Zalaegerszegen politikai konszenzus van a Szombathellyel történő gazdasági együttműködés ügyében

2010.12.23. 15:29

Közös nyilatkozatot fogadtak el az összefogásról a város érdekében az októberi önkormányzati választáson részt vevő pártok, szervezetek Zalaegerszegen; a Jobbik távol maradt a szerdai ünnepélyes aláírástól, bár az alapcélokkal egyetért.

A Közösen Zalaegerszegért címet viselő nyilatkozatról Gyutai Csaba (Fidesz-KDNP) polgármester kifejtette: akár országosan is példaértékűvé válhat a kezdeményezés, amelyet egy kivétellel minden olyan párt és szervezet vezetője aláírt, amely részt vett az októberi önkormányzati választáson.

A nyilatkozatot a Fidesz-KDNP, az MSZP, az Együtt Zalaegerszegért Egyesület (EZE) és a közgyűlésen kívüli Lehet Más a Politika helyi vezetői írták alá.

A polgármester elmondta: a Jobbik mindvégig részt vett a dokumentumról szóló tárgyalásokon, de végül közölték, hogy az alapcélokkal ugyan egyetértenek, de az aláírással szerintük ellenzéki jogaikat korlátoznák.

Az összefogást kezdeményező Gyutai Csaba elmondta: bár bizonyos ügyekben a közéleti szereplők esetleg egymástól eltérően gondolkodnak, a legfontosabb stratégiai célok azonosak. Ezért is foglalták írásba a városfejlesztési törekvéseket, amelyek között szerepel a város megközelíthetőségének javítása, a Szombathely-Nagykanizsa-Zalaegerszeg gazdasági tengely létrehozása és az M9-es út megépítésének előmozdítása.

Támogatják egy térségi munkahelyteremtő, gazdaságfejlesztő program országos elfogadtatását, a zalaegerszegi Deák Ferenc Gazdaságélénkítő Program révén a kapcsolódást az új Széchenyi-terv lehetőségeihez. A város út- és közműfejlesztését, az ökováros programját, valamint a helyi szakképzés reformját ugyancsak minden aláíró közös célként fogalmazta meg.

Kiss Ferenc, az MSZP frakcióvezetője a sajtótájékoztatón kifejtette: a város és a városban élők érdekeit kell képviselniük közgyűlési tagként, és ebben a nyilatkozatban ez megjelenik, ezért tudják támogatni. A stratégiai célok közösek, még ha az oda vezető utat esetleg másképp is gondolják - tette hozzá.

Tóth László, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője arról beszélt, hogy a pártok, szervezetek választási programjai szinte ugyanazokat a célokat fogalmazták meg. A "részletkérdésekben voltak, vannak és lesznek is viták", de nem arról kell vitázni, hogy miért nem lehet megvalósítani az elképzeléseket.

Kocsis Gyula, az EZE elnöke azt mondta: egyesületi tagjaik általánosságban egyetértenek a dokumentum megfogalmazásaival, és részt kívánnak venni a város gyarapítását szolgáló célok megvalósításában.

Paksy Zoltán, az LMP választmányi tagja elmondta, hogy fenntartásokkal támogatják a nyilatkozatot, de nem a célok és elvek miatt fogalmazták meg aggályaikat. Fenntartásaik inkább a jövőbeni megvalósításról szólnak, mert szeretnék, ha a közpénzek elköltése átlátható lenne, továbbá nem ismertek az új Széchenyi-terv és így a helyi gazdaságélénkítő program vagy az ökováros megvalósíthatóságának részletei.

A Jobbik zalaegerszegi szervezete szerdán az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, a párt kedvezőnek tartja, hogy a várost vezető Fidesz-KDNP szövetség mások véleményét meghallgatva kíván a város érdekében tevékenykedni. A Jobbik jó szándékkal áll minden olyan elképzelés, döntés mellé, amely a város és a zalaegerszegiek érdekében történik, "de mivel az ördög a részletekben rejlik, egy-egy ügy mellett csak annak teljes ismeretében tudunk kiállni" - közölte Pete Róbert zalaegerszegi pártelnök.

A zalaegerszegi közgyűlésben az októberi választások eredményeként a Fidesz-KDNP jelöltjei 12 helyet szereztek, az MSZP és a Jobbik két-két mandátumot nyert, az EZE pedig egy helyet foglalhatott el.
 

.