Mi okozza a különféle szemölcsöket és hogyan szabadulhatunk meg tőlük?

2016.05.20. 13:18

 

HPV

A HPV fertőzés nagyon gyakori. Emberről emberre terjed.

Nagyobb méretű verrucák tömegesen alakulhatnak ki olyankor, amikor az immunrendszer legyengült, például ún. immunszupresszáns gyógyszerek szedése vagy HIV-fertőzés miatt. A közönséges szemölcs legtöbbször az ujjakon, végtagokon alakul ki. Ha egy már megjelent, akkor általában a későbbiekben több is kialakul.

Az EGIFERON gél hűtőszekrényben tartandó, így interneten postai küldéssel nem rendelhető. De személyesen megvásárolható a patikákban.

Verruca vulgaris

Verruca vulgaris kialakulhat a talpon is, ilyenkor a bőr mélyebb rétegei felé nő, járáskor nagy fájdalmat okozva.

Az arcon kialakuló verrucák aprók, vékony, kocsányos bőrszínű vagy halványbarna, végükön ecsetszerű növedékek Gyakran kiterjedtté válnak a borotválkozás következtében.

A condyloma acuminatum (magyarul hegyes függöly, kakastarély) szintén nagyon gyakori. Férfi és női nemi szerveken, a húgycső és végbélnyílás körül jelennek meg a jellegzetes 2-3 mm-es tünetek. Szexuális kontaktus útján terjed.

Az uszodaszemölcs a leggyakoribb a 10 éves kor  alatti gyermekeknél.  A szemölcs 1-8 mm nagyságú, közepén apró horpadás látható.  Az uszodaszemölcs csoportosan fordul elő a törzsön, a hónaljban, a felkaron, a könyökön, a combokon, a fenék részen, vagy a térdhajlatban. 

Kellemetlen elváltozás, gyakran okoz irritációt, viszketést.  A gyerekek gyakran vakargatják, ezzel elősegítik a tovább fertőzést, és a hegesedést.

Biokémiailag számos típusát különítik el, melyek különböző kórképeket hoznak létre. A fertőzések lappangási ideje hosszú, általában 4 hét - 8 hónap. Az egyes HPV vírusok között vannak olyanok is, melyek a hámsejtekben rosszindulatú elfajulást  váltanak ki. Ennek késői következménye laphámrák lehet. Ebből a szempontból kiemelt jelentősége van a nemi szervek papillómáit okozó HPV 16-nak és 18-nak. Azoknál a nőknél, akiknek a méhnyak-nyálkahártyája HPV 16-tal fertőzött, nagyobb a méhnyakrák kialakulásának kockázata. A fertőzés emberről emberre testi kontaktus útján jön létre, de tárgyakkal is lehetséges.

Tünetek

A szemölcs oldalról megnyomva okoz fájdalmat, a tyúkszem pedig alulról nyomva okoz fájdalmat.

A szemölcsök általában bőrszínű, fehéres, változatos méretű lapos, vagy bőrből kiemelkedő, olykor hegyes elváltozások, melyek megtalálhatóak csoportosan, vagy elszórtan, akár önállóan is.

A közönséges szemölcsökkel ritkán fordulnak orvoshoz, megjelenésük annyira jellegzetes. A gyorsan terjedő, nemi szerveken kialakuló tüneteket nőgyógyászaton, bőrgyógyászaton vizsgálva állítják fel a diagnózist.

Kezelés

Fontos megkülönböztetni a szemölcsöket:

  • anyajegyektől
  • melanómáktól
  • pattanásoktól
  • herpesztől
  • tyúkszemtől

A szemölcsök esetén is hasznos felkeresni terápiás tanács céljából a bőrgyógyászt, a fertőzés növekedésének, terjedésének megelőzése érdekében.  A szemölcsök irritálhatják a bőrt, így a folyamatos vakargatás miatt mikrosérülések keletkezhetnek, melyen keresztül a mélybe juthatnak a leszakadt vírussal fertőzött sejtek, előidézve azok megtelepedését és elterjedését. (pl.kúszószemölcs).

Acetocaustin   -       Bye Wart    -      Egaver

Az Acetocaustin oldat használata:

A kezelés megkezdése előtt a szemölcs körüli egészséges bőrfelületet kenje be vastagon jól tapadó, viszkózus kenőccsel (például vazelinnel vagy cinkpasztával), hogy megvédjük az Acetocaustin maró hatásától. Ezt követően az applikátorral vigyen fel egy kis mennyiségű Acetocaustint a szemölcs felületére és hagyja megszáradni. Egy hét alatt a szemölcs felső felülete feloldódik és a keletkező var egy tapasz segítségével könnyen eltávolítható. A készítmény csak a szemölcs felső rétegét oldja, így előfordulhat, hogy a kezelést meg kell ismételni – amíg a szemölcs teljesen el nem múlik.

Hatóanyagok

A szaruoldó ecsetelők tartalmazhatnak szalicilsavat (Scholl, Wartner), triklórecetsavat (Acetocaustin), almasavat vagy citromsavat (Egaver), kálium hidroxidot (Infectodell). Feloldják a vírussal fertőzött sejteket, mely immunreakciót indít el a bőrben, majd gyulladáshoz, majd gyógyuláshoz vezet. Az elhalt felső részt naponta kíméletesen kell eltávolítani erre a célra szánt fertőtlenített eszközökkel.

A dimetikon (Byewart), szilikonolaja lágyítja a bőrt, légáteresztő réteget hoz létre a szemölcs felszínén, majd az illóolajok ill gyógynövénykivonatok mélyre jutva elölik a vírust. Az alfa interferont (Egifeon gél) tartalmazó gél speciális vírusellenanyagot tartalmaz a szemölcsvírus ellen, így megakadályozza a vírus szaporodását.

A vérehulló fecskefű alkoholos kivonata fehérjeoldó enzimeket tartalmaz.

Hatékony a tuja tinktúra, vagy az egyes zöldségekből kivont Indol 3-karbinol hatóanyagokat tartalmazó kapszulák, szájon át fogyasztva.

Fagyasztás.

A fagyasztás okozhat átmeneti kisebb fájdalmat, szúró érzést, kifehéredést. A sejtosztódást gátló ecsetelők kizárólag receptre kaphatóak

A vírusos szemölcsök hajlamosak maguktól, heg hátrahagyása nélkül meggyógyulni.

Egyik fontos összetevője a dimetikon, mely védőréteget képez a szemölcsön, puhává és rugalmassá teszi a bőrt, és elősegíti, hogy a krémben lévő különböző illóolaj összetevők a lehető leghatékonyabban fejtsék ki hatásukat. Ezek az illóolajok szabályozzák a bőr nedvességtartalmát, csökkentik a fertőzés okozta bőrirritációt, tisztító és fertőtlenítő hatásúak. Elősegítik a jó vérellátást, serkentik a bőr regenerációját és gátolják a sebhelyek kialakulását.

Termékek szemölcsre

Szemölcseltávolító stift  -  Szemölcseltávolító ecsetelő kézre és lábra  -   Szemölcseltávolító fagyasztó spray 

Még nincs vége! A cikk folytatódik a következő oldalon.
.