Bildein: Családi és osztálykirándulások ideális színhelye

2012.09.19. 16:35

Kultúra és történelem, remek kirándulási lehetőség, egyben alkalom saját határaink megismerésére – mindezt megtaláljuk Beleden (Bildein, Ausztria), a „határok nélküli faluban”.

 A szombathelyi származású Pittmann Zsófi kiállításával és Paul Gulda koncertjével startolt múlt vasárnap az Exit Exile kultúrprojekt Beleden. A programsorozat szeptember 21-én, pénteken folytatódik: este 7 órától Bartholomäus Traubeck performanszát követően Jónás Tamás és a műveit németre fordító Clemens Prinz, valamint Clemens Berger olvasnak fel alkotásaikból, majd szombat délután a perkás Skultéty Rita ad két igazán ütős mikrokoncertet. A Lendl Cukrászdában 15 órakor kezdődik, ez teljesen nyilvános, majd 17 órától a Reiffenstein családnál jön a folytatás, hozzájuk a korlátozott férőhelyek miatt célszerű előzetesen jelezni a részvételi szándékot (tel.: +43 664 534 1752). A Pittmann-tárlat a Médiatékában szeptember 22-ig látható. Az Exit Exile projektről itt írtunk részletesen.
 
Bildein nem csak most, az Exit Exile alatt izgalmas kirándulási célpont. Itt található a Határélmény-park, amely egy igazi határélményeket kínáló tanösvény. Beled, a „határok nélküli falu” apró település az osztrák-magyar határon, Szombathelytől 20 kilométerre, Pornóapáti és Szentpéterfa között. A Határélmény-parkot (Grenzerfahrungsweg) egy évvel ezelőtt adták át. Az öt kilométeres, gyalog vagy kerékpáron bejárható tanösvény a falu közepéről indul, és végül ide tér vissza.
 
Labirintus
 
A temetővel szemközti labirintus, amely az élet ősi szimbóluma, a projektgazda Andreas Lehner szavaival, „a gyerekek számára játszótér, a fiatalok élvezik, mert elbújhatnak bent csókolózni, az idősek meg önmagukon végezhetnek Alzheimer-tesztet, hogy tudniillik megtalálják-e a kijáratot vagy sem...”
 
Bildein bunker
 
Innét 300 méterre található egy légvédelmi bunker és egy lövészárok. A II. világháború előtt nem volt különösebben érdekes, pontosan hol húzódik a határ, a náci hadállások kiépítésével vált fontossá. Ez a szakasz is része volt a Szlovákiától Triesztig húzódó Südostwallnak, a Délkeleti Falnak, amelynek megépítésén Burgenlandban százezren dolgoztak. 1944 őszén ötvenezer magyar zsidót hoztak munkaszolgálatra, közülük mindössze tizenötezren élték túl a megpróbáltatásokat.
 
A betonbunker a RAD-tábor (RAD = Reichsarbeitsdienst, birodalmi munkaszolgálat) mellé épült. A táborban azokat a fiatal nőket szállásolták el, akiket hat-hét hónapos szolgálatra rendeltek ki a földekre, míg a férfiak harcoltak. Az akadálymentesített bunker belül is látogatható, itt egy videót láthatunk, amelyben túlélők beszélnek II. világháborús emlékeikről, és hamarosan érkezik a faluba egy T-34-es tank is, amelyet itt, a bunker mellett fognak kiállítani.
 
 Úszóhíd
 
Az út mentén pihenőhelyeket alakítottak ki, és információs táblák mesélnek el egy-egy történetet, gondolatsort. Ezek mind a határ témaköréhez kapcsolódnak, legyen az akár egy határkőről szóló legenda, a trianoni idők, vagy valamilyen filozófiai megközelítés, olyan témákat érintve, mint a másság, a globalizáció vagy a migráció.
 
A Pinka-parton további megállóhelyek következnek: rövidesen elérünk a patak fölé nyúló meditációs stéghez, amely fából készült, de a legelső része üveg, a padlózata is. Itt állva olyan érzés fogja el az embert, mintha a víz felett lebegne. Az államhatár közvetlen közelébe telepítették az osztrák hadsereg őrtornyát. Mellette híd ível át a Pinkán – ha az egyik oldalon hajolunk a víz fölé, Ausztriában vagyunk, ha a másikon, már Magyarországon...
 
Bildein őrtorony
 
Visszafordulva Beled irányába, immár a túlparton haladva útközben találjuk Reinhardt Gombots szobrát. A Meliorációs kő a táj arculatát meghatározó művi és természetes határvonalakat idézi meg. A Pinka-menti szakasz utolsó állomása a vasfüggöny-rekonstrukció egy mafival, azaz magasfigyelővel, majd a faluba visszatérve megérkezünk a„határok nélküli játszótérhez” és a kis tóra épített úszóhídhoz.
 
Az úszóhíd különlegessége, hogy a közepén egy kötélrács található. Ha diákcsoport érkezik, és jó az idő, egyszerűen ledobják cipőiket, és együtt tapicskolnak végig, hiszen besüllyed a súlyuk alatt… Ha valaki száraz lábbal szeretne átkelni, megteheti, hiszen egy ember alatt még fennmarad a szerkezet. A tavat számtalan olyan állatfaj népesíti be, amelyek maguk is „határesetek”, egyaránt otthonosan mozognak vízben és szárazon, vagy épp a levegőben. A tó mellé épített mászóhálórendszer a gyerekek, fiatalok kedvence.
 
Info-vonal: +43 3323 21999 (magyar nyelven is)
 

ALON-galéria Bildeinről

.