Április 26-án Csákánydoroszlón, a közbiztonsági nap keretében megalakult a Nyugat-Dunántúl első önkéntes települési mentőcsoportja. A mentőcsoport tagjai esküt tettek településük védelmére, és látványos gyakorlaton bizonyították felkészültségüket - közölte e Vas megyeikatasztrófavédelem.
Közbiztonsági napot tartottak április 26-án Csákánydoroszlón, melyen a mentőszolgálat és a rendőrség bemutatója mellett a tűzoltótechnikai eszközöket is megtekinthették az érdeklődők. A kedvező időjárás és a látványos programok sok érdeklődőt vonzottak.
A gyermekek megismerkedhettek a mentőautó és a tűzoltóautó felszereléseivel, a rendőrség drogtotóval és fegyverbemutatóval készült a rendezvényre, a legkisebbeket pedig a Vas Megyei Tűzmegelőzési Bizottság sátra várta, különböző foglalkoztató programokkal. A közbiztonsági nap keretében került sor a település mentőcsoportjának ünnepélyes eskütételére és rendszerbeállító gyakorlatára is.
A csákánydoroszlói lakosokból, önkéntes jelentkezés alapján szerveződött mentőcsoport ünnepélyes eskütételén a település első embere, a járási védelmi bizottság elnöke, valamint a Körmendi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság parancsnoka mondott köszöntő beszédet. Az ünnepi felszólalásokat a Himnusz hangjai követték, majd az ötven tettrekész önkéntes elmöndta az eskü szövegét, vállalva ezzel, hogy minden erejüket és tudásukat latba vetve sietnek a falu védelmére, ha a szükség úgy hozza. Az ünnepséget a helyi általános iskolások színvonalas, zenés műsora zárta.
Az eskütétel után a mentőcsoport gyakorlaton bizonyította, hogy tagjai rendelkeznek azokkal az ismeretekkel, melyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy ellássák a feladatot, amire felesküdtek: otthonaik védelmét a természeti katasztrófákkal szemben.
Három helyszínen, három különböző szituációs feladatot kellett megoldani a mentőcsoportnak. Elsőként megelőző jelleggel kellett védművet építeni a Dózsa-ligetben, ahol a több napos esőzés következtében fel kellett készülni, hogy a Rába vízgyűjtő területéről lezúduló nagy mennyiségű víz elönti az alacsonyan fekvő lakóházakat.
Másodikként szintén a víz adott feladatot a mentőcsoportnak, ezúttal az esővíz. A hirtelen lehullott eső megrongált egy épületet, a ház egyik fala veszélyessé vált. A mentőcsoportnak a házfal ideiglenes megerősítését kellett végrehajtania. Eközben megérkezett a várt árhullám. A Dózsa-ligetben több családi ház veszélybe került, és lakóik elhagyták az otthonukat. Húsz lakó azonban nem tudta ideiglenesen megoldani szállását, ezért a mentőcsoport tagjai megszervezték a kitelepítésüket, és ideiglenes befogadóhelyet alakítottak ki számukra a helyi általános iskolában.
A Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság minden szükséges erőt és eszközt biztosít egy esetleges árvízi védekezéshez, de ettől a naptól kezdve a településen megalakult egy olyan mentőcsoport, melynek tagjai saját javaik védelmében, a szükséges szaktudás birtokában hatékonyan kezdhetik meg az árral szembeni elsődleges védekezési munkákat.