Árvízmegelőzésről és a védekezési feladatokról egyeztettek

2015.03.19. 19:23

A Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság a társszervekkel közös koordinációs értekezletet tartott ma, melynek célja az volt, hogy felkészüljenek az esetleges árvizek, villámárvizek megelőzésére, a szükség esetén végrehajtandó védekezési feladatokra és a káresemények felszámolására - közölte a Vas megyei katasztrófavédelem.

Szimandel Dezső a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság műszaki igazgatóhelyettese ismertette a megye vízkár-elhárítási helyzetét. Tájékoztatott a tavalyi évben levonuló árvizekről és a védekezés során végrehajtott feladatokról, majd kitért a vízfolyások mentén található állami és önkormányzati védvonalakra. Beszélt arról is, hogy az elmúlt időszakban milyen árvízvédelmi fejlesztéseket hajtottak végre, illetve az idei évben hol terveznek további korszerűsítést.

Mosonyi Gábor, a katasztrófavédelmi hatósági osztály vízügyi hatósági szakterületének főelőadója a vizek kártételei ellen történő felkészülésről, illetve a védekezés során jelentkező hatósági feladatokról adott tájékoztatást a résztvevőknek. Kiemelte, hogy nem csupán az áradás, a hirtelen érkező nagy mennyiségű csapadék adhat feladatot, de bármikor károkat okozhat egy minőségi romlás, vízszennyezés is, amelyre szintúgy fel kell készülni.

Farkas János tűzoltó alezredes, megyei iparbiztonsági főfelügyelő arról beszélt, hogy a nemrég szolgálatba állt új katasztrófavédelmi mobil labor segítségével képesek felismerni és kimutatni, milyen veszélyes anyag került a vízfolyásba egy esetleges vízszennyezés esetén. Szólt arról is, hogy árvíz idején, ha szükséges, rövid időn belül intézkedni tudnak a gáz-, vagy áramszolgáltatás ideiglenes kikapcsolására.

Utolsó napirendi pontban Poór Balázs tűzoltó alezredes, megyei polgári védelmi főfelügyelő tartott előadást az ilyen esetben jelentkező lakosságtájékoztatási és lakosságvédelmi feladatokról, úgy az előzetesen elkészített, védekezést segítő tervekről – veszély-elhárítási terv, erőforrás-átcsoportosítási terv – mint a kitelepítésről, befogadóhelyek kialakításáról. Hangsúlyozta a védekezés időszakában a járási és települési önkéntes mentőcsoportok bevonásának szerepét, alkalmazásuk módját, lehetőségeit. Bemutatta azt a BEAVER típusú, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság tulajdonában levő mobilgátat is, amelyet egy esetleges árvízi védekezés során alkalmazni lehet.

 

.