés több adata nagyságrenddel tér el a valóságtól, ezért, hogy a tervezett 3,8 százalékos hiányt tartani lehessen, azonnali intézkedésekre van szükség.

Varga Mihály, a Miniszterelnökség államtitkára szerint konszolidált a magyar gazdaság helyzete, és a kormány tartani akarja a 3,8 százalékos hiánycélt, de a 2010-es költségvetés több adata nagyságrenddel eltér a valóságtól, ezért azonnali intézkedésekre van szükség. Elemzők úgy vélik, Varga szombati bejelentése megnyugtathatja a piacokat, és megállíthatja a forint gyengülését. Az MSZP szerint kommunikációs trükkről van szó, amellyel megszorításokat készít elő a kormány.

 

    A gazdasági tényfeltáró bizottság részjelentését ismertetve Varga Mihály azt mondta: nem érte őket meglepetés, az előző kormány sokkal rosszabb helyzetet hagyott örökül, mint amit arról kommunikált.

    Leszögezte: a 2010-es költségvetésnek nem sok köze van a valósághoz, a büdzsében számos súlyos valótlanság, trükk szerepel. Ezért - tette hozzá - azonnali, sürgős beavatkozásra van szükség; a hétvégén a kormány rendkívüli ülésen dolgozza ki az akciótervet, hogy az idei évre tervezett 3,8 százalékos hiánycélt tartani lehessen.

    A tényfeltáró bizottság vezetője kiemelte: nem igazak a közlekedési vállalatok kiadásaira, az állami vagyonnal kapcsolatos befizetésekre, az egyedei és normatív támogatások többletfinanszírozására és a kezességérvényesítésére vonatkozó adatok, és nagyságrenddel térnek el a valóságtól a tb-alapokra, az önkormányzatokra, az elkülönített állami pénzalapokra vonatkozó adatok is. A költségvetésben továbbá nem szerepel az egyik nagy áramszolgáltató vállalat felé fennálló tartozás összege, és a Vértesi Erőművel kapcsolatos kötelezettségek sem, a Magyar Fejlesztési Banknál és a Hitelgarancia Rt.-nél pedig 100 milliárd forint nagyságrendű veszteséggel kell számolni, amire nincs fedezet.

    A kialakult helyzetért elsősorban a Gyurcsány- és a Bajnai-kormány tagjait terheli a felelősség - húzta alá Varga Mihály. Úgy fogalmazott: "a Bajnai-kormány, ugyanúgy, mint 2006-ban a Gyurcsány-kormány, hazudott az országnak, és nem mutatta be hitelesen, tételesen az ország valós állapotát, ezzel megtévesztette az állampolgárokat".

    Oszkó Péter volt pénzügyminiszter visszautasította az államtitkárnak azt a kijelentését, hogy a 2010-es költségvetésben több adat nagyságrenddel tér el a valóságtól, azaz nem igaz a büdzsé több tétele. Oszkó Péter hangsúlyozta, hogy a költségvetés egyenlegét érintő kockázatokról részletesen beszámolt, azok kezelésének módját is a legtöbb esetben kidolgozta az előző kormány. A költségvetésben elkülönített tartalékok erre elegendőek is - tette hozzá.

    Oszkó Péter szerint ugyanakkor öröm látni, hogy az új kormány belátó módon hajlandó folytatni az előző kormány stabilizációs pénzügypolitikáját, fenn kívánja tartani az elért egyensúlyt.

    Varga Mihály bejelentésére reagálva Lendvai Ildikó, az MSZP elnöke közölte: a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára kénytelen volt visszavonulót fújni, és mindent visszavonni, amit eddig a kormánypárt állított vagy ígért, a Fidesz ezzel megbukott hitelességből. Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője szerint kommunikációs trükkről van szó, amikor a Fidesz a gazdaság állapotáról beszél: mindent a Gyurcsány- és a Bajnai-kormányra próbálnak ráfogni, és előkészítik az újabb megszorításokat.

    Szakértők szerint megnyugtathatja a piacokat, és megállíthatja a forint gyengülését, hogy Varga Mihály bejelentése szerint a kormány tartani akarja a 3,8 százalékos hiánycélt. Magyar elemzők úgy vélik, pozitív üzenet, hogy a kormány tartani akarja a hiánycélt, de a bizalom teljes helyreállításához részletes, és a piacok számára hiteles tervre van szükség.

    Londoni elemzők az utóbbi napok kormányzati kommunikációja mögött a kampányígéretek és a lehetőségek közötti különbség elmagyarázásának szándékát sejtik. Az Eurasia Group nevű vezető londoni gazdasági-politikai kockázatelemző és tanácsadó csoport szombati elemzése szerint például a hét utolsó két kereskedési napjának fejleményei nyomán a kormánynak "rá kellett ébrednie", hogy sem a piac, sem az Európai Unió, sem a Nemzetközi Valutaalap (IMF) "nem fogja eltűrni a fegyelem hiányát".

    Az elemzés szerint a politikusok "kissé túl messzire mentek az átpolitizált nyilatkozatokkal", és valós az a veszély, hogy - bármennyire kiegyensúlyozott nyilatkozatok hangozzanak is el következő napokban - az elszenvedett hitelességvesztés miatt a piacon "senki nem fog nekik hinni".

    A JP Morgan ugyancsak szombati elemzése és előrejelzése szerint a Magyarországgal kapcsolatos hírek a következő napokban még jórészt negatívak lesznek, de a kormány által esetleg bejelentendő, akár "nem szokványos" stabilizációs intézkedések lehetővé tehetik a tárgyalások folytatását a valutaalappal és az EU-val. A JP Morgan várakozása szerint Magyarország az ősszel új megállapodásra juthat az IMF-fel és az unióval.

    Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi biztosa szerint túlzás a magyar államcsőd lehetőségéről beszélni. "Teljes a bizalmam abban, hogy Magyarország folytatja a fenntartható növekedés útját, amelyre már rá is lépett" - fogalmazott Olli Rehn.

A brüsszeli bizottság tagja felhívta a figyelmet arra, hogy az olyan félrevezető kommentárok, amilyenek az elmúlt két napban elhangzottak, kedvezőtlen piaci reakciókat válthatnak ki akkor is, ha a gazdasági-pénzügyi alapok szilárdak.

    Csaba László közgazdász professzor a hitelesség helyreállításának első állomásaként értékelte Varga Mihály szombati tájékozatóját. Az akadémikus elmondta: az államtitkár az új kormány hiteleségét visszaállító "mentőhadműveletet indított el ", és ha a háromnapos kormányülés után, a 3,8 százalékos hiánycél tartásának részleteivel egyetért a piac, akkor van lehetőség a hitelesség további erősítésére.

 

.