Borfesztivál a szombathelyi Metrónál (képsorozattal)

2014.09.05. 20:29

Borokat illatoltunk, borászokat kérdeztünk.

Százharminchárom féle bort, kilenc pezsgőt, hét pálinkát lehetett kóstolni huszonnyolc pincétől és két pálinkafőzőtől a második Metro Borfesztiválon. Ebbe aztán a hazai nedűktől a külföldi- mind az új-zélandi, a portugál, az olasz és a francia- különlegességekig sok minden beletartozott.                                           

A zéró toleranciának hála nem kóstoltunk, csak illatoltuk a borokat. Kora délután még kevesen voltak, de így is érdemes volt kimenni a Metro parkolójában megrendezett kóstolóra.

Meglepetésként ért minket, hogy szeptember eleji időpont ellenére már találkoztunk újborral.

„A Csabagyöngye bort körülbelül nyolc évvel ezelőtt palackoztuk legelőször. Ez egy csemegeszőlő fajtából, reduktív eljárással készült bor, amit szeptember első hetében lepalackozunk, később száraz és félédes kiszerelésben lehet megvásárolni” – ezt már Orbán Andrea, a Varga pincészet területi képviselője mesélte nekünk, aki később hozzátette, Magyarországon elsőként náluk jelent meg a piacon 2014-es szüretelésű bor.

Másodszor rendeztek borfesztivált a szombathelyi Metrónál Pammer Istvántól, az Európai Borlovagrend magyarországi konzulátusának elnökétől kérdeztük, mégis milyen borokra számíthatunk idén:

„Az időjárás a nyugati országrészben áradásokat okozott, a keleti országrészben pedig éppen száradást. Ugyanez érvényes a borászatokra is: vannak területek ahol nagyon jó a termés és elkerülte őket ez a monszunos idő, és vannak olyan részek is, ahol nagyon komoly gondokkal küzdenek, mert a rengeteg eső miatt nem lehetett permetezni. Ez korlátozza a termést is. Azt viszont, hogy a leszüretelendő szőlőkből mennyi és milyen minőségű must lesz – és majd később bor – ez még a következő hónapok kérdése” - tudtuk meg.

Pammer István

„Tavaly augusztusban már szinte vége volt a szüretnek, addig idén ez még jóval odébb van. Mert nemhogy szüretelni nem tudnak a gazdák, több helyen még a szőlő közé sem tudnak bemenni a nagy sár miatt. Ezáltal én abban bízom, hogy a fennmaradt szőlőültetvényeken a még ott maradt termés sokkal jobb minőséget fog produkálni. De az biztos, hogy ez az év nem lesz csúcsév” – mondta Pammer István.

Lokálpatriótaként végül a Vas megyei boroknak jártunk utána, és Márkus Béla sommerliert kértük, ajánljon helyi pincészeteket:

„Vannak jó Vas megyei pincészetek, akiknek több figyelem járna: Dénes Hegybirtok, Garger Imre, Jagodits Tamás, Tóth Pincészet, Stefanich Kornél, Láng József Alasz László, Mittl Pince, Major-Árva Borház, Fehér Tamás”

Garger Imre

De vajon miért nem lehet kapni – nagyjából sehol - helyi bort?

„Szombathelyen nagyon nehéz, mert az éttermek és kereskedők nem nagyon vállalják fel azt, hogy egy ismeretlen termelőtől vásároljanak. A vaskeresztesi bornak van egy régi, rossz híre. Ha mégis szeretne Garger bort vásárolni, az megtalálja a Metro áruházban, a Pincemesternél és a pincészet honlapján” – mondta el portálunknak Garger Imre, borász.

Galéria

.