Az emberi szervezetnek évszakonként eltérő alvásigényei vannak.
Egy friss kutatás érdekes összefüggésre világított rá: úgy tűnik, szervezetünknek a hidegebb hónapokban több alvásra lehet szüksége, mint a nyári időszakban!
Alvászavarokkal küzdő pácienseken végzett vizsgálatok során a kutatók azt tapasztalták, hogy télen átlagosan 30 perccel hosszabb a gyors szemmozgásos (REM) alvási szakasz, mint a nyári hónapokban. A REM-fázis az alvásnak az a része, amikor agyunk a legaktívabb, és leginkább álmodunk. Egy teljes alvási ciklus körülbelül 90-120 percig tart, amelyben négy nem-REM (NREM), vagyis nyugalmi alvási fázis és egy REM-fázis váltakozik.
Lehet, hogy télen korábban kellene ágyba bújni?
A kutatók izgatottan várják a további vizsgálatok eredményeit egészséges alvású embereken. Ha ugyanezeket a tendenciákat tapasztalják, az az első tudományos bizonyíték lenne arra, hogy az emberi szervezetnek évszakonként eltérő alvásigényei vannak. Ez akár azt is jelentheti, hogy a sötétebb és hidegebb hónapokban érdemes lehet korábban lefeküdni. A szakemberek arra számítanak, hogy az egészséges alanyokon végzett tesztek akár még jelentősebb szezonális különbségeket is kimutathatnak.
A szezonalitás hatása az emberi szervezetre
A szezonalitás a természet minden élőlényének életét befolyásolja. Bár mi, emberek, a modern életvitelünknek köszönhetően télen is aktívak maradunk, szervezetünk működése ebben az időszakban némileg "alulszabályozottá" válik. Ez sokaknál február-március tájékán egyfajta fáradtságérzetben csúcsosodik ki.
Érdemes lenne átgondolni a napi ritmusunkat?
A kutatás vezetője szerint a társadalmainknak általánosságban érdemes lenne figyelembe venni az évszakok változását az alvási szokásaink kialakításakor. Sőt, felveti annak lehetőségét is, hogy az iskolák és munkahelyek időbeosztását is érdemes lenne a szezonálisan eltérő alvásigényeinkhez igazítani.
Ez a kutatás érdekes kérdéseket vet fel az alvás és az évszakok kapcsolatáról, és rávilágít arra, hogy talán érdemesebb lenne jobban figyelnünk szervezetünk természetes ritmusára. Ki tudja, talán egy kis téli "szieszta" mindenkinek jót tenne!