A húsvéti sonka vasárnap reggel kerül az ünnepi asztalra. Addig még akad egy-két feladat, hogy a sonka igazán ízletes, zamatos legyen húsvétvasárnap reggelén.
A húsvét szó magyar neve telitalálat, hiszen azt jelenti, hogy a negyven napos böjt után „húst vételezünk” magunkhoz. A húsvéti sonkát a böjt után, vagyis szombaton már el lehet készíteni, hogy vasárnap reggel fogyasztani tudjuk.
Húsvéti sonka főzése, lépésről lépésre
Igazából nem igényel különösebben nagy szakács tudományt a sonka főzése.
- Ha tartjuk a húsvéti hagyományt, a nyers, füstölt sonkát főzés előtt fél nappal vagy egy éjszakára áztassuk hidegvízbe. Legjobb pénteken este vízbe tenni, hogy másnap megfőzhessük. Az áztatás azért szükséges, hogy ne legyen annyira sós.
- Másnap - szombaton - az áztatóvizet öntsük le a sonkáról. Tegyük egy nagy fazékba és annyi hideg vizet engedjünk rá, hogy a sonkát ellepje.
- Lassú tűzön kezdjük el főzni.
- A főzési idő függ a sonka súlyától. Általában annyi órán át, ahány kilós a sonkánk. Ha 2 kilogrammos a sonka, a főzési ideje is körülbelül 2 óra lesz. Az alapos főzés a húst biztonságossá teszi, az esetleges baktériumokat is elpusztítja.
- Ízesítsük zöldségekkel, mint például fehérrépa, sárgarépa, zeller, hagyma, fokhagyma továbbá borsot, babérlevelet is adhatunk hozzá.
- A sonkát a főzőlevében hagyjuk kihűlni. Főzés után viszont már hűtve kell tárolni. A tetején megdermedt zsiradékot kanállal szedjük le és csak aztán vegyük ki a főzőléből.
- Másnap reggelig, tálalásig hűtőszekrényben tároljuk.
Figyelem! A főtt füstölt sonka jellegű készítményeket (kötözött sonka, gépsonka) fogyasztás előtt nem kell megfőzni, azonban hűtőszekrényben kell tartani!
+ 1 tipp: Sokkal zamatosabb lesz a főtt tojás, ha a sonka levében főzzük.
Itt pedig a tökéletes húsvéti fontott kalács receptjét találja.