Átadták a Markusovszky kórház új belgyógyászati tömbjét

2015.03.05. 14:24

A 6,3 milliárd forintos épületet Balog Zoltán miniszter adta át.

Az elmúlt öt évben négyszázmilliárd forint jutott az egészségügy megújítására, elsősorban a kórházak fejlesztésére - mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, amikor Hende Csaba honvédelmi miniszter társaságában átadta a szombathelyi Markusovszky kórház új belgyógyászati épülettömbjét csütörtökön.

Balog Zoltán közölte: alig van olyan kórház az országban, ahol ne lett volna vagy ne zajlana jelenleg is valamilyen fejlesztés, az elmúlt években háromszáz fejlesztési programot finanszíroztak uniós és hazai forrásokból.

Hangsúlyozta: a szombathelyi Markusovszky kórházban országosan is kiemelkedő, hatmilliárd forintot is meghaladó fejlesztés valósult meg, amelynek eredményeként a korszerűtlen, több pavilonból álló kórházi infrastruktúrát sikerült a 21. század követelményeit teljesítő épületegyüttessel kiváltani.

 A miniszter szerint fontos ugyan az infrastruktúra fejlesztése, de ennél is fontosabb az elhivatottság és az európai szintű szaktudás, amelyet a magyar orvosok és egészségügyi dolgozók képesek nyújtani. Ezért fontos, hogy az orvosaink itt maradjanak, vagy ha elmentek, szívesen visszajöjjenek - mondta.

Felsorolása szerint a rezidens támogatási program segítségével 1700 fiatal orvost és gyógyszerészt sikerült az elmúlt években itthon tartani, az ösztöndíjrendszerre csaknem hárommilliárd forintot biztosítottak, 2015-től pedig minden, az államilag támogatott szakképzésbe belépő szakorvosjelölt számára lehetőség nyílik a havi százezer forint jelentő Markusovszky-ösztöndíj elérésére.

Hozzáfűzte: több lépcsőben emelték az elmúlt években a 95 ezer orvosnak és ápolónak a fizetését, amire összesen 76 milliárd forintot fordítottak, a bruttó keresetemelkedés 27 százalékos volt.

Szólt arról is, hogy a kormány tovább kívánja emelni az egészségügyben a béreket, de folytatják a háziorvosi szolgálat megerősítését is, hiszen az a cél, hogy minél hamarabb gyógyuljanak meg az emberek, és lehetőség szerint ne szoruljanak hosszabb kórházi ellátásra.

Hende Csaba, aki a térség fideszes országgyűlési képviselője, a kormányzatnak az anyagi támogatásért, az építőknek a munkájukért, a kórház dolgozóinak pedig kitartó áldozatkészségükért mondott köszönetet.

Örömét fejezte ki azért, hogy a térségben olyan nagy fejlesztések valósulhatnak meg, mint az M86-os autóút és a szombathelyi Haladás sportkomplexum építése, amelyek sorába tartozik a kórház fejlesztése is.

Nagy Lajos, a Markusovszky kórház főigazgatója az avatóünnepségen a volt belgyógyászat "kékcsempés" épületére emlékezett vissza, ahol az évtizedek során egyre korszerűbb eszközökkel folyhatott a gyógyító munka, de ezt nem tudták követni az épület által nyújtható hotelszolgáltatások.

A hatágyas, rosszul szigetelt, nehezen kifűthető kórtermek helyett azonban rövidesen két- és háromágyas, külön fürdőszobákkal ellátott, korszerűen felszerelt szobákba költözhetnek be a betegek.

A régihez képest kétszer akkora alapterületű, hatszintes épületben kapnak helyet a kardiológiai, a gasztroenterológiai, a reumatológiai, a bőrgyógyászati, az infektológiai és a neurológiai osztályok, az épület földszintjén pedig az osztályok szakambulanciái működnek majd.


Miniszterek maguk között

Szombathelyen ritkán járunk olyan eseményre, amelyen két miniszter is részt vesz. Ez most olyan volt. Hende Csaba Balog Zoltánt „Szombathely nagy támogatójá”-nak nevezte, ez utóbbi viszont Hende lobbitevékenységét dicsérte, mondván, a honvédelmi miniszter rendszeresen kopogtat nála a kórházak, a felsőoktatás, a sportberuházások és a Szent Márton-év fejlesztései ügyében. Igaz más szavakkal, de mindkét miniszter megemlítette ama gyakorlatot, hogy a rosszul gazdálkodó, „fülig eladósodott” kórházakat mindig kisegíti a bajból a kormány, a jóknak – mint például a Markusovszky – meg csak megveregetik a vállát. Mindkét miniszter szerint meg kellene változtatni ezt a gyakorlatot. (J.A.)

j

Egyházi humor

Valószínűleg kevés híradásban lesz benne, hogy a tömb bejáratánál tartott átadóünnepség egy órán keresztül tartott a metsző tél végi hidegben. Mielőtt a történelmi egyházak képviselői megáldották volna az épületet, a beszédet mondtak. Gregerssen-Labossa György evangélikus lelkész azzal kezdte mondókáját, hogy a tervezettnél rövidebben beszél, nehogy a jelenlevők a felavatandó épületben kössenek ki. (J. A.)

Nincs még vége

Nagy Lajos főigazgató közölte: az új tömbben már nem az orvosnak lesznek betegei, hanem – az osztályok együttműködésének is köszönhetően – a betegnek lesznek orvosai. A költözés egyébként már megkezdődött. Az első emeletre már beköltözött az általános belgyógyászati osztály, és mivel a tapasztalatok kedvezőek, a következő hetekben sorra költöznek a többi osztályok is. A főigazgató a kórház vezetése nevében megígérte: az elkövetkezendő években megkeresik a forrást, amivel a régi épületekeben maradt osztályok helyzete is kezelhető lesz. (J. A.)

Mi adtak most át?

A 6,3 milliárd forintba került új szombathelyi belgyógyászati tömb a régi kékcsempés épület helyén áll, de annál háromszor nagyobb: 12 ezer négyzetméter. 358 fekvőbeteg befogadására szolgál. Egy, két- és háromágyas szobák vannak benne, melyekhez saját mosdó is tartozik. A részletekről – és az ideköltöző osztályunkról - korábbi cikkünkben már írtunk. (J. A.)

.