Megalakult a szombathelyi közgyűlés (részletes)

2010.10.14. 23:38

A Fidesznek is csak három alpolgármesterrel sikerült megoldania a városvezetést. A bizottsági helyek körül közelharc tört ki. Képgaléria.

Alakuló közgyűlés

A Fidesznek is csak három alpolgármesterrel sikerült megoldania a városvezetést. A bizottsági helyek körül közelharc tört ki. Képgaléria.

A megválasztott szocialista képviselők nélkül alakult meg csütörtökön Szombathely közgyűlése. A Fidesznek is csak három alpolgármesterrel sikerült megoldania a városvezetést, melyet két tanácsnok is erősít. A bizottsági helyek körül közelharc tört ki. (A részletekkel és a képgalériával később jövünk.)

Képgaléria: szentmise a székesegyházban, alakuló ülés a városháza előtt és a díszteremben

A megyei jogú városban az önkormányzati választásokat nagy fölénnyel a Fidesz-KDNP nyerte, polgármesternek pedig szintén a pártszövetség jelöltjét, Puskás Tivadart választották meg.

Alakuló közgyűlés

A közgyűlési többség javaslatára a választások eredményét csütörtökön a városháza előtt felállított színpadon hirdette ki a helyi választási bizottság elnöke; a polgármester és a megjelent képviselők is a nyilvánosságnak ezt a módját választva tették le esküjüket.

Villám magánshow-ja és egyéb szabadtéri apróságok

Az alakuló közgyűlés lényegtelen, de vizuálisan jól megfogható eleme volt, mikor Erdélyi „Villám” László, a város jellegzetes figurája egy magyar zászlóval egyre beljebb araszolt a színpad elé, amely előtt - a kamerák miatt – nagy, üres tér volt. Végül sikerült egyedül uralnia az egész teret, és a hallgatóság élénk figyelmét. Polgárőrök próbálták kitessékelni a helyszínről, de Villám ellenállt. Így egy jó darabig hagyták az egészet, majd Marton Zsolt lejött a színpadról, és békésen elvezette a tiltakozás eme szokatlan formáját választó figurát, aki aztán - dolgavégezetten - el is kerekezett valamerre. Néhány óra múlva Marton Zsolt szociális ügyekért is felelős alpolgármester lett.

A szabadtéri ünnepség alatt az egyik reflektor üvege kiesett, majd hatalmas csörömpöléssel szilánkokra törött a betonon. Nem sokon múlt, hogy nem esett az ünneplők fejére.

Ami magát az ünnepséget illeti, jellegzetesen fideszes, pátoszba hajló hangokat ütött meg, de összességében vállalható volt. Esete hét órakor még kellemes őszi időnek örültünk, de a sötéttel eljött a hűvös is. Még szerencse, hogy nem decemberben voltak a választások. (J. A.)
 

Az MSZP-SZTKE frakciójának öt tagja viszont előre bejelentette: tiltakoznak a szerintük "színpadias" körülmények ellen, ezért a városháza nagytermében várakoztak.

Közgyűlés

A Jobbik és az LMP egy-egy mandátumot szerzett képviselője ott állt a színpadon és átvette mandátumát, az MSZP-SZTKE öt jelöltjét azonban hiába szólította a választási bizottság elnöke. A háromszáz fős hallgatóság soraiból, a távol maradó képviselők nevének elhangzása után többen felmorajlottak és a "hol vannak?" kérdést kiabáltak.

A polgármesteri eskü letétele után Puskás Tivadar azt emelte ki beszédében, hogy a képviselőknek minden igyekezetükkel Szombathelyért, valamennyiük közös jövőjéért kell dolgozniuk.

Véleménye szerint nehéz helyzetben veszik át a város vezetését, ennek fő okaként pedig a település eladósodását jelölte meg.

Az alakuló ülés rövid szünet után már a városháza nagytermében folytatódott, melyen az addig távolmaradásukkal tiltakozó képviselők is részt vettek.

Közygűlés

Puskás Tivadar a közgyűlésen bejelentette: az ülés végén lehetőséget kíván adni a képviselői eskü letételére azok számára is, akik az ülés elején, "talán mert elkéstek", azt nem tették meg.

Czeglédy Csaba, az MSZP-SZTKE frakcióvezetője elmondta: azzal még egyetértettek volna, hogy a polgármester ünnepélyes keretek között iktassák be tisztségébe, azzal viszont nem tudtak azonosulni, hogy a képviselők "az utcán" tegyenek esküt és vegyék át mandátumukat.

Puskás Tivadar válaszában azt hangsúlyozta: a szombathelyiek előtt kívántak tisztelegni azzal, hogy előttük, az ő közreműködésükkel tették le esküjüket, mellyel szavai szerint azt is hangsúlyozták, hogy a képviselőknek mindig szembe kell nézniük a választókkal.
 


Józing Antal:

Az új városvezetőség: polgármester és a 3 +2

Négy évvel ezelőtt a Fidesz nagy elánnal tiltakozott a három polgármester intézménye ellen, mondván a leosztásnak csak hatalomtechnikai szerepe van. Ugyanakkor az új, jóval kisebb létszámú. immáron jobboldali közgyűlés ugyancsak három alpolgármesterrel vág neki az elkövetkezendő négy évnek. Puskás Tivadar polgármester azzal indokolta a struktúrát, hogy a feladatok nem csökkentek.

 

A csütörtökön este – biztos többséggel - megválasztott három alpolgármester és hatáskörük:

Lazáry Viktor: a stratégiai városfejlesztésért, sportért, kultúráért és az informatikáért felelős alpolgármester.
Marton Zsolt: a városüzemeltetésért, a vagyongazdálkodásért, oktatásért és a szociális ügyekért felelős alpolgármester.
Molnár Miklós: a város pénzügyeiért, a költségvetésért, a gazdaság-fejlesztéséért felelős alpolgármester

A közgyűlés megtartotta a tanácsnoki rendszert is. A két tanácsnok:

Dr. Takátsné Dr. Tenki Mária: A kulturális, társadalmi és külkapcsolatokkal kapcsolatos önkormányzati feladatkörök ellátására megválasztott tanácsnok.

Szakály Gábor: Az önkormányzati feladatok hatékony ellátására, a beruházásokkal, vagyongazdálkodásokkal kapcsolatos feladatkörök ellátására megválasztott koordinációs tanácsnok.

Az új polgármester

Puskás Tivadar az ülés végén köszöni a hivatali dolgozóknak és egyben örömének ad hangot, hogy nagyobb zűrök nélkül sikerült levezetnie az első ülést. Ha úgy vesszük, az igaz. Puskás hullámzó teljesítménnyel és váltakozó stílussal tudja le az estét. Néha egész ügyesen riposztozik, máskor mulatságosan tapogatózik, mit is kell csinálnia, néha meg sorozatosan ejt méretes és bosszantó bakikat. „Nagyon darabos” – mondom az egyik Fidesz-képviselőnek a folyosón a számtalan szünet egyikében. „Majd belejön” – így a válasz. Az viszont tisztán látszik, hogy egy önkormányzati ülés más stílust kíván, mint a parlamenti. Mint amikor valaki Mercedes után egy cross motorra ül az ember. Kevesebb a lóerő, kisebb a sebesség, ugyanakkor minden másodpercért meg kell küzdeni, hogy a mostoha és csapdákkal teli terepen le vessen a fürge, vad, zabolátlan járgány. Nem könnyű műfaj, erőt, ügyességet és koncentrációt igényel.

Hogy mennyire jön majd bele a dolgokba Puskás Tivadar, azt még nem tudjuk, az viszont biztos, hogy önmaga számára is magasra helyezte a lécet azzal, hogy beszédeiben folyamatosan a politikusok példamutatásának a fontosságát hangsúlyozza. Az új polgármester erre valóban jól ráérzett, hiszen a választóknak egyik legnagyobb gondja éppen ezt a korábbi garnitúrával éppen az volt, hogy ettől a példamutatástól álltak jókora távolságra. Ugyanakkor nem lesz könnyű nagy hirtelen itt megváltoztatni mindent.

Bizottságok körüli kézitusa

Ahogy négy évvel ezelőtt, úgy most is egymásnak feszültek a politikai ellenfelek és az indulatok a bizottsági helyek ügyében. A jobboldal szerint korrekt, a választási eredmények szerinti elosztás történt, ráadásul – szimbolikusan és valóságosan is – a szocialistáknak ajánlották fel a közbeszerzési bizottság vezetését. Czeglédy Csaba viszont „döbbenetesnek” és „elfogadhatatlannak” találta mind a felkínált bizottsági helyek számát, mind azt, hogy a Fidesz nem vette figyelembe javaslataikat.

Így aztán hiába jelenti ki Szakály Gábor Fidesz-frakcióvezető, hogy változik a közgyűlés stílusa, meglehetősen hamar visszacseppenünk az előző közgyűlés dagonyás stílusához. Miután – az alakuló ünnepség tiszteletére - jóízűeket beszólnak egymásnak a képviselők, tartunk néhány szünetet, a politikusok egyeztetnek valami különteremben, mi meg megkóstoljuk a folyosói automata kávéját (elmegy), hogy kiderüljön, mindez meglehetősen felesleges. A szocialisták nem fogadják el a bizottsági helyeket (de bejárnak majd az ülésekre), így a Fidesz – a működőképesség miatt – saját embereivel, illetve Balassa Péterrel (Jobbik) ideiglenesen feltöltik azokat.

A bizottságok száma egyébként kilencre csökkent, és a struktúrájuk is megváltozott. Majd később visszatérünk rájuk.

Csendes újoncok

Az alakuló közgyűlés érdekessége, hogy csak nagyon kevesen szólalnak meg. Igaz, ők sokat beszélnek. Mindenesetre egyik közgyűlési újonc sem mond semmit az esküjén kívül, ami különösen az újonnan bekerült pártok (Jobbik, LMP) esetén volt feltűnő. Igaz, így is elég hosszú az este.

Sikerül-e túllépni önmagunkat?

Amikor este negyed tizenegykor – hatalmas üresjáratok, értelmetlen, meddő és kicsinyes viták után - végre véget ér az ülés és biciklimet keresem az időközben kiürült szombathelyi Fő téren, az jut eszembe, hogy az igazi kérdés az, hogy át tudjuk-e lépni önmagunkat. Ki tudunk-e lépni abból a körből, amelyben részbe belelöktek bennünket, részben mi magunk húztunk magunk köré. Bevallom, voltak az estének olyan pillanatai, amikor azt gondoltam, hogy olyan a konstelláció, hogy akár még sikerülhet is, és olyanok is, amikor úgy gondoltam, hogy reménytelen.

Képgaléria: szentmise a székesegyházban, alakuló ülés a városháza előtt és a díszteremben

.