A KLIK az új szombathelyi katolikus iskoláról

2014.08.12. 18:47

Fodor István, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK) Szombathelyi Tankerületének vezetője válaszolt kérdéseinkre.

Új egyházi iskola alapkövét tették le Szombathelyen, amiben jövő szeptembertől a Brenner iskola diákjai tanulhatnak majd – számolt be róla lapunk tegnap. Cikkünk végén azt írtuk, hogy az esemény apropóján kérdésekkel fordultunk Fodor Istvánhoz, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK) Szombathelyi Tankerületének vezetőjéhez.

Kíváncsiak voltunk arra, hogy a megyeszékhely oktatási intézményrendszerét miképp befolyásolja az új óvoda és iskola működése, tekintettel a folyamatosan csökkenő gyermeklétszámra, illetve az új intézmény hatására változik-e Szombathely oktatási koncepciója?

A válaszokat ma elekronikus levél formájában megkaptuk.

Fodor István ebben hangsúlyozza, a beruházás valójában nem új iskolát jelent, hisz a Brenner János Óvoda, Általános Iskola, Középiskola és Kollégium eddig is működött szombathelyi intézményként. Így változásról csak a felmenő rendszerben belépő gimnáziumi osztály kapcsán lehet beszélni.

A KLIK az új szombathelyi katolikus iskoláról

Az új iskola látványterve (forrás: Martinus.hu)

Az építkezés – mint ahogy az a sajtóban is megjelent – a megfelelő tárgyi feltételek megteremtése miatt indokolt.

A csökkenő gyermeklétszámmal kapcsolatos híradások általánosságban véve igazak – folytatta a tankerületi igazgató –, de a beiskolázást érintő jogszabályok változása és a beiskolázási körzethatárok változása helyben erősen befolyásolhatja egy adott iskolában megjelenő létszámot. A példa kedvéért: tavaly csak Szombathely általános iskoláiban öt első osztállyal több indult, mint az előző évben.

Fodor Istvántól adatokat kértünk a szombathelyi általános és középiskolák kihasználtságáról, öt évre visszamenőleg.

Egy ilyen kimutatás iskolatípusonkénti bontásban komolyabb tanulmány lehetne, melyhez egyéb hatásokat is figyelembe kell venni, többek között a beiskolázási körzethatárokat, a bejárók számát, a közlekedési lehetőségeket, a kollégiumok kihasználtságát, a szakképzési szerkezet változását. Ezek ismerete nélkül néhány kiragadott adat megtévesztő lehet. „Mivel nyári szabadságolások miatt viszonylag kis létszámmal dolgozunk a tanév előkészítésén, most ilyen szintű összefüggéseket tartalmazó anyagot nem tudok Önnek küldeni”. Ám ha lesz rá igény, akkor a későbbiekben, például szeptember második felében tájékoztatják a sajtó képviselőit a beiskolázás tapasztalatairól – tájékoztatott az igazgató.

A tankerület vezetője hozzátette: a részletek ismertetése nélkül elmondható, hogy az elmúlt másfél évben, mióta a KLIK az intézmények fenntartója, Vas megyében az általános és a középiskolai osztályok száma is az előző évekhez hasonlóan alakult, nem kellett csökkenteni a képzési kapacitásokat, nem került sor pedagógusok elbocsátására. Az elmúlt öt évben csak a Szent-Györgyi Albert Középiskolát zárták be, azt is az önkormányzati fenntartás idején.

.