Tényleg összeöntik? - A szelektív szemét nyomában

2008.06.23. 20:39

Több helyről is azt az információt kaptuk Szombathelyen, hogy amíg a szorgos lakosság hamupipőkeként kiválogatja a tiszta búzát az ocsúból, azaz a PET-palackot, üveget, papírt a többi hulladékból, mindez hiába, mert a kukásautó együtt gyűjt össze mindent. Tényleg így van?

Bizonyíték nincs

Sajnos a szerkesztőségünket megkereső olvasók egyike sem rendelkezett semmilyen dokumentációval, fotóval, videóval arról, hogy a kukásautóba vegyesen kerül a háztartásokban külön gyűjtött, és a hulladékgyűjtő szigetekre fáradsággal eljuttat szemét. Mindazonáltal többen azt feltételezik – és ezt több utcai beszélgetés is megerősítette -, hogy nem az újrahasznosítóba, hanem a szeméttelepre kerül a kocsi tartalma. "Igen, ezt én is hallottam" - jött a szokásos reakció, amikor előjött a téma.

A könnyebbik utat választottuk

Mivel nem tudtuk a begyűjtő gépkocsi menetrendjét, és napokig-hetekig nem volt affinitásunk dekkolni az útszélén, ezért a követés könnyebbik, virtuális módja tűnt a legcélszerűbb megoldásnak. Ennek helyszínéül pedig a Szova Zrt, városgazdálkodási egységének telephelyét, ott is azt az irodát választottuk, ahol Kiss Roland kíséri figyelemmel, merre jár, merre visz a hulladékgyűjtő kocsi. Kis kék nyilak mutatják monitoron az aznap addig megtett utat. Csütörtök lévén papírt szed össze a jármű, ott jártunkkor épp a déli városrészben, egy hulladékgyűjtő szigetnél villog a jelzés.

A teljes útvonal, és az, hogy a nap melyik órájában, percében hol állt meg a kocsi, dokumentálva van. Márkus István a városgazdálkodási egység vezetője megjegyzi: „pisilni se kanyarodhat a szeméttelep felé.” Kiss Roland pedig azt mondja, ha valaki úgy látja, hogy nem szabályosan jár el a gépkocsin lévő munkatársuk, hívja őket nyugodtan, a számítógépes adatbázisból utána tudnak nézni, mi történt.

Szelektív szemét


Hova kerül a válogatott szemét?

Persze a GPS nem lát bele a tartályba, azt se nézi, hogy melyik kukát üríti éppen a kocsi. Ám tévedés vagy hiba lehetősége kizárt. A módszerbe Makrai Károly, a hulladékkezelő-telep vezetője avat be: hétfőn és csütörtökön papírt, kedden és pénteken PET-palackot, szerdán az üveget szedi össze a kocsi, mind a nyolcvan hulladékszigetet végigjárva. Az összegyűjtött hulladék bent marad a kukásautó tartályában, amelyet a Sárvár HUKE Kft. telephelyén, Sárváron ürítenek ki. Itt lemérik az anyagot, az átvételről kiállítanak egy igazolást, majd az átválogatás után jegyzőkönyvben rögzítik, hogy hány kilogramm volt az aznapra „rendelt” hulladékfajtából, és mennyi volt benne az oda nem tartozó anyag. Ezt kivonják az átvett mennyiségből, és a tiszta, azonos fajtájú hulladék után fizetnek a szállítónak, esetünkben a Szova Zrt-nek. A válogatáskor kiderülne, ha többféle hulladékot öntöttek volna össze.

Pénzről is szó van

Márkus Istvánnak egy megjegyzése van a dologhoz. Mivel a szelektált, egynemű hulladékért fizetnek, a városgazdálkodási egység elemi érdeke, hogy ne keveredjen az anyag. Ebben a város lakossága nagy segítségére van a cégnek: Szombathelyről kerül ki olyan szelektált hulladék, amelyben az „idegen” anyag aránya a legkisebb. (Látok egy jegyzőkönyvet, amely szerint egy 1050 kilogrammos PET-palack szállítmányban mindössze 40 kilogramm egyéb hulladékot találtak.) Alapos adminisztrációt végez a regionális koordináló szervezet, az Öko-Pannon Kht, amelynek nagyon is érdekében áll a pontos könyvelés, hisz az alapján fizet a beszállítóknak. A Szova Zrt.-nek tavaly 14 millió forint bevétele származott a szelektív hulladék leadásából, amely még így sem fedezi a gyűjtés teljes költségét.

A másik tény, amely ellentmond a városi legendának: az Öko-Pannon Kht. által kiadott elszámolások szerint évről évre nő a Szombathelyen szelektíven gyűjtött, és leadott hulladék mennyisége. Négy éve működik a rendszer, az első teljes évben, 2005-ben 250 tonna papírt, öt tonna PET-palackot, 14 tonna üveget adtak le, 2007 végén majdnem 600 tonna papír, 90 tonna PET, és közel 220 tonna üveg került a Szombathelyről a szelektív hulladékkezelő telepre. Az idei első négy hónapra vonatkozó adatok szerint 2008-ban még gazdagabb termést hoz a szemétszüret.

De akkor miért született a legenda?

Akkor mégis mi lehet ennek a mendemondának az alapja? Valószínűleg az, hogy a lakók azt látják, hogy nem egy konténert ürítenek egymás után ugyanabba a kocsiba, és elkezdenek kombinálni. A pletyka természetéhez tartozik, hogy ha több helyről kapjuk az információt, előbb-utóbb hajlamosak vagyunk nem légből kapott állításként kezelni. Márkus István szerint egyszerű a magyarázat: a PET-palackot két tartályba gyűjtik. Ezeket egymás után ürítik. Feltehetően a távolról szemlélő nem tudja, hogy melyik kettőt, csak azt látja, hogy nem egyet borítanak a kocsiba.

A városgazdálkodás szakemberei arra kérnek mindenkit, hogyha mégis gyanús vagy visszás helyzetet látnának, fényképezzék le, vagy egyszerűen az időpont és a helyszín megjelölésével jelentsék be a cég telephelyén.
.