Áprilisban demonstrálnak a fegyveres és rendvédelmi dolgozók

2011.03.28. 14:13

Április 9-étől demonstrációsorozatot tartanak hivatásuk és szerzett jogaik védelmében a fegyveres és rendvédelmi dolgozók érdekvédelmi szövetségei, szakszervezetei - közölte Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének (FRDÉSZ) elnöke hétfőn Budapesten.

A demonstrációsorozatot addig folytatják, amíg a szervezetek vezetői meg nem állapodnak a kormánnyal - tette hozzá a sajtótájékoztatón Kónya Péter.
Tájékoztatása szerint a fő demonstrációt április 16-án tartják, aznap a hivatásos és nyugállományú börtönőrök, katonák, nemzetbiztonsági és polgári védelmi dolgozók, rendőrök, tűzoltók és vámosok a Hősök teréről a Parlament elé fognak vonulni, ahonnan addig nem távoznak, amíg a demonstrációs bizottság meg nem egyezik a kormánnyal.

Az elvárásuk az, hogy az állam ne csorbítsa szerzett jogaikat és juttatásaikat. A szolgálati nyugdíjrendszer megváltoztatásáról is készek tárgyalni, de a változtatások álláspontjuk szerint csak az állomány jövőben belépő tagjaira vonatkozhatnak - mondta a szövetség elnöke.

Kitért arra: szeretnék elérni, hogy a jelenleg hivatásos állományúak változatlan feltételekkel vonulhassanak nyugdíjba, s a heti 40 órás munkaidő felett ellentételezés nélkül ne lehessen munkavégzésre kötelezni őket.

A szervezetek kiszámítható, tisztes megélhetést biztosító életpályát, a már nyugállományúak státuszának és juttatásainak megőrzését, illetményemelést, a bértábla inflációval történő emelését, az egészségmegőrzéshez, a rekreációhoz és az elvárt fizikai erőnlét biztosításához szükséges feltételek megteremtését, valamint korszerű védő- és munkaeszközöket követelnek.

Kónya Péter elmondta: múlt pénteken érdekegyeztető fórumot tartottak a Belügyminisztériumban, ahol Pintér Sándor belügyminiszter tájékoztatást adott arról, hogy a nyugdíjjal kapcsolatban milyen lépéseket tervez a kormány. A szakszervezeti vezető szerint egyértelmű, hogy radikálisan hozzá akarnak nyúlni a rendszerhez: a szolgálati nyugdíj megváltoztatásakor a kormány nem veszi figyelembe a szerzett jogokat.

Közölte, hogy a változtatások nemcsak az aktív és a jövőben felszerelő állományra vonatkoznak, hanem szolgálati nyugállományúkra is, kivéve az 55 év felettieket. A tervek szerint felül szeretnék vizsgálni azoknak az egészségi állapotát, akik egészségügyi alkalmatlanságból kényszerültek elhagyni a pályát, és reaktiválni akarják azokat, akiknél ezt megtehetik. Ez az intézkedés azokat is érintheti, akik átszervezés miatt hagyták el a pályát - mondta Kónya Péter.

A belügyminiszterrel folytatott egyeztetést követően az FRDÉSZ tagszervezetei úgy döntöttek, hogy demonstrációs bizottságot alakítanak, amelyhez több, nem hozzájuk tartozó szakszervezet is csatlakozott.

A bizottság tagja: az FRDSZ és annak tagszervezetei (Büntetés-végrehajtási Dolgozók Országos Szakszervezeti Szövetsége, Független Büntetés-végrehajtási Szakszervezetek Országos Szövetsége, Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezete, Honvédszakszervezet, Polgári Védelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetsége, Vám- és Pénzügyi Dolgozók Szakszervezete), az egyéb szakszervezetek közül a Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezete, a Fővárosi Tűzoltók Szakszervezete, a Rendészeti és Közigazgatási Dolgozók Szakszervezete, a demonstráción törvényi tiltás miatt hivatalosan részt nem vevő, de az akciósorozatot támogató szakszervezetek közül a Nemzetbiztonsági Dolgozók Érdekképviseleti Szervezete és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Érdekképviseleti Szervezete. Csatlakozási szándékát jelezte a Rendőr Szakszervezetek Védegylete és a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete is.

Kónya Péter szerint a rendszerváltás óta fokozatosan csökkentették jogaikat és járandóságaikat, miközben a kötelezettségeik nem csökkentek. Az elmúlt két évben tovább korlátozták őket jogaikban. Évek óta bérbefagyasztással küszködnek, elvették a 13. havi bért, csökkentették a cafeteria juttatásokat, romlott az életszínvonaluk.

A szövetség elnöke azt mondta, több kormányzati vezető is kiszámítható és tisztes megélhetést biztosító életpálya bevezetését ígérte, de a döntések ezzel ellentétesek. Hozzátette: a kormány a törvényekhez érdemi egyeztetések, társadalmi párbeszéd nélkül nyúlt, ezt tapasztalták a Széll Kálmán Terv bevezetésénél is. Bár folytak tárgyalások, ezek a Belügyminisztérium hibájából megszakadtak, így váratlanul érték a fegyveres és rendvédelmi dolgozókat a tervben meghatározott változtatási szándékok.

Kitért arra, hogy április 5-én újabb tárgyalást tartanak, de azt érzik, hogy bizonyos dolgok "be vannak betonozva", ezért demonstrálnak a hivatásuk védelmében.
Az első demonstrációt április 9-én tartják. Az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) és hat magyar szakszervezeti konföderáció tüntetésén a Katonaszövetségek Európai Szakszervezetének (EUROMIL) teljes vezetősége is részt vesz. Az EUROMIL ezzel kívánja kifejezni, hogy része az európai szakszervezeti mozgalomnak és jelezni kívánja, hogy a katonákat és családjaikat hatványozottan sújtják az utóbbi évek megszorításai, járandóságaik megvonása. A menet a Hősök teréről indul az Oktogonhoz.

Ezt követően tematikus figyelemfelkeltő demonstrációkat tartanak a Parlament előtt: április 11-én a rendőrök és a polgári védelmi dolgozók, 12-én a vámosok, 13-án a katonák, 14-én a börtönőrök és 15-én a tűzoltók demonstrálnak.

Április 16-án lesz a fegyveres és rendvédelmi dolgozók közös, országos demonstrációja. A menet a Hősök teréről indul a Kossuth térre. Kónya Péter hangsúlyozta: a demonstráció csak a kormánnyal megkötött megállapodás esetén ér véget. Megszakítás nélkül addig demonstrálnak, amíg követeléseik teljesítésére a kormány a szükséges jogi és politikai garanciákat nem vállalja és azt írásos megállapodásban nem rögzítik.
 

.