A botox nem csak a ráncokat, de a boldogságérzetet is csökkenti

2010.06.26. 06:48

A mimikai ráncok ideiglenes eltüntetésére használt Botox-injekció nem csupán az arcizmokat képes megbénítani, hanem a boldogságérzetet is jelentősen csökkenti - állapították meg a népszerű szépészeti-beavatkozás hatásait vizsgáló szakemberek.

A kutatók szerint ha nem tudunk mosolyogni, amikor boldogságot érzünk, akkor az visszahat az agyunkra és ezáltal csökken az örömérzet intenzitása is. Márpedig a mimikai ráncok elleni küzdelemben használt Botox-injekció, amely a Botulinum-toxin nevű rendkívül mérgező fehérjéből készül, az arcbőrbe fecskendezve ideiglenesen megbénítja az arcizmokat. A ráncok ugyan eltűnnek, a megbénult izmok azonban meglehetősen fagyott ábrázatot eredményeznek -olvasható a The Daily Telegraph című brit lap internetes kiadásában (www.telegraph.co.uk).

Az élénk arckifejezés hiánya pedig hatással lehet az érzelmi reakciók hosszára és intenzitására is - állapították meg a kutatók. Az a személy, aki csak korlátozott arckifejezésre képes, ugyanilyen alacsony szinten éli meg az érzelmeket is.

"Ha valaki Botox-kezelést kapott, akkor normálisan tud reagálni az olyan érzelemteli élményekre, mint egy szomorú filmjelent, ám a befecskendezett területeken az arcizmai kevesebbet fognak mozogni és ezért az agyba is kevesebb visszajelzés érkezik a boldogságot kifejező mimikáról" - magyarázta Joshua Davis, a New York-i Barnard College pszichológusa.

A szakemberek vizsgálatba kezdtek annak kiderítésére, hogy vajon az arckifejezések és az általuk az agyba küldött érzelmi visszajelzések befolyásolják-e az érzelmeinket. A Davis és munkatársa, Ann Senghas által vezetett kutatócsoport ezért a Botox, illetve a Restylane (gél állagú anyag, amelyet ajak feltöltésre és ránctalanításra használnak) kezelésekre váró pácienseknek a beavatkozások előtt és után is levetítették ugyanazokat az érzelmileg megindító képsorokat. (A Restylanet kontrollként használták, az ugyanis nem bénítja meg az izmokat.)

Összehasonlítva a kontroll csoport eredményeivel, a Botox-injekciót kapott páciensek esetében "jelentős lecsökkent az érzelmi reakciók hosszúsága". A Botox-szal kezelt csoport kevésbé erőteljesen reagált a képsorokra az injekció előtt után, mint a kezelés után - derült ki a szakemberek tanulmányából, amely az Emotion című folyóiratban látott napvilágot.

.