Alon-teszt: Jó termékek jó áron – alul maradtak a neves márkák

2013.07.22. 11:28

A Pennytől a Müllerig vezetett az utunk, az ételízesítőn át a papír zsebkendőig terjedt a tesztünk. Sok esetben nem a márkás termékek mellett döntöttünk.

Jó termékek kollázs

Ezúttal nem egy termékcsoportot vettünk górcső alá, hanem az áruházláncok kínálatában olyan portékákat kerestünk, melyek amellett, hogy jó minőségűek, megfizethető az áruk. A kommentmezőbe várjuk olvasóink tapasztalatait is!
 
 
Ételízesítő (Penny) 750 g, 599 Ft
 
Amennyiben valaki mindenképpen ragaszkodik ahhoz, hogy a szárított zöldségeken kívül ízfokozó és ezen kívül még ilyen-olyan mesterséges anyag is az ételbe kerüljön, úgy véljük, a legjobban akkor dönt, ha a Penny sajátmárkás ételízesítőjét választja.
 
Az ételízesítőkről általánosságban elmondható, hogy csaknem háromnegyedük só (ennek kilogrammja 50–60 forintba kerül, már ha nem valamilyen extra változatban gondolkodunk, hanem a „mezei” jódozottban). A többi összetevő pedig gyakorlatilag mindegyik esetében ugyanaz, néhány „műanyag”.

Ételízesítő

 
Ami a különbséget adja ételízesítő és ételízesítő között, az a szárított zöldségek aránya – a maga 15,5 százalékával a Vegeta a mezőny győztese, csakhogy ebből a 250 grammos csomag kerül majdnem annyiba, mint a Penny háromnegyedkilós terméke. (Összehasonlításképpen: a szárított zöldségkeverék kilója a Metroban kétezer forint körüli áron kapható.)
 
A többi nevesincs ételízesítő szóra sem érdemes: az egy kilogrammos kiszereléseket 1000–1300 forint körüli áron kínálják, jellemzően 6–8 százalékos zöldségaránnyal.
 
 
Fagyasztott kész tésztaételek (Aldi) 400 g, 499 Ft
 
A cannelloni kifejezetten finom; talán még azok is így gondolják, akik egyébként nem rajonganak a spenótért, mint e sorok írója. A lasangne is, csak abban szerintem túl sok a paradicsom (ebből van benne a legtöbb).

Fagyasztott tészta

 
De a legnyomósabb érv, ami mellettük szól: egyetlen mesterséges összetevőt és adalékanyagot, tartósítószert nem tartalmaznak. A paradicsom az paradicsom, a sajt az sajt (a cannelloniban ráadásul többféle), a tejszín az tejszín.
 
Cola (Aldi) 1,5 l, 149 Ft
 
Ha ki kell választanom azt a kólát, amely a leginkább hasonlít a Coca-Colára és a Pepsire, akkor az Aldi üdítője mellett tenném le a voksot.

Aldi kóla

 
Az ok elsősorban az, hogy amíg a kólautánzatok szinte mindegyike tartalmaz valamilyen – általában kellemetlen mellékízt is adó – édesítőszert, ebben a jó öreg cukorral oldják meg az édesítést. Másrészt pedig az összetevők listája ennyi: ivóvíz, cukor, szénsav, színezék: E150d, savanyúságot szabályozó anyag: foszforsav, koffein-aroma (100 mg/l), természetes aroma. Ennél a kevesebb összetevőből a fenti nagyok sem ússzák meg, a noname kólák pedig csak jóval többől, köztük olyanokból, melyeket kimondani is szörnyű, nem hogy meginni.
 
 
Bref WC gél 1400x, kb. 800 Ft
 
Szinte minden nagyobb boltban kapható, 1400 öblítésre elegendő gél óceán és zöldalma illatban. Rendkívül gazdaságos.

Bref gél

A flakonra erősített kosarat egy mozdulattal a vécécsészére kell rögzíteni, háromnegyedig megtölteni a géllel, ami hosszú ideig tisztítja, fertőtleníti és illatosítja azt.
 
 
Zott tejföl 330 g, 20% zsírtartalom, kb. 330 Ft
 
Ami a vajban a Kerrygold, az a tejfölben a Zott: tapasztalatunk szerint ez a leglágyabb, legkrémesebb a boltokban kapható tejfölök közül.

Zott tejföl

 
 
Ketodex tabletta 20 db, kb. 1700 Ft
 
A gyógyszerreklámok sokszor csalókák, mert a gyártók általában ugyanazt a hatóanyagot adják el, csak különböző márkanévvel. Így fordulhat elő az, hogy akinek – mint például e cikk szerzőjének – fejfájásra nem használ a Nurofen vagy a Spedifen, annak az Advil vagy az Ibustar sem fog – mivel ezeknek ugyanaz a hatóanyaguk, az ibuprofen.

Ketodex tabletta

 
A vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók közül naproxent tartalmaz például az Aleve, diclofenacot a Voltaren, acetilszalicilsavat az Aspirin, metamizolt az Algopyrin. Természetesen a megfelelő gyógyszer kiválasztásakor fontos tudni, milyen típusú fájdalomról van szó.
 
Egy új termék, a Ketodex viszont olyan hatóanyaggal segíti a fájdalom (és a láz) legyűrését, amely más hazai vény nélkül kapható gyógyszerben nem található meg: ez a dexketopfrén. Kipróbáltuk: hatékony és hosszan tartó hatású.
 
 
Aro kéztisztító krém (Metro) 500 ml, kb. 250 Ft

Olyan, mint az Ultra Derm, csak nagyjából 30 százalékkal olcsóbb. Ugyanolyan kiválóan tisztít és a benne lévő glicerinnek hála tényleg nem szárítja a kezet.

Aro kéztisztító krém

 
 
Pic Frisch sajtkrém (Lidl) 250 g, 299 Ft
 
Miután a Nádudvari megváltoztatta a sajtkrémjei, vajkrémjei, kőrözött túrói összetételét, leszoktam róluk. Azért szerettem őket, mert – tudom, ez a vesszőparipám – nem tartalmaztak mást, csak amit kellett: a sajtkrém például mindössze sajtot és sót.

pic friss

 
A Lidlben viszont rátaláltam a Pic Frisch sajtkrémre, amely ugyanúgy csupán sajtból és sóból áll, mint annak idején a Nádudvari-termék. Tartalmas, zsírdús, krémes és jóval olcsóbb, mint például a sztárolt Philadelphia, hiszen a dupla akkora adag sem kerül annyiba. A classic változat az igazi; van belőle a csökkentett zsírtartalmú is.
 
A klasszikus Pic Frisch „kistestvérei” megtalálhatók a Pennyben és az Aldiban is, ugyanilyen kiszerelésben és áron, de más névvel – meg a sajton, valamint a són kívül pár további összetevővel.
 
 
Mozaik rúd (Lidl) 900 g, 899 Ft
 
Nem egyszerű mutatvány itthon megfizethető áron olyan hentesárut vásárolni, amely húsból készült és nem rakják tele mesterséges anyagokkal. Itt is aranyszabály: ha egy elvileg alapvetően húsból és fűszerekből álló termék összetevőinek listája négy–öt sornál hosszabb, akkor erős lehet a gyanúnk, hogy a minősége finoman szólva is hagy kívánnivalót maga után. Vörös posztó többek között a füstaroma, az ilyen-olyan szója, a szeparált vagy sima húspép, a víz, vagy éppen a gyorsérlelés – sok egyéb mellett ezeknek általában semmi keresnivalója egy minőségibb hentesáru csomagolásán.

Mozaik rúd

 
A minőséget sok esetben nem tükrözi az ár; a hazai kínálatból a méregdrága Pick- vagy éppen Csabai-termékek palettájáról kapásból tucatnyit lehetne említeni, melyek nem olyan összetevőkből és módokon készülnek, ahogy az a nagy könyvben meg van írva, ezért márkát vásárolni nem ritkán egyenlő a pénzkidobással.
 
A Lidlben kapható Mozaik rúd első látásra kimondottan szimpatikus a csaknem 90 százalék hústartalmával, s a szimpátia a kóstolás után is megmarad. Valóban ízletes szendvicsfeltét, ahogy a csomagoláson áll, tartalmas, ráadásul nagyon jó áron kínálják.
 
 
Soft Star papír zsebkendő (Müller) 4 rétegű, 30x10 db, 600 Ft
 
Van abban valami felháborító, hogy mostanában csak aranyáron lehet kapni jó minőségű toalettpapírt, szalvétát vagy papír zsebkendőt, de ez a helyzet. Ha valaki a Zewa Softis áránál olcsóbban szeretné megúszni az utóbbi megvásárlását, jó alternatíva a Müller saját márkás zsepije.

Soft Star papírzsebkendő

Négyrétegű, puha, nagyméretű, nem szakad el, nem irritálja a bőrt, vagyis használható arra, amire kitalálták, orrfújásra. A harminc darab tízes csomagból álló kiszerelés ára is csábító.           

.