Augusztus végére elkészül a lukácsházi árvízvédelmi tározó

2010.06.21. 19:34

Egy kilenc hektáros és egy tizenhat hektáros tó születik, amelyek alkalmasak lehetnek horgászásra, fürdésre.

Feszített tempóban, augusztus végére elkészülhet a lukácsházi árvízvédelmi tározó, ha az időjárás is engedi - közölte Gál Róbert, a Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság műszaki igazgatóhelyettese az építési munkálatok helyszínén tartott nyílt napon.

Hétfőn délután bárki megnézhette, hol tart a Nyugat-dunántúli Regionális Operatív Program (ROP) keretéből finanszírozott, mintegy 2 milliárd 460 millió forint költségű beruházás. A nyílt napon a vízügyi igazgatóság szakemberei mellett két tucatnyi érdeklődő vett részt, főleg kőszegi lakosok, akik elsősorban arról érdeklődtek, hogy az árvízvédelem mellett mód nyílik-e a tározó jóléti, turisztikai hasznosítására is.

Gál Róbert elmondta, hogy a kivitelező jelenleg egyszerre 52 nagy teljesítményű munkagéppel dolgozik a területen, naponta 6-8 ezer köbméternyi földet építenek be a tározó völgyzáró gátjába, a töltés építéshez összesen 400 ezer tonnányi földet termelnek ki a helyszínen. Ennek nyomán keletkezik egy kilenc hektáros és egy tizenhat hektáros tó, amelyek alkalmasak lehetnek horgászásra, fürdésre.

Hozzáfűzte: a völgyzáró gát tetejét szilárd burkolattal látják el, ami ugyan üzemi terület marad, ezért gépjárművel nem lehet majd végighajtani, de a kerékpáros turisták nyugodtan használhatják.

Gál Róbert emlékeztetett arra, hogy a lukácsházi árvízi tározó megépítését több mint négy évtizede szorgalmazzák a szakemberek, hiszen az emlékekben még él az 1965. évi árvíz, amikor a Gyöngyös- és a Perint-patak több környező településsel együtt elöntötte Szombathely egy részét.

A vízügyi szakember hangsúlyozta, a tározóban szükség esetén mintegy 140 hektárnyi területet tudnak majd elárasztani a Gyöngyös-patak vizével, amire számításaik szerint átlagosan tízévente egyszer kerülhet sor, addig a területen mezőgazdasági tevékenység folyhat. A szükségtározó zsiliprendszerén keresztül, szabályozott módon 5,2 millió köbméternyi vizet lesz képes befogadni, visszatartani.

Gál Róbert szólt arról is, hogy a közbeszerzési eljáráson nyertes kivitelező cég 250 millió forinttal kedvezőbb ajánlatot tett, mint a projekt tervezett költségvetése, így nem használják majd fel a rendelkezésre álló összes támogatást. A regionális operatív programhoz benyújtott újabb pályázatban kérni fogják, hogy a maradvány összeget Szentgotthárd árvízvédelmi problémáinak megoldására fordíthassák.

.